Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda

14.08.2019 (31/2019) Slovenský raj. Čarokrásny kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda, netvorí len príroda, ale aj ľudia, ktorí sa každý deň starajú o to, aby sa tu turisti cítili naozaj ako v raji. Niekedy je to ťažšie, ako vyliezť kolmou stenou na Tomášovský výhľad.
Kraj tiesňav, roklín, jaskýň, romantických výhľadov, kde ešte aj dnes dodáva silu vodopádom krištáľovo čistá voda
14 fotografií v galérii
Najstarším turistickým centrom v Slovenskom raji je Čingov.
Autor fotografie: Peter Ličák

Slovenský raj

Horské pásmo na Spiši, chránené štatútom národného parku, je považované za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Je charakteristický veľmi členitým terénom, vlhkými roklinami, potokmi ozvláštnenými vodopádmi, desiatkami krasových jaskýň. Rozlieha sa na ploche 210 štvorcových kilometrov na území okresov Spišská Nová Ves, Rožňava a Poprad. Až 90 percent územia Národného parku Slovenský raj pokrývajú jedľovo-bukové, dealpínske a zmiešané lesy. Jeho územím pretekajú rieky Hornád a Hnilec. Najvyšším vodopádom je Závojový v Sokolej doline, ktorý má výšku 75 metrov. V Slovenskom raji je bohato vyvinutý podzemný kras, nachádza sa v ňom viac ako 430 jaskýň, verejnosti prístupná je len Dobšinská ľadová jaskyňa. Najstarším a najväčším turistickým centrom je Čingov v údolí Hornádu.

 

Históriu tohto územia, pôsobenie prvých spišských turistov, odvážne sa púšťajúcich do nepriechodných roklín zovretých vysokými skalnými stenami, i dejiny turistických, horolezeckých a ochranárskych spolkov, ktoré na území Slovenského raja zanechali výrazne stopy, mapuje celý život amatérsky regionálny historik Ján Petrík (69) zo Spišskej Novej Vsi, vstupnej brány do severných častí tohto až omamne nádherného kúta spišskej krajiny.

„Tému, ktorú som sám pre seba nazval udalosti-roky-ľudia v Slovenskom raji, sledujem od detských rokov. Teda od čias, keď ma začali brávať do Slovenského raja moji rodičia. Slovenský raj mi tak učaroval, že som v ňom napokon zanechal veľký kus svojho srdca i života.

Vždy ma zamrzelo, keď sa mi dostal do rúk nejaký propagačný prospekt, že dejiny tohto horského celku sú načrtnuté len tak ledabolo, v skratke, takmer vôbec sa nespomínajú ľudia, ktorí boli a sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Zlú skúsenosť mám aj z vyučovania zemepisu a dejepisu na zá­kladných školách. Moje dve deti, ktoré chodili do základnej školy v Spišskej Novej Vsi, sa o Slovenskom raji, ktorý leží za humnami škôl, neučili nič. Musel som to s nimi zvládnuť sám, ale pýtam sa, má každé dieťa takú možnosť?“ zamýšľa sa dlhoročný dobrovoľný člen horskej služby v Slovenskom raji Ján Petrík.

Za vstup do roklín sa platí, peniaze sa investujú do údržby turistických chodníkov. 14 fotografií v galérii Za vstup do roklín sa platí, peniaze sa investujú do údržby turistických chodníkov. Zdroj: Peter Ličák

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×