Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ján Slezák: Študentom na VŠMU musíme klamať, v ročníku je ich 28, no keby som si mal vybrať, zostalo by ich 10

14.08.2019 (31/2019) Herec Ján Slezák dobehol na naše stretnutie z obchodu, kde bol nakupovať špenátové a tvarohové koláčiky pre „svoje deti“. Konkrétne pre študentov zo svojho ročníka, ktorí práve maturujú.
Ján Slezák: Študentom na VŠMU musíme klamať, v ročníku je ich 28, no keby som si mal vybrať, zostalo by ich 10
8 fotografií v galérii
Ján Slezák je na javisku zvyknutý hrať, spievať a tancovať naplno. A diváci to kvitujú.
Autor fotografie: Desana Dudášová

Je leto a máte divadelné prázdniny. Čo vás čaká a čo neminie?

Detské tábory robím už viac ako dvadsať rokov. Máme päťročné aj osemnásťročné decká. Ide o deti, ktoré s nami chodievajú do prírody od školských čias. Záhorácky Fénix je záujmová organizácia, ktorej som členom, a v záhoráckych lesoch robíme tábory, kde športujeme, bláznime sa. Nie je tam internet ani žiadne spojenie a naše tábory sú retro ako kedysi. Iba my a príroda.

Čakajú ma dva turnusy a jeden turistický tábor v Pieninách, ktorý organizuje Centrum voľného času zo Senice. Okrem toho chcem byť trošku aj s našimi doma, majú v Sobotišti veľké hospodárstvo, ovce, sliepky, králiky, psy a mačky, veľký sad a voliéru, v ktorej spieva dvadsať kanárikov. Tam som doma, tam je môj pevný bod.

A z pracovnej stránky? Máte predstavu, čo bude na jeseň, napríklad, v Česku?

Dostal som z Ostravy ponuku na jednu z hlavných postáv v Bernsteinovom muzikáli West Side Story. Hral som to už v nemčine, angličtine, češtine aj v slovenčine. Hoci ide o môj najobľúbenejší muzikál, váham, je v kolízii s mojimi inými, dôležitejšími záležitosťami. Keby to bolo v Brne alebo v Nitre, išiel by som do toho. Ostrava je však veľmi od ruky.

Čo je pre vás dôležitejšie?

Začne sa zimná sezóna, tak okrem tréningov, ktorých sa nechcem vzdať (trénujem v posilňovni, ale robím aj atletiku a box, v zime milujem snoubord), prichádza plesová, vianočná a večierková sezóna, kde sa dá najlepšie zarobiť.

Okrem toho si myslím, hoci sa moji českí priatelia môžu za to na mňa nahnevať, že na Slovensku je väčší umelecký potenciál. Interpreti sú komplexnejší. Keď si pozriete Prahu, Brno, Ostravu, tak hlavné postavy hrajú zväčša Slováci.

Medzi mačkami je neprehliadnuteľný v postave Mudrlanta. 8 fotografií v galérii Medzi mačkami je neprehliadnuteľný v postave Mudrlanta. Zdroj: Peter Korček

Máte nejaké životné krédo?

Mám ich niekoľko. Ale najviac sa držím hesla – ži a nechaj žiť. Teraz som čítal na internete, ako sa niekto rozčuľoval nad ľuďmi, ktorí sú vegetariáni alebo vegáni. Ľudia to veľmi arogantne a agresívne riešili. Nechápem, čo ich je do toho? Prečo sú ľudia takíto drzí? Však vegáni a vegetariáni nikomu svojím spôsobom života neubližujú.

Možno tí, ktorí toto vehementne odsudzujú, si tak riešia vlastný problém nevzdelanosti. U nás predsa nikto nikoho nenúti, aby „frčal“ na alternatívnych veciach, ako je homeopatia a podobne.

Bojím sa takýchto ľudí, lebo ich prejavy sú fašisticko-komunistické. Ja som kresťan a myslím si, že keby sa všeobecne dodržiavalo desať Božích prikázaní, bolo by na svete krásne a pokojne.

Ste aj vegetarián?

Veľmi k tomu inklinujem a som vegetarián mimo domu. U našich jem mäso, lebo viem, odkiaľ pochádza. Stravujem sa racionálne a som zástanca filozofie ajur­védy – každý z nás je iný a vyhovuje mu niečo iné.

V muzikáli Na skle maľované prebral štafetu po nezabudnuteľnom Michalovi Dočolomanskom. Treba uznať, že so cťou. 8 fotografií v galérii V muzikáli Na skle maľované prebral štafetu po nezabudnuteľnom Michalovi Dočolomanskom. Treba uznať, že so cťou. Zdroj: Archív Divadla Nová Scéna

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×