Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nadaný Marek prestal v šiestich rokoch rozprávať, dnes má vlastný systém, ktorým sa dorozumieva

16.08.2019 (31/2019) Marek (12) bol zdravé dieťa. Zrazu, zo dňa deň, však prestal reagovať na svoje meno a nedokázal rozprávať. Príčinou je zriedkavá forma epilepsie. Pomôcť by mu mohli delfíny.
Nadaný Marek prestal v šiestich rokoch rozprávať, dnes má vlastný systém, ktorým sa dorozumieva
11 fotografií v galérii
Keď ochorel, viazať šnúrky sa naučil podľa obrazového návodu na internete.
Autor fotografie: Miro Miklas

Marekova mama Monika sa skláňa k svojmu synovi, ktorý ukazuje prstom na tablete: „Pozeráš si karavany? Áno, aj motokáry. Jazdil si teraz veľa na motokárach, však? Áno, môžeme si v tejto autoopravovni dať na auto namontovať guľu a požičiame si karavan. A kam pôjdeme? K moru? Aha, myslíš do Chorvátska,“ prihovára sa synovi.

Marek je tínedžer s bystrými očami, no z jeho úst vychádza iba „toto tuto to“. S mamou majú svoj systém, ako sa dorozumieť. Nie sú to bežné posunky pre nepočujúcich, je to ich vlastná znaková reč.

„Keď sa to Marekovi stalo, náš svet sa rozbil na tisíc kúskov. Vôbec som si nevedela predstaviť, ako budeme fungovať. Myslela som si, že to sa ani nedá zvládnuť,“ vracia sa Monika k ťažkým chvíľam spred šiestich rokov.

Jej syn totiž doslova zo dňa na deň prestal rozprávať. Zdĺhavé vyšetrenia však odhalili oveľa horšiu skutočnosť, ktorá bola pre celú rodinu nepredstaviteľná. Marek totiž nielen prestal hovoriť, ale slová mu viac nedávali zmysel. Prestal rozumieť ľudskej reči. Vyslovené pojmy už nechápal, systém porozumenia reči v jeho mozgu sa rozpadol.

„Ako sa dorozumiete s vlastným dieťaťom, ktoré zrazu nevie, čo mu hovoríte? Ako vám povie, čo mu je, keď z ničoho nič vôbec nedokáže rozprávať? Bolo to nesmierne ťažké,“ hovorí Marekova mama.

Športoval odmalička, lyžovať sa naučil ako triapolročný. 11 fotografií v galérii Športoval odmalička, lyžovať sa naučil ako triapolročný. Zdroj: Archív rodiny

Znepokojujúce príznaky

Marek bol šikovný, športovo nadaný chlapec s výbornou pamäťou.

„Ako triapolročný sa naučil lyžovať, vynikajúco plával, začínal tancovať vo folklórnom súbore Liptáčik. Celé dlhé básničky sa učil len z počutia, ako štvorročný si dokázal stiahnuť počítačovú hru, nájsť si návod a zistiť, ako pospájať konzoly tak, aby mu fungovala. Známi sa pýtali, ako dokáže tie informácie nájsť, keď nevie čítať. Netušili sme ako, ale dokázal to,“ spomína Monika.

Pri jednom z neskorších vyšetrení mu zistili vysoké IQ. O to ťažšie muselo pre predškoláka byť, keď zrazu stratil možnosť vyjadriť sa a prestal chápať, čo ľudia okolo neho hovoria.

„Ako prvá nás na to upozornila jeho vedúca vo folklórnom súbore. Zrazu prestal reagovať na svoje meno, keď ho oslovila. Vypadával mu text, vynechával slová. Začal sa vyjadrovať opisne. Keď chcel povedať zelená, povedal trávičková, keď chcel povedať WC, povedal tam, kde sa ciká. Slová sa mu akoby vytrácali z hlavy,“ hovorí Monika.

Istý čas dúfali, že znepokojujúce príznaky pominú. Sluch mal podľa vyšetrení úplne v poriadku a aj logopedička usúdila, že mu nič vážne nie.

„Keď však išiel na zápis do školy, učiteľka zostala z Marekovho rečového prejavu šokovaná.

Pri komunikácii im výrazne pomáha tablet. 11 fotografií v galérii Pri komunikácii im výrazne pomáha tablet. Zdroj: Miro Miklas

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×