Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svetová elita vodnopólistov 70. rokov Juraj Kula sa vrátil do bazéna: Po 40 rokoch mieri na majstrovstvá sveta!

08.08.2019 (30/2019) Vodnopólová legenda Juraj Kula (60) po 40 rokoch od štartu hviezdnej kariéry mieri na majstrovstvá sveta.
Svetová elita vodnopólistov 70. rokov Juraj Kula sa vrátil do bazéna: Po 40 rokoch mieri na majstrovstvá sveta!
8 fotografií v galérii
Slávne mužstvo Československa (Juraj Kula druhý zľava hore), ktoré v revolučnom roku 1989...
Autor fotografie: Archív J.K.

V zbierke má 14 majstrovských titulov, 170-krát reprezentoval Československo. Už ako 18-ročný sa stal brankárskou jednotkou. Vodnopólová legenda Juraj Kula, jeden zo slávnej partie zlatých chlapcov Červenej hviezdy Košice, nedávno oslávil okrúhlych 60. Aj po vyše 40 rokoch od štartu v žiackom mužstve je stále v bazéne a v bránke. V plnom tréningovom nasadení...

V auguste s klubom VK Veteráni Košice letí dokonca do Južnej Kórey na majstrovstvá sveta a tvrdí, že návratom do bazéna sa mu začal nový, zmysluplný život.

Pri spomienkach, ako s kamarátmi zo žiackeho mančaftu na začiatku sedemdesiatych rokov vyliezli na skokanský mostík, aby so zatajeným dychom sledovali košických pólistov hrajúcich proti Talianom z Janova v Pohári európskych majstrov, sa Juraj Kula iba usmieva. Už vtedy ho fascinoval brankár Ladislav Kládek. Že sám bude brankárom, mu bolo jasné hneď, od prvého momentu, od prvých hier na ihrisku.

Láska na celý život

„Najprv som chcel byť hokejovým brankárom, ale keď sme sa neskôr presťahovali a ja som nastúpil do základnej školy v inej časti mesta, než bola hokejová škola, počúvol som výzvu učiteľa telocviku, tiež vodného pólistu Karola Krupaniča, že z oddielu Červená hviezda hľadajú nové talenty. Šiel som, zaplával a ako vidíte, voda, ale nie v tuhom skupenstve, sa stala láskou na celý život.

Juraj Kula v roku 1977. 8 fotografií v galérii Juraj Kula v roku 1977. Zdroj: Archív J.K.

Prišlo to ako na zavolanie, v tom čase som listoval v časopise Život a tam na zaujímavej fotke v rubrike Pele-mele bol vodnopólový brankár s lampášom v ruke, zrejme vypadlo osvetlenie bazéna. Už ako malého chlapca ma tento šport fascinoval,“ hovorí Juraj Kula, ktorý patril v druhej polovici sedemdesiatych a osemdesiatych rokov medzi vodnopólovú brankársku elitu sveta.

V základnej zostave bol vždy skôr ako jeho rovesníci, v žiackom tíme, dorasteneckom družstve, ba aj medzi dospelými. Športové gény zdedil po svojom otcovi, ktorý bol nadaný v mnohých športoch, hoci sa ani jednému vrcholovo nevenoval.

„Do čoho sa pustil, to mu išlo, spomínali jeho kamaráti. Bolo mi veľmi ľúto, že zomrel skoro, mal som iba 20 rokov. Mojich najväčších úspechov sa nedožil.“

V partii zlatých chlapcov z košickej Červenej hviezdy sa Jurajovi Kulovi darilo neuveriteľných 14 rokov po sebe, nič iné ako víťazstvo neexistovalo. Kula, Poláčik, Vidumanský, Salonna, Čiliak, Báčik, Eschwig, Kalinka, Bundschuh či Veselitz a Kaid boli v Európe pojmami a v rodnom meste doslova idolmi.

„Boli to krásne časy, boli sme mladí, plní sily, darilo sa nám a ešte nás aj obdivovali a držali nám palce nielen pekné kočky. Na zápasy chodilo veľa ľudí, pólo bolo populárne. Čo viac si môže mladý chlapec želať. Šport ma naučil disciplíne, cibril mi pevnú vôľu, trpezlivosť, zmysel pre spravodlivosť i cieľavedomosť. Veci, ktoré sú v živote dôležité.

Dal mi príležitosť cestovať, spoznávať krajiny a mnohých zaujímavých ľudí, priateľov po celom svete. Najradšej spomínam na partiu starších hráčov, ktorí ma veľa naučili – Reinovský, Bottlik, Baďura, Tkáč, Šalát, Techlovský, nechcel by som na nikoho zabudnúť.“

Červená hviezda – pätnásťnásobný majster ČSSR (2. zľava dole). 8 fotografií v galérii Červená hviezda – pätnásťnásobný majster ČSSR (2. zľava dole). Zdroj: Archív J.K.

Medzi brankárskou elitou sveta

Mal iba šestnásť rokov, keď cestoval s Červenou hviezdou na prvú veľkú súťaž, skupinu Európskeho turnaja majstrov do Belehradu. Košičania dostali dvanásť gólov, no o rok neskôr, v Londýne, už postupovali zo základnej skupiny a Kula bol vyhlásený za najlepšieho brankára turnaja.

V revolučný rok 1989 sa hral v nemeckom Bonne európsky šampionát, na ktorom Československo porazilo vodnopólových gigantov z Maďarska a mančaft skončil siedmy v Európe.

„Bol to najväčší úspech slovenského vodného póla v histórii, prvýkrát sme porazili Maďarov, ktorí patria v póle k najlepším na svete. Spomínam si, že na štadióne vládla fantastická nálada, užíval som si víťazstvo a úspech, vrchol svojej brankárskej kariéry. Víťazstvá v cudzine mali neopakovateľnú atmosféru,“ spomína na časy vrcholového športu.

V reprezentačnom mužstve ČSSR sa udržal neuveriteľných 15 rokov, vyrovnaná forma, sebadisciplína a pevná vôľa boli vlastnosti, v ktorých Juraj Kula vynikal. S radosťou spomína aj na majstrovstvá Európy juniorov v Budapešti v roku 1978, kde výborne chytal a dokonca aj bufetárka na štadióne mu vystrúhala poklonu slovami: Čo si to dnes vyvádzal v bazéne?

Na prvý turnaj cestoval ako 16-ročný, dnes sa ako čerstvý šesťdesiatnik chystá na majstrovstvá sveta. 8 fotografií v galérii Na prvý turnaj cestoval ako 16-ročný, dnes sa ako čerstvý šesťdesiatnik chystá na majstrovstvá sveta. Zdroj: Archív J.K.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×