Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ján Slezák: Študentom na VŠMU musíme klamať, v ročníku je ich 28, no keby som si mal vybrať, zostalo by ich 10

14.08.2019 (31/2019) Herec Ján Slezák dobehol na naše stretnutie z obchodu, kde bol nakupovať špenátové a tvarohové koláčiky pre „svoje deti“. Konkrétne pre študentov zo svojho ročníka, ktorí práve maturujú.
Ján Slezák: Študentom na VŠMU musíme klamať, v ročníku je ich 28, no keby som si mal vybrať, zostalo by ich 10
8 fotografií v galérii
Ján Slezák je na javisku zvyknutý hrať, spievať a tancovať naplno. A diváci to kvitujú.
Autor fotografie: Desana Dudášová

Svojich študentov vedie hľadá ich hereckú cestu na bratislavskom Konzervatóriu. Obľúbený slovenský herec tu pôsobí pedagogicky štyri roky evidentne ho to veľmi napĺňa.

Ide o ťažkú prácu?

„Učím“ hlavne herectvo a ja neviem, či sa to dá vôbec učiť. Preto mojich zverencov smerujem, ale iba v intenciách toho, čo sami chcú. To je na tom to ťažké. Veľakrát chcú niečo, čo tam nie je. Preto je to aj o typológii a energii.

Napríklad, mám jednu študentku, ktorá sa javí ako intelektuálka, je aj veľmi vzdelaná a mne sa pôvodne javila ako herečka premýšľavých, dramatických úloh. No na javisku jej to najviac sedí a svieti v postavách, ktoré sú veľmi ľahkovážne a komické. Možno to súvisí s tým, že inteligencia a jej nadhľad sú na takej vysokej úrovni.

Koľko máte študentov?

Jedenásť. S kolegyňou, inak výbornou herečkou Maťkou Michalcovou, ich vediem od prvého ročníka. Spolupracujeme na herectve, v ktorom je zakomponovaný javiskový pohyb, a pedagogike herectva. Nemusím tam trepať teoretické frázy, ide o prax. Vždy študentom hovorievam, že sa pokojne môžeme pohádať, môj názor nie je biblia.

V prvých ročníkoch sa ma zvykli pýtať: „Čo tak na mňa čumíš?“ Odpovedal som: „Ja sa ťa učím. Musím prísť na to, čo ti pomôže a aká je tvoja cesta. Viem, ako by som tú úlohu urobil ja, no ja mám iné ratio, skúsenosť, fyziognómiu aj povahu a pocity… Musím prísť na to, čo je tvoje.“

Sú však aj úlohy, kde je vek mantinelom...

Keď máte v skupine jedenásť ľudí, treba urobiť kompromis. S Maťkou sme sa dohodli, že od študentov nikdy nebudeme chcieť, aby hrali čokoľvek „na prvú“. Človeku sa totiž životom charakter veľmi nemení, len mu pribúdajú skúsenosti. Chceme, aby naši študenti vychádzali sami zo seba a vyselektovali isté pocity v situáciach, v ktorých sa nachádza nimi stvárňovaná postava.

Na javisku rázny a energický. Vraj je taký aj ako pedagóg. 8 fotografií v galérii Na javisku rázny a energický. Vraj je taký aj ako pedagóg. Zdroj: Peter Brenkus

Ako vyzerá maturita herca?

Musia cez semester naštudovať maturitné predstavenie – čo je vlastne maturitná skúška. Za naštudovanie postavy sú hodnotení. My učitelia prihliadame na to, ako pracujú, aká je ich morálka, invencia, cieľavedomosť a prístup k povinnostiam.

Istá moja známa na prijímačkách na VŠMU musela zahrať obložený chlebík. Vy takéto úlohy nezadávate?

To sú špecialitky komisií, keď sa už nudia. Ale dá sa takto vidieť kreativita. My sme robili v prvom ročníku etudy na uvoľnenie a jedna študentka dostala za úlohu zahrať bravčový rezeň. Zahrala teda celý proces od zakáľačky až po obaľovanie rezňa v trojobale, pričom aj prasa, aj rezeň bola ona sama.

Študovali ste na Janáčkovej akadémii v Brne. Tiež ste museli zahrať niečo podobné?

Nie! Ale bola tam oveľa väčšia selekcia ako tu. Na prijímačkách nás bolo asi päťsto, vybrali nás desať a po prvom ročníku nás zostalo sedem. Boli tam celkom iné nároky. U nás je systém, žiaľ, nastavený tak, že školy prežívajú hlavne vďaka počtom študentov. A to je zle. Hlavne, ak ide o takú špecifickú školu, ako je tá naša.

Kompetentní by mali viac prihliadať na výsledky, čo sa nedeje. Hudobno-dramatický odbor je taký, kde možno prijať masy, lebo to prináša väčšie dotácie. Tento faktor prináša do ročníka viac ľudí, než je únosné a pravdivé. Študentom musíme potom klamať. Je ich v ročníku dvadsať­osem, no keby som si ja mohol vybrať, zostalo by ich desať. Na Slovensku je sedemnásť konzervatórií! Kto to dopustil? Je to arogantné a tragikomické!

Energický herec sa na pódiu stretol aj s Nelou Pociskovou. 8 fotografií v galérii Energický herec sa na pódiu stretol aj s Nelou Pociskovou. Zdroj: Miro Miklas

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×