Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Výkal, odtrhnuté kvaple aj nohavičky. „Zlé je, keď príde niekto, kto nevie, že má klaustrofóbiu,“ hovoria jaskyniari

13.08.2019 (31/2019) Vraj keď svieti slniečko, cítiť to aj v jaskyniach. Ľudia sú milší a tolerantnejší. Len výkvet medzi turistami dráždi personál.
Výkal, odtrhnuté kvaple aj nohavičky. „Zlé je, keď príde niekto, kto nevie, že má klaustrofóbiu,“ hovoria jaskyniari
10 fotografií v galérii
Kvapľová výzdoba vzniká vyzrážaním minerálneho obsahu krasovej vody, ktorá preniká...
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Sprievodca sa nemôže rozdvojiť

Nepríjemné je, keď návštevník pod zemou zistí, že má klaustrofóbiu. „Žiaľ sprievodca sa nedokáže rozdvojiť, aby zostal so skupinou a aby aj vyviedol jedného z nej von,“ konštatuje riaditeľ.

Ján Zuskin pozoruje aj zmenu v správaní návštevníkov voľakedy a dnes.

„Tí vďační prídu obdivovať hodnoty v podzemí. Sú však aj takí, pri ktorých si kladieme otázku, načo tam vôbec chodili. Na Belianskej jaskyni sa skupina zahraničných motorkárov najprv domáhala vstupu a keď sa ich podarilo vo vyťaženom čase uspokojiť a pustili sme ich dnu, tak sa v polovici prehliadky začali dožadovať návratu von.

To ozaj nešlo, pretože sprievodca sa naozaj nemôže rozdeliť. To nie je len tak. Keď sa im nepodarilo vrátiť, ako chceli, začali narúšať priebeh prehliadky a tí ostatní z toho mali zlý zážitok. Keď vyšli von, od zlosti rozmlátili interiér našich toaliet. Žiaľ, nemali sme priamy dôkaz, a tak odišli beztrestne.“ Vo Važeckej jaskyni archeológovia nachádzajú až 51-tisíc rokov staré kosti jaskynných medveďov, levov, nosorožcov a ďalších prehistorických živočíchov. 10 fotografií v galérii Vo Važeckej jaskyni archeológovia nachádzajú až 51-tisíc rokov staré kosti jaskynných medveďov, levov, nosorožcov a ďalších prehistorických živočíchov. Zdroj: Vladimír Kampf

Ďalšia časť návštevníkov poúča jaskyniarov, ako nemožne robia cestovný ruch, a poukazujú na to, ako vo svete všetko dobre funguje, iba u nás nie.

„Aj my chodíme do zahraničia a vieme, ako veci fungujú. Sú jaskyne, ktoré obdivujeme a vidíme aj tie, ktoré sú v oveľa horšom stave, ako tie naše. V zahraničí však isto lepšie funguje, že pokiaľ sa v nej návštevník správa inak, ako by mal, tak väčšinou miestne orgány dokážu veľmi účinne zakročiť a urobiť poriadok.

S tým máme, bohužiaľ, problém. V súčasnosti je aj z ochrany osobných údajov neskutočný fetiš, ktorý nám v mnohom bráni. Na jednej strane je všetko verejné a na druhej je tajné pomaly aj meno. Kamerovú techniku môžeme používať obmedzene.“

Odtrhnúť si kvapeľ nie je jednoduché. „Ale vždy sa to dá. Snažíme sa tomu vyhnúť napríklad aj počtom návštevníkov na jeden vstup. Poškodeniam sa snažíme zabrániť aj technickými opatreniami. V minulosti sa stalo, že nám ľudia niektoré miesta vylámali. Na tie sa snažíme počas prehliadok upriamiť pozornosť návštevníkov, aby videli, ako to dopadne, keď je niekto nezodpovedný.

V našich jaskyniach je aj atrakcia seriózna. Preto medveď nestojí na zadných s vycerenými zubami a nesprevádza ho Máša... 10 fotografií v galérii V našich jaskyniach je aj atrakcia seriózna. Preto medveď nestojí na zadných s vycerenými zubami a nesprevádza ho Máša... Zdroj: Vladimír Kampf

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×