Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Starosta dokázal presvedčiť vládu o 631-tisícovej dotácii. Na Domašu sa po štvrťstoročí vrátila výletná loď

10.08.2019 (31/2019) Priehradné jazero Veľká Domaša na východnom Slovensku malo štvrť storočia „primát“, ktorý jeho návštevníkov netešil. Bolo jedinou vodnou nádržou v strednej a východnej Európe bez vyhliadkovej lode. Čo bolo, bolo, od minulého týždňa to už neplatí.
Starosta dokázal presvedčiť vládu o 631-tisícovej dotácii. Na Domašu sa po štvrťstoročí vrátila výletná loď
5 fotografií v galérii
Nemecká výletná loď Bohemia sa vrátila na hladinu Domaše po štvrťstoročí.
Autor fotografie: Peter Ličák

Rekreačné strediská na brehoch Domaše a ich návštevníci majú šťastie, že v Kvakovciach, neveľkej dedinke poniže priehradného múru zadržiavajúceho vody Ondavy, majú starostu, ktorý má rád veľké výzvy.

Keď sa pred tromi rokmi medzi tamojšími chatármi rozšírila zvesť, že chce zadovážiť na hladinu Domaše výletnú loď, málokto veril, že sa mu to podarí. Lenže Rado Kapráľ (37) nosí na krku tvrdú hlavu.

Na slovenské pomery sa stalo naozaj čosi výnimočné: hoci nezávislý starosta Kvakoviec nepatrí do žiadneho politického košiara a už vonkoncom nie medzi „našich“ starostov vládnej koalície, dokázal presvedčiť vládu, aby obci poskytla dotáciu 631-tisíc eur na kúpu výletnej lode pre Domašu.

Požehnaná pražským kardinálom

Rýchlo však prišiel prvý zádrh. Kúpiť loď na Slovensku nie je také jednoduché ako kúpiť auto či dvojmiestne lietadlo.

„Prvé verejné obstarávanie vyhlásila obec vlani v júni, stalo sa však to, čo som nečakal, do prvej súťaže sa neprihlásil nikto. Stroskotal aj druhý pokus, loď Bohemia sa nám podarilo kúpiť až pri treťom verejnom obstarávaní. Niežeby v okolitých štátoch neboli lode na predaj, ale každého odrádzala mimoriadne náročná preprava lode na Domašu, ktorá bola zahrnutá v podmienkach verejného obstarávania,“ povedal pre Život starosta Kvakoviec.

Bohemiu vítalo pri Novej Kelči približne tritisíc turistov a chatárov. 5 fotografií v galérii Bohemiu vítalo pri Novej Kelči približne tritisíc turistov a chatárov. Zdroj: Peter Ličák

Tak sa začal písať na prvý pohľad celkom obyčajný príbeh návratu vyhliadkovej lode na Veľkú Domašu. V skutočnosti je to však príbeh pre jeho hlavných aktérov dosť dobrodružný, tento nádych mu vpečatila 3 200 kilometrov dlhá cesta 164-miestnej lode Bohemia z Prahy do Novej Kelče na brehu Domaše.

Na jej začiatku, pred vyplávaním Bohemie na dlhú cestu po riekach, vodných kanáloch, päťdesiatich priehradách i slovenských cestách, stál pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Loď požehnal v pražskom prístave počas tradičných svätojánskych slávností, ktoré majú vyše 300-ročnú tradíciu.

Slávnosti Navalis sa konajú v deň spomienky na svätého Jána Nepomuckého, patróna všetkých lodiarov. Vysoký predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi bude asistovať aj pri slávnostnom začatí vyhliadkových plavieb na Domaši. Loď prišiel posvätiť 11. augusta do prístavu v rekreačnom stredisku Dobrá arcibiskup Košickej diecézy Mons. Bernard Bober.

Nebezpečné vrtochy počasia

Našťastie pre Domašu, od marca minulého roka je v platnosti novelizovaný zákon o vodách. Podľa jeho nového znenia je už aj v treťom stupni ochrany vodných zdrojov, teda aj na Domaši, povolená plavba lodí so štvortaktnými spaľovacími motormi.

Žeriav s nosnosťou 700 ton prišiel pomôcť s dopravením lode na Domašu z českého Radějova. 5 fotografií v galérii Žeriav s nosnosťou 700 ton prišiel pomôcť s dopravením lode na Domašu z českého Radějova. Zdroj: Peter Ličák

Pre mladú generáciu budú vyhliadkové plavby okolo Domaše atraktívnou novinkou, pán Gavura zo Slovenskej Kajne si pamätá na časy, keď výletné lode neboli na hladine Veľkej Domaše ničím výnimočným. V osemdesiatych rokoch minulého storočia vozila turistov maďarská riečna loď, po nej priviezli z Ruska katamarán, ktorý plával po vodách Domaše do roku 1993.

A výletné plavby absolvovala niekoľko rokov aj loď vyrobená v roku 1987 vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike, ktorú v prvej polovici deväťdesiatych rokov predali do Prahy a teraz ju opäť kúpili, aby sa predaná nevesta vrátila po 26 rokoch na miesto svojich prvých plavieb.

Od 16. mája do 25. júla absolvovala 32 rokov stará výletná loď za 330-tisíc eur takmer 3 200 kilometrov po riekach, vodných kanáloch a priehradných jazerách Česka, Nemecka, Rakúska, Slovenska, Chorvátska, Srbska a Maďarska.

Za jej kormidlom sa vystriedali lodní kapitáni Josef Mrázek, Honza Pokorný, Zdeněk Vališ, Ján Macák, Miroslav Majer, Jánoš Budaj, Jóži Palotáž, cez posledný úsek po Bodrogu ju priviedol do prístavu Viničky pri dolnozemplínskej obci Ladmovce kapitán Miloš Lukáč.

Krušné chvíle pripravilo kapitánom a lodníkom Pavlovi Buchalovi a Pavlovi Zusčákovi najmä vrtošivé počasie.

Český prepravca nadrozmerných nákladov dostal výletnú loď na breh Domaše pri Novej Kelči bravúrnym cúvaním. 5 fotografií v galérii Český prepravca nadrozmerných nákladov dostal výletnú loď na breh Domaše pri Novej Kelči bravúrnym cúvaním. Zdroj: Peter Ličák

„V Nemecku si museli kapitáni lode dávať veľký pozor na umelých vodných kanáloch, aby neprekročili povolenú rýchlosť plavby, lebo by ich čakala mastná pokuta, na Rýne sa mohli plaviť len do prvého povodňového stupňa. Na tomto toku ich zastihla vysoká voda, naplaveniny z brehov ich donútili trikrát prerušiť plavbu, lebo ohrozovali chladenie lodného motora.

Pri veľkej vode ohrozovali plávajúce kmene vrtule i kormidlo lode, na Bodrogu sme sa pri vysokom stave hladiny po silných lejakoch nemohli dostať popod mosty. Skrátka, nebola to pre posádky lode žiadna výletná plavba,“ okomentoval plavbu lode z Prahy do Ladmoviec v okrese Trebišov lodný kapitán Miloš Lukáč.

Potlesk pre Čechov

Prepravu Bohemie z prístavu na Bodrogu na Domašu nazvali jej aktéri „akcia guľový blesk“. Naloženie lode na špeciálny kamión s návesom pre nadrozmerné náklady zo Žďáru nad Sázavou unikátnym autožeriavom s nosnosťou 700 ton a jej 90-kilometrová cesta po súši i plavba po riekach siedmich štátov stáli 200-tisíc eur.

Ako nám povedal starosta Rado Kapráľ, prepravu lode detailne pripravovali pol roka. A treba povedať, že dopravu z Prahy na Domašu zvládli jej aktéri naozaj brilantne. Nečudo, že keď sa loď dotkla jej hladiny, tritisíc divákov odmenilo prepravcov potleskom na otvorenej scéne.

Okružné plavby po Domaši nazvané Míľniky histórie budú trvať 80 minút, na budúci rok by malo byť na Domaši až 14 prístavov, ktoré bude spájať pravidelná lodná linka.

Brehy Domaše lemovali pri príchode lode tisícky divákov. 5 fotografií v galérii Brehy Domaše lemovali pri príchode lode tisícky divákov. Zdroj: Peter Ličák

 

 

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×