Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za 40 minút ste z betónovej džungle v nefalšovanom raji. Taiwanský ostrov s azúrovým morom a rozprávkovými zátišiami

11.08.2019 (31/2019) Stačí štyridsaťminútová plavba rýchloloďou, aby ste sa z betónovej džungle veľkomesta ocitli v nefalšovanom exotickom raji. Ostrov Little Liuqiu dokazuje staré známe, že na veľkosti nezáleží.
Za 40 minút ste z betónovej džungle v nefalšovanom raji. Taiwanský ostrov s azúrovým morom a rozprávkovými zátišiami
11 fotografií v galérii
Takýchto rozprávkových zátiší je na Little Liuqiu viac ako dosť.
Autor fotografie: Aleš Tvrdý

Podmorské a nočné divadlo

Celé pobrežie Little Liuqiu je lemované koralovými útesmi. Asi preto dostal ostrov aj tento názov. S okuliarmi na očiach a dýchacou trubicou v ústach sa svet okolo mňa v zlomku sekundy zmenil na celkom iný, multifarebný a rozmanitý.

Magická podvodná ríša sa rozprestiera hneď pod hladinou. Pestrofarebné rybičky, aké vidno mnohokrát len v akváriách, sa mihotajú zo strany na stranu ako ľudia na korze.

Je to divadlo podobne úchvatné ako noc na ostrove pripomínajúca medziplanetárne cestovanie. Keď slnečný kotúč odíde „za lepším životom“ smerom na západ podobne ako mnoho ázijských obyvateľov, začne sa neuveriteľné hviezdne divadlo. Nespočetné množstvo hviezd sa v priebehu niekoľkých minút rozsype nad hlavou každého návštevníka ostrova.

Sledovanie Mliečnej cesty sa zrazu vôbec nezdá také nedostupné ako veľakrát predtým. Vyzerá to, akoby niekto na tmavú oblohu vysypal zlatý prach.

Ostrov Little Liuqiu je celkom oprávnene nazývaný „malým“, najmä pre svoju rozlohu. Ak by mu však niekedy v budúcnosti chceli dať meno podľa toho, čo všetko sa tu dá vidieť, myslím, že mu tento prívlastok nezostane. Je to miesto, kam sa rád vraciam a odporúčam ho každému, kto sa rozhodne navštíviť Taiwan.

Turisti sa chystajú do vody. Šnorchlovanie je na ostrove jednou z najobľúbenejších atrakcií. 11 fotografií v galérii Turisti sa chystajú do vody. Šnorchlovanie je na ostrove jednou z najobľúbenejších atrakcií. Zdroj: Aleš Tvrdý

Taiwan

Krajina, ktorej súčasťou je Little Liuqiu, nie je oficiálne uznaná ako samostatná, považuje sa za provinciu Číny. Mnoho domácich o tom však nechce ani počuť a neskrývajú svoju hrdosť, že sú Taiwanci. Na rozdiel od cestovania do Číny, na Taiwan netreba víza, pokiaľ dĺžka pobytu nepresiahne 90 dní. Platí sa tu novým taiwanským dolárom (1 € = asi 35 NTD). Krajina je z hľadiska kriminality považovaná za najbezpečnejšiu na svete, čo vcelku zaujímavo kontrastuje s pomerne divokými prírodnými podmienkami. V lete je obdobie tajfúnov, Taiwan sa navyše nachádza v takzvanom ohnivom kruhu. Znamená to, že ho zasiahne v priemere jedno zemetrasenie za deň. Väčšinu z nich však necítiť.

Miestna kuchyňa je bohatá a ovplyvnená susednými krajinami – Čínou, Japonskom či Kóreou. Oficiálnym jazykom je mandarínčina. Taiwan je poslednou krajinou na svete, kde sa používa tradičná mandarínčina. Rozlohou je tento ostrov len trochu menší ako Slovensko, no žije tu takmer 25 miliónov obyvateľov. Má modernú a rozvinutú infraštruktúru. Najčastejšia cesta naň vedie lietadlom cez Čínu alebo Hongkong.

 

 

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?


‹ 1234 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×