Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo si písali v starovekom Ríme? Rozlúštili list, ktorý si napísali bratia pred 1 700 rokmi

13.08.2019 (31/2019) V mimoriadnej zbierke papyrusov Univerzity v Bazileji sa už 100 rokov nachádza vzácny artefakt. Až teraz však najstarší kresťanský list preložili.
Čo si písali v starovekom Ríme? Rozlúštili list, ktorý si napísali bratia pred 1 700 rokmi
3 fotografie v galérii
Na švajčiarskej univerzite preložili papyrus starý 1 700 rokov.
Autor fotografie: unibas

Preložiť 1 700 rokov starý list z Rímskej ríše asi nie nič jednoduché. Odborníkom zo švajčiarskej univerzity sa to podarilo a výsledkom je historický poklad a zhmotnené svedectvo doby v jednom.

Hoci sa v liste píše o bežných rodinných záležitostiach, pre vedcov a historikov má i tak významný prínos – poskytuje cenné informácie o svete prvých kresťanov v Rímskej ríši, ktoré nie sú zaznamenané v žiadnom inom historickom zdroji.

Nezabudni darček!

Najstarší kresťania v Rímskej ríši sú totiž historikmi zvyčajne vykresľovaní ako ľudia, ktorí sa uzatvárali pred verejnosťou a boli vystavení prenasledovaniu. A práve to kúsok krehkého papyrusu zo začiatku 3. storočia úplne popiera.

List píše muž menom Arrianus svojmu bratovi Paulusovi a okrem toho, že ho ubezpečuje o tom, že zvyšku jeho rodiny sa darí dobre, prehodí slovo aj o pracovných záležitostiach.

Z obsahu listu je zrejmé, že rodina je kresťansky založená a naznačuje, že obaja bratia zastávali významné politické funkcie. Čo však Arrianovi nezabránilo pripomenúť bratovi, aby mu nezabudol priniesť rybaciu omáčku. Nuž, gurmánske darčeky z ciest boli v kurze aj pred 1 700 rokmi...

List bol objavený v Egypte neďaleko Káhiry. Jeho obsah naznačuje, že jeden z bratov vycestoval do tejto oblasti. 3 fotografie v galérii List bol objavený v Egypte neďaleko Káhiry. Jeho obsah naznačuje, že jeden z bratov vycestoval do tejto oblasti. Zdroj: Shutterstock

 

O čom list hovorí?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×