Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svetová elita vodnopólistov 70. rokov Juraj Kula sa vrátil do bazéna: Po 40 rokoch mieri na majstrovstvá sveta!

08.08.2019 (30/2019) Vodnopólová legenda Juraj Kula (60) po 40 rokoch od štartu hviezdnej kariéry mieri na majstrovstvá sveta.
Svetová elita vodnopólistov 70. rokov Juraj Kula sa vrátil do bazéna: Po 40 rokoch mieri na majstrovstvá sveta!
8 fotografií v galérii
Slávne mužstvo Československa (Juraj Kula druhý zľava hore), ktoré v revolučnom roku 1989...
Autor fotografie: Archív J.K.

 

Radosť zo života, túry i bicykel

Na rozhovor dorazil z popoludňajšieho relaxu a dve hodiny pred tréningom si dožičil cestoviny s poriadnou dávkou tvarohu tak, ako ich má najradšej.

„Strážim si jedálniček, aby som mal dostatok bielkovín i sacharidov, aby som vládal a moje svaly mali dosť živín. Nie je to už, čo bývalo, ale nesťažujem sa. Kondícia je dobrá a každým dňom sa zlepšujem,“ smeje sa.

Prezrádza, že v týždni trénujú štyrikrát po hodine a pol. Zvyšok je na každom hráčovi, on sám posilňoval s vlastnou váhou. Postavu mu môžu závidieť aj chlapci o dve generácie mladší. Žiadne brucho, široké ramená, dobrá kondička.

Šesťdesiatku by ste mu rozhodne nehádali, nehovoriac o tom, že aj na súd sa prepravuje na bicykli a vo chvíľach relaxu miluje vysokohorské túry. Má nejaké životné motto, ktoré ho vždy drží nad vodou?

„Možno budem niekomu pripadať smiešny, snažím sa žiť spravodlivo, aby každý skutok bol spravodlivý, o toto prosím Boha. Nestarám sa, ako konajú, čo hovoria, čo si myslia iní... Neposudzujem ich skutky ani slová, je to ich vec. Ja zodpovedám za seba, za svoje činy a slová.

To považujem za najdôležitejšie, zodpovedať sám za seba, nerobiť a nešíriť zlo, negatívnu energiu, nenávisť, závisť. Nespravodlivosť ma dokáže poriadne nahnevať, aj keď som pokojný a rozvážny človek. V mladosti som sa vedel aj pobiť, dnes už iba dvíham hlas, aj to nie často,“ prezrádza.

Miluje domáce práce, zmysel pre poriadok ukazuje aj na dobrovoľníckych brigádach pri čistení mesta. 8 fotografií v galérii Miluje domáce práce, zmysel pre poriadok ukazuje aj na dobrovoľníckych brigádach pri čistení mesta. Zdroj: Mrio Vacula

Najväčšiu radosť okrem športu mu robia dvaja synovia, hoci sa nevybrali v jeho šľapajach a žijú mimo Slovenska.

„Starší Juraj vyštudoval právo, ale napokon sa vo Švédsku venuje iným veciam. Mladší Rasťo pracuje v oblasti IT v Prahe. Športujú už iba rekreačne a na vnukov ešte čakám.“

Do Izraela sa rád vracia

S vodným pólom precestoval takmer celý svet, najkrajšie spomienky má na Juhosláviu, kde na prelome rokov 1989/90 hral ako profík najvyššiu ligu za Primorje Rijeka.

„Duševnú pohodu naplno cítim v Izraeli, nie nadarmo sa mu hovorí Svätá zem. Historické udalosti, ktoré sa k Izraelu najmä z náboženského hľadiska viažu, ma fascinujú, a keďže tam dlhodobo žije moja sestra, pravidelne sa tam vraciam,“ vyznáva sa.

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že jeho život je prechádzka krajinou zaliatou slnkom, hovorí, že tak ako každý človek, aj on prežil veľa ťažkých chvíľ, keď mu nebolo do tanca. Univerzálny recept na ich zvládnutie nemá.

„Každý sme originál, jedinečný, čo platí pre jedného, neplatí pre iného. Každý si musí nájsť svoju cestičku k spokojnosti v duši, každý by mal nájsť spôsob, ako sa k pohode dopracuje. Zanechať veci, ktoré nám škodia, a venovať sa s radosťou a láskou tomu, čo nás teší a robí život krajším. Na tomto svete sme len krátko, tak si to treba užiť, ale správať sa pritom zodpovedne k okoliu. Teda nie na úkor ostatných.“

Pred vlastným prahom si vyzametá. V Košiciach ho môžete každé ráno vidieť, ako pred svojím domom v historickom centre pekne upratuje odpadky a leští sklo na bráne. Nemá problém ani s dobrovoľníckymi brigádami pri čistení parkov, priznáva, že gruntovanie je jeho hobby aj doma a dokonca rád vysáva a umýva okná.

Juraj Kula 8 fotografií v galérii Juraj Kula Zdroj: Mrio Vacula

 

 

Čo robia bývalí vrcholoví športovci po skončení kariéry? V tomto bohatnú!
Donna išla do plaviek a ukázala perfektnú figúru: Štyri roky pred 50 sa nemá za čo hanbiť!
Zasmejte sa s nami!


‹ 123 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×