Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Výkal, odtrhnuté kvaple aj nohavičky. „Zlé je, keď príde niekto, kto nevie, že má klaustrofóbiu,“ hovoria jaskyniari

13.08.2019 (31/2019) Vraj keď svieti slniečko, cítiť to aj v jaskyniach. Ľudia sú milší a tolerantnejší. Len výkvet medzi turistami dráždi personál.
Výkal, odtrhnuté kvaple aj nohavičky. „Zlé je, keď príde niekto, kto nevie, že má klaustrofóbiu,“ hovoria jaskyniari
10 fotografií v galérii
Kvapľová výzdoba vzniká vyzrážaním minerálneho obsahu krasovej vody, ktorá preniká...
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Vo svete patria jaskyne buď štátu, ako u nás, alebo súkromníkom. Oba tieto prístupy majú svoje výhody i nevýhody. V našich jaskyniach je na prvom mieste ochrana prírody a až potom komercia. Súkromníci zvyčajne myslia v prvom rade na biznis.

Tragická je kombinácia prírodnej turistickej atrakcie a súkromných pozemkov okolo nej. Najľahšie je vybudovať na nich parkoviská. Napríklad v Demänovskej jaskyni slobody je na tradičný okruh vstupné 8 eur. Parkovisko poniže vyberá za parkovanie 6 eur. Ľudia sú z toho rozladení a nahnevaní na jaskyniarov. Parkovanie však nie je ich kšeft a nemajú naň žiadny vplyv.

Na niektorých pozemkoch, ktoré má Správa slovenských jaskýň v správe, vyberajú maximálne 3 eurá, a aj to len preto, aby účinne obmedzili tých, ktorí sa do jaskyne nechystajú a len zaberajú miesto určené pre návštevníkov.

Najnavštevovanejšie slovenské jaskyne by boli isto dobrou cestou k zárobku. Mohlo by to viesť k snahe dostať do nich čo najviac ľudí a dotvoriť ich preto gýčovými atrakciami a „cirkusom“ na povrchu. Všetkého s mierou. Žiadne zázemie na povrchu tiež nie je žiadna výhra.

Ján Zelinka (56), manažér prevádzky jaskýň si uvedomuje, že máme aj jedinečné jaskyne zapísané v zozname UNESCO.

„Žiaľ, okolo niektorých je mŕtvo. Návštevník sa nemá kde najesť alebo sa nejako inak zabaviť. Je dôležité, že sa prebúdzajú regióny a ich organizácie cestovného ruchu začali podporovať atrakcie kraja, aby v ňom návštevníka čo najviac zdržali a potešili. Jaskyne majú nevýhodu, že sú v ťažšie dostupných lokalitách alebo sú v najmenej rozvinutých okresoch. Keď návštevník vidí nepokosenú trávu či zanedbané okolie, je nespokojný. S tým však my nič neurobíme.“

Manažér prevádzky jaskýň Ján Zelinka víta prepojenie turistického ruchu na povrchu s tým v podzemí. 10 fotografií v galérii Manažér prevádzky jaskýň Ján Zelinka víta prepojenie turistického ruchu na povrchu s tým v podzemí. Zdroj: Vladimír Kampf

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×