Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za 40 minút ste z betónovej džungle v nefalšovanom raji. Taiwanský ostrov s azúrovým morom a rozprávkovými zátišiami

11.08.2019 (31/2019) Stačí štyridsaťminútová plavba rýchloloďou, aby ste sa z betónovej džungle veľkomesta ocitli v nefalšovanom exotickom raji. Ostrov Little Liuqiu dokazuje staré známe, že na veľkosti nezáleží.
Za 40 minút ste z betónovej džungle v nefalšovanom raji. Taiwanský ostrov s azúrovým morom a rozprávkovými zátišiami
11 fotografií v galérii
Takýchto rozprávkových zátiší je na Little Liuqiu viac ako dosť.
Autor fotografie: Aleš Tvrdý

Nasávanie myšlienok

Podobne ako v každej ázijskej krajine, ani na Little Liuqiu nie je núdza o krásne, mnohokrát až gýčovito prezdobené chrámy a kláštory. Južná strana ostrova je miestom, kde sa jeden takýto nachádza. Dokonalá príležitosť, ako nasať nové myšlienky. Ak sa k tomu pridá ešte západ slnka, zážitok prešpikovaný emóciami a eufóriou je viac než zaručený.

Tieto miesta mám rád a vždy sa snažím na nejakom z nich zastaviť. Okrem toho, že sa dá pokochať na výsledku snaženia mnohých šikovných remeselných rúk, ktoré to všetko vyrobili, ponúkajú tiché chrámy aj ideálne miesto na krátky oddych.

Pokračujem však ďalej, keďže len kúsok odtiaľto sa nachádza ďalšie lákadlo, dokonca jedno z tých najväčších. Je ním jediná jaskyňa široko-ďaleko. Kým domáci ju majú za jedinečnú, pre Slováka so skúsenosťami s našimi kráľovstvami v útrobách skál je to len tuctová záležitosť v podobe malej diery v kameni.

Jeden z najväčších chrámov na ostrove. 11 fotografií v galérii Jeden z najväčších chrámov na ostrove. Zdroj: Aleš Tvrdý

Cestovanie časom

Ako by som prežil fakt, že sa v takomto ďalekom exotickom svete nedostanem na pláž? To by som si zrejme nikdy neodpustil, a práve preto sa na jednu z nich vyberám.

Napriek tomu, že ostrov je rozlohou malý, možno tu nájsť hneď niekoľko romantických zátiší na brehu mora s jemným pieskom, okruhliakmi alebo obrovskými blokmi odumretých koralov pripomínajúcimi oddychujúce dinosaury. Brehy omývané morskými tyr­kysovými vlnami sú útočiskom pre mnohých domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.

Ráno na tomto ostrove vyzerá ako cestovanie časom. Zámerne som sa presunul do jeho strednej časti s hlavnou obchodnou tepnou. Zavčasu ráno, keď ešte ani slnko netuší, ako dopadne nasledujúci deň, sa poberám na ulicu.

Úzku cestu lemujú babky s čerstvými úlovkami, ktoré rybárom more v noci ponúklo. Nehybné telá živočíchov sa mi zdajú ako tie ľudské, ktoré vylihujú na plážach po celom svete. Namastené nejakým voňavým olejom sa tvária, akoby sa okolo nich nič nedialo. No tieto morské živočíchy „to už majú za sebou“ a len symbolicky špúlia veľké oči na svojich nových majiteľov. Ktovie, ako s nimi v kuchyni naložia.

Niektoré pláže nahradili pohodlné vstupy do mora. 11 fotografií v galérii Niektoré pláže nahradili pohodlné vstupy do mora. Zdroj: Aleš Tvrdý

Keď sa babky z pouličného trhoviska rozpŕchnu späť do svojich príbytkov, aby navarili chutný obed, je to znamenie aj pre mňa. Ťahavý zápach rybaciny na ulici nenápadne vystriedajú vône tých najrozmanitejších lahôdok, aké sa varia len tu, v Ázii.

Čajové orgie

Taiwanci sú naozajstnými milovníkmi dobrého jedla a všetkého, čo k tomu patrí. Pouličné varenie a stravovanie preto nie je v tejto časti sveta nič neobvyklé alebo jedinečné. Stovky malých stánkov na kolesách, ktoré sa prehýbajú pod nákladom čerstvých surovín, sú pripravené dopriať dokonalý gastronomický zážitok.

Aj napriek tomu, že mi čínske znaky veľa nehovoria, si dokážem niečo vybrať. Hladný človek dlho neotáľa a pochutí si takmer na všetkom. Keď sa už dobre najete, ostáva len vybrať si niektorý z tradičných nápojov.

Kým čaro chutnej kávy Taiwanci stále len objavujú, o čaji sa to rozhodne povedať nedá. Toho tu nájdete ako dreva v lese. Na každom rohu narazíte na špecializované obchody, v niektorých reštauráciách je dokonca samostatná menu karta na tento lahodný mok z čerstvých listov čajovníka. Dokonca aj národný nápoj Taiwancov je mix čaju, mlieka a tapiokových perál, ktoré sa vyrábajú z cukrovej trstiny.

Cesta k chrámu nie je vždy jednoduchá, no je o to krajšia. 11 fotografií v galérii Cesta k chrámu nie je vždy jednoduchá, no je o to krajšia. Zdroj: Aleš Tvrdý

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×