Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda

14.08.2019 (31/2019) Slovenský raj. Čarokrásny kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda, netvorí len príroda, ale aj ľudia, ktorí sa každý deň starajú o to, aby sa tu turisti cítili naozaj ako v raji. Niekedy je to ťažšie, ako vyliezť kolmou stenou na Tomášovský výhľad.
Kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda
14 fotografií v galérii
Najstarším turistickým centrom v Slovenskom raji je Čingov.
Autor fotografie: Peter Ličák

Treba vidieť za roh

S turistickým ruchom je v okolí známeho strediska Podlesok úzko spätá rodina Labudovcov. Hlava rodiny, inžinier dopravných stavieb Štefan Labuda (62) sa síce narodil v Levoči, ale od roku 1961 žije v Hrabušiciach.

Aj on zdedil lásku k Slovenskému raju po otcovi, ktorý bol hlavným inžinierom jedného z lesných závodov na hornatom Spiši. A mama bola zo známej rodiny Zamkovských, ktorá v roku 1943 postavila v ústí Malej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách horskú chatu, dnes nesúcu meno svojho zakladateľa. Labudovci ponúkajú turistom naozaj pestrú paletu služieb.

„Robíme všetko pre to, aby tu bol pre návštevníkov raj na druhú. Začali sme v kempingu Podlesok s malým bu­fetom v drevenej búdke, v lete sme denne načapovali aj šesť súdkov piva.

Ale turisti nás stále bombardovali otázkami, či nemáme niečo aj pod zub, tak sme po čase otvorili pri kempingu aj reštauráciu, ktorú vedie manželka s dcérou Lenkou. A priamo v Hrabušiciach má synova manželka Zuzana pod palcom jazdeckú školu s tuctom koní.

Pri Podlesku ponúkame turistom ubytovanie v rodinnom penzióne Malý majer, jeho súčasťou je aj 900 metrov dlhá trávnatá pristávacia dráha pre malé lietadlá. Je na vzdušnej trase spájajúcej sever Európy s Balkánom, o 10 rokov bude celkom bežné lietať na dovolenky či víkendy vlastnými ľahkými lietadlami, a my sme na túto situáciu pripravení už dnes. Lebo to je tak, kto chce úspešne podnikať v turistickom ruchu, musí vidieť ďalej ako za roh...“ nazdáva sa Ing. Štefan Labuda.

Ing. Zuzana Labudová vedie v Hrabušiciach jazdeckú školu. 14 fotografií v galérii Ing. Zuzana Labudová vedie v Hrabušiciach jazdeckú školu. Zdroj: Peter Ličák

Hoci sa Labudovci obracajú vo svojej firme od skorého rána do neskorého večera, neraz aj dlhšie, vravia, že podnikanie v turistickom ruchu je na Slovensku veľmi rizikové. Príde chladné, dáždivé leto a počet turistov sa aj v Slovenskom raji zníži o polovicu, také roky bývajú kruté, žije sa len z úspor.

Navyše sezóna trvá v týchto končinách maximálne 4 mesiace, mimo sezóny sú turisti v okolí Podlesku veľkou vzácnosťou.

„Prvých desať rokov je to podnikanie bez zisku, zarobené peniaze treba neustále točiť dookola, bez výdrže to človek rýchlo vzdá, ale našťastie to nie je príbeh našej rodiny,“ konštatuje Štefan Labuda.

Prvé opatrné kroky v podnikaní v turistickom ruchu má za sebou Miroslav Verčimák (53) zo Spišskej Novej Vsi. Dvadsať rokov montoval plastové okná, po operácii kolená sa musel poobzerať po niečom inom.

„Pred troma rokmi sa mi podarilo kúpiť v Hrabušickej píle, v niekdajšej drevorubačskej osade v atraktívnom údolí Veľkej Bielej vody rekreačný dom, ktorý mi splnil môj dávny sen.

Mám veľa rodiny i kamarátov, ktorí tu začali radi chodievať nielen na víkendy, ale aj na dovolenky. A moji kamaráti majú kamarátov, ktorí tiež zatúžili prežiť pekné chvíle v tejto osade, za ktorou je ústie známej tiesňavy Piecky. Z Česka prišla jedna rodina, druhá, tretia a už sa to nezastavilo.

Odtiaľ majú dovolenkári 20 kilometrov k priehrade na Dedinkách, k Dobšinskej ľadovej jaskyni, o polovicu bližšie je na termálne kúpalisko vo Vrbove, za polhodinku sú v objatí Vysokých Tatier. Bolo by hriechom, keby víkendový dom našej rodiny nevyužívali aj turisti, ktorí sa dobre cítia práve v Slovenskom raji,“ povedal pre Život Miroslav Verčimák.

V Slovenskom raji sa páči aj Klárke z Ivanky pri Dunaji. 14 fotografií v galérii V Slovenskom raji sa páči aj Klárke z Ivanky pri Dunaji. Zdroj: Peter Ličák

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×