Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda

14.08.2019 (31/2019) Slovenský raj. Čarokrásny kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda, netvorí len príroda, ale aj ľudia, ktorí sa každý deň starajú o to, aby sa tu turisti cítili naozaj ako v raji. Niekedy je to ťažšie, ako vyliezť kolmou stenou na Tomášovský výhľad.
Kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda
14 fotografií v galérii
Najstarším turistickým centrom v Slovenskom raji je Čingov.
Autor fotografie: Peter Ličák

Nepoučiteľní turisti

Akurát pred mesiacom to bolo 31 rokov, čo vtedajší náčelník horskej služby v Slovenskom raji Silvo Višňovský prijal v jej chate pod Soviou skalou na Čingove za nového člena neveľkého kolektívu tamojších horských záchranárov mladého horolezca Ivana Krajčíra.

Rodák zo Spišskej Novej Vsi mal lezenie po skalách zakódované v DNA. Hoci bol mladý, nebol to v horách žiadny zelenáč, k horolezectvu ho nasmeroval otec, ktorý bol členom československého horolezeckého reprezentačného tímu.

„Mal som 15 rokov, keď sa mi prvý raz podarilo vyliezť kolmou skalnou stenou hore na Tomášovský výhľad, nepochybne najkrajšiu vyhliadku Slovenského raja. Ako chlapec som mal rád aj lezenie po travertínových skalách Dreveníka v susedstve Spišského hradu.

Keď som na týchto skalách nabral viac rutiny i odvahy, stali sa pre mňa veľkou výzvou tatranské vrcholy. Po prijatí do horskej služby som popri pomoci turistom, ktorí sa ocitli v núdzi či dokonca v ohrození života, veľa času trávil s Karolom Dzúrikom a Jožom Bútorom pri značkovaní turistických chodníkov.

Žiaľ, pri tejto spomienke musím konštatovať, že vtedy boli všetky turistické chodníky, mostíky, lanové lávky v prielome Hornádu, stúpačky či rebríky v roklinách v oveľa lepšom stave ako dnes.

Značkovanie chodníkov bola celkom príjemná robota, každý rok sme obnovili turistické značenie na 80 kilometroch turistických trás križujúcich Slovenský raj,“ zaspomínal si na svoje začiatky v Horskej záchrannej službe Slovenský raj jej náčelník Ivan Krajčír (54).

Náčelníka Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Ivana Krajčíra trápi nezodpovednosť niektorých turistov. 14 fotografií v galérii Náčelníka Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Ivana Krajčíra trápi nezodpovednosť niektorých turistov. Zdroj: Peter Ličák

Tak ako má každý herec svoju vysnívanú rolu, tak svoje vysnívané štíty mávajú aj horolezci. Pre Ivana Krajčíra to boli najznámejšie alpské vrcholy Matterhorn a Mount Blanc. Z tohto druhého dokonca s kamarátom Emom Sekelským lyžoval.

Na svojom horolezeckom konte má aj obidva vrcholy sopečného Elbrusu na Kaukaze aj v našich končinách málo známe vrcholy peruánskych Kordiller.

„Poviem vám, keď som sa dostal na vrchol Matterhornu, tlačili sa mi do očí slzy, aj som si odtiaľ doniesol taký dvojkilogramový kameň. Je to skrátka úžasný pocit, ktorý sa slovami nedá opísať, to treba zažiť.

Práve vďaka takým zážitkom a spomienkam sa považujem za šťastného človeka. To je tak, auto vám môžu ukradnúť, chata môže vyhorieť, byt môže zničiť výbuch plynu, ale spomienky a pekné zážitky človeku neukradne nikto okrem alzheimera...“ zafilozofoval si Ivan Krajčír.

Akože inak, reč sa zvrtla aj na turistov, s ktorými členovia Horskej záchrannej služby prichádzajú do styku najmä v exponovaných, najrizikovejších lokalitách. A tých je v Slovenskom raji tiež neúrekom.

„Za tie roky, čo som prežil medzi horskými záchranármi, či už tu v Slovenskom raji, alebo v školiacom stredisku Horskej záchrannej služby na Táloch, sa turisti vôbec nezmenili, a ak, tak len k horšiemu.

Poviem to otvorene, na plné ústa: sú rovnako blázniví a nezodpovední ako bývali kedysi. Dnes ani vtedy, keď som začínal v horskej službe, nie je nič výnimočné, keď sa na rebríky v tiesňavách vyberú turistky v sandáloch, či dokonca na vysokých opätkoch.

Turisti veľmi riskujú aj vtedy, keď sa na túry vyberajú neskoro, niektorí dokonca podvečer, zastihne ich búrka, lejak, tma, treba ich hľadať, niekedy nemajú ani šajn o tom, kde vlastne sú,“ hnevá náčelníka horských záchranárov, ktorý má certifikát horského vodcu s oprávnením sprevádzať klientov v hociktorých horách vo svete.

Horská služba pomáha v Slovenskom raji turistom v núdzi od roku 1956. 14 fotografií v galérii Horská služba pomáha v Slovenskom raji turistom v núdzi od roku 1956. Zdroj: Archív HZS

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×