Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ján Slezák: Študentom na VŠMU musíme klamať, v ročníku je ich 28, no keby som si mal vybrať, zostalo by ich 10

14.08.2019 (31/2019) Herec Ján Slezák dobehol na naše stretnutie z obchodu, kde bol nakupovať špenátové a tvarohové koláčiky pre „svoje deti“. Konkrétne pre študentov zo svojho ročníka, ktorí práve maturujú.
Ján Slezák: Študentom na VŠMU musíme klamať, v ročníku je ich 28, no keby som si mal vybrať, zostalo by ich 10
8 fotografií v galérii
Ján Slezák je na javisku zvyknutý hrať, spievať a tancovať naplno. A diváci to kvitujú.
Autor fotografie: Desana Dudášová

Kedy ste v sebe objavili Komenského?

Asi som to mal vždy v povahe a bolo to spojené s výchovou mojimi rodičmi. Pamätám si, že problémy s bratom sme si museli vždy riešiť sami. Sami sme si vybavovali problémy v škole aj mimo nej, za prehrešky sme niesli zodpovednosť. Mali sme prísnych rodičov. Nastavenie med a bič nechýbalo.

Ako vás vnímajú teraz?

Naši sú spokojní. Inak, keď moje decká nastupovali do školy, nevedeli, kto som, a mýlili si ma s pánom Slezáčkom. Iní ľudia mi zase hovoria namiesto Janka Jurko. To preto, lebo som roky stvárňoval v Maľovanom Jánošíka.

Ako ste sa stotožnili s postavou Cyrana z predmestia?

Neviem, či je to dar alebo kríž. Vždy „schytám“ postavu, ktorá je spojená s legendou alebo je veľmi známa. Robil som Jánošíka v Maľovanom, Hamleta v Hamletovi, to bolo študentské predstavenie, ktoré dokonca prevzali na Malú scénu Mahenovho divadla v Brne, v Rómeovi a Júlii som hral Tibalda, v muzikáli Jesus Christ Superstar som bol Judášom. No a teraz Cyrana.

Všetko sú to postavy, ktoré niečo dokážu povedať aj ľuďom, ktorí sa veľmi o kultúru a divadlo nezaujímajú. A to je pre mňa veľká zodpovednosť. Stále sa očakáva, že Slezák bude stopercentný. Ježišu Kriste! Úprimne, lezie mi to na nervy!

Po famóznom Jozefovi Benedikovi je Cyrano z predmestia v podaní Jána Slezáka plnohodnotnou a modernejšou náhradou. 8 fotografií v galérii Po famóznom Jozefovi Benedikovi je Cyrano z predmestia v podaní Jána Slezáka plnohodnotnou a modernejšou náhradou. Zdroj: Selection Bulletin

Čo vám z toho všetkého dalo najviac zabrať?

Cyrano je objektívne pre mňa jedna z najťažších postáv. Táto inscenácia je poctivá činohra, spev, tanec a všetko je na jednej úrovni. Tvorcovia muzikálu ho poňali ako jeden nekompromisný tvar. Pod tlakom emócií vyústi môj výstup do tanca a spevu tak, ako to v muzikáli má byť.

Hoci predloha nie je až takáto komplikovaná, práca to bola detailná, aby všetko vyznelo čo najpravdivejšie. Ale Judáš, ktorého som robil s Jankom Ďurovčíkom, bol tiež emocionálne veľmi náročný.

Ako muzikálový herec hráte spievate aj tancujete. Čo z toho je pre vás najťažšie?

Každá postava prináša iné ťažkosti. Niekde mi to sadne charakterovo ako uliate, ale v tomto momente to nedokážem povedať. Záleží na tej-ktorej postave alebo na jednej jedinej situácii na javisku. Pre mňa sú hranie, spev aj tanec na jednej úrovni.

Čo skupina Something from us zo Senice? Ešte fungujete?

Už dávnejšie nie. Spolupracujem však s kamarátom Jankom Cibulom, ktorý je vynikajúci muzikant. Robím to pre radosť, ako aj divadlo. Už robím len to, čo chcem a s kým chcem. V divadle ma musí zaujímať titul, režisér, kolegovia na javisku a odmena, ktorú za to dostanem, hoci to nemusia byť vždy peniaze, ale prichádzajú do úvahy iné benefity.

Ján si zahral Judáša v legendárnom muzikáli Jesus Christ Superstar. 8 fotografií v galérii Ján si zahral Judáša v legendárnom muzikáli Jesus Christ Superstar. Zdroj: Julius Dubravay

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×