Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za 40 minút ste z betónovej džungle v nefalšovanom raji. Taiwanský ostrov s azúrovým morom a rozprávkovými zátišiami

11.08.2019 (31/2019) Stačí štyridsaťminútová plavba rýchloloďou, aby ste sa z betónovej džungle veľkomesta ocitli v nefalšovanom exotickom raji. Ostrov Little Liuqiu dokazuje staré známe, že na veľkosti nezáleží.
Za 40 minút ste z betónovej džungle v nefalšovanom raji. Taiwanský ostrov s azúrovým morom a rozprávkovými zátišiami
11 fotografií v galérii
Takýchto rozprávkových zátiší je na Little Liuqiu viac ako dosť.
Autor fotografie: Aleš Tvrdý

Opancierované krásky

Pokračujem pobrežím ďalej smerom na juh, cesta je úplne prázdna. Okrem mňa a niekoľkých ďalších turistov nikde nikto. S každým, koho míňam, si vymeníme priateľské úsmevy alebo sa pozdravíme. Súdiac podľa čŕt tváre sú to všetko Ázijčania. Pre mňa belocha o to lepšie, aspoň tu budem pôsobiť exotickejšie.

Mimo letnej sezóny a víkendov je ostrov skutočne veľmi prázdny, takže som prišiel v tom najlepšom čase a môžem sa pozrieť, ako žijú na tomto mieste domáci obyvatelia.

Aj napriek tomu, že kráčam po ceste vedúcej niekoľko desiatok metrov nad morskou hladinou, nemožno prehliadnuť miestne krásky, ktoré dole na mori predvádzajú svoje čaro. Suchozemec zo Slovenska, ako som aj ja, sa tak môže pokochať pohľadom na korytnačky, ktoré sa bezstarostne nechávajú kolísať morskými vlnami. Žijú tu v pomerne početných kolóniách, hoci ich mnoho ľudí rado nájde na svojom tanieri.

Práve títo veľkí a zdatní plavci lákajú na Little Liuqiu množstvo turistov. Robia im spoločnosť počas šnorchlovania a potápania. Vždy, keď vidím nejakú skupinku vo vode, celkom dobre sa bavím. Taiwanci sú mnohokrát až nadmerne opatrní, najmä pokiaľ ide o vodu.

Aj po západe slnka sa oplatí zostať na pláži. 11 fotografií v galérii Aj po západe slnka sa oplatí zostať na pláži. Zdroj: Aleš Tvrdý

Nie je nad bezpečnosť

Napriek tomu, že sú ostrovnou krajinou, údajne viac než polovica miestnej populácie nevie plávať. Urobiť si „selfíčko“ s korytnačkou pod morskou hladinou je však obrovský hit a kto ho nemá, akoby ani neexistoval.

Skupinky vystrašených lovcov týchto snímok tak vstupujú do vody vyzbrojené kadejakými, pre mňa mnohokrát až neidentifikovateľnými bezpečnostnými prvkami. Vo finále to vyzerá, ako keby sa nešli zabávať do mora, ale zvárať ropovodné potrubie niekam na dno Mariánskej priekopy.

Putovanie smerom k južnému mysu môže pre Európana pôsobiť ako cesta exotickým rajom. Bujné porasty všetkých možných aj nemožných tvarov, veľkostí a druhov ma dlho nenechajú v pokoji.

Počas presunu si vyberám z mnohých vyhliadok rozložených systematicky a cielene okolo pobrežia. Z nich sa dá pozrieť na široké okolie a útesy podo mnou opäť z celkom iného uhla. Práve vďaka nim vidím aj na miesta, kam sa noha človeka len tak ľahko nedostane.

Na ostrove sú na vysokej úrovni nielen cesty, ale aj turistické chodníky. 11 fotografií v galérii Na ostrove sú na vysokej úrovni nielen cesty, ale aj turistické chodníky. Zdroj: Aleš Tvrdý

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×