Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trpasličia galaxia: Donedávna neobjavený vesmírny svet kedysi prežil zrážku s mliečnou cestou

07.08.2019 (30/2019) Britským astrofyzikom sa podarilo naraziť na drobnú galaxiu Antlia 2, vzdialenú 422 000 svetelných rokov od Slnka, ktorá obieha okolo mliečnej cesty.
Trpasličia galaxia: Donedávna neobjavený vesmírny svet kedysi prežil zrážku s mliečnou cestou
2 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

O vzácnom objave vedci informovali na vlaňajšej konferencii Americkej astronomickej organizácie. Prostredníctvom pozorovacej družice Gaia, ktorá mala za cieľ zmapovať trojrozmernú schému našej Galaxie, sa im naskytol dôkaz o existencii nového mliečneho vesmírneho minisveta.

Antlia 2 leží v rovine neďaleko Mliečnej cesty na galaktickej šírke 1,2° a pre svoju veľmi nízku svietivosť a plošnú nejasnosť je najmenšou galaxiou, ktorú poznáme. Európska vesmírna agentúra mieni, že v porovnaní s inými nezvyčajne rozptýlenými galaxiami je Antlia 2 roztrúsená stonásobne viac.

Objavitelia – asistentka profesora Rochesterského technologického inštitútu Sukanya Chakrabarti a emeritný profesor astronómie Leo Blitz – ju veľkosťou prirovnávajú k Veľkému Magellanovmu mračnu, podobnej nepravidelnej trpasličej planéte, ktorá rovnako ako Antlia 2 stratila množstvo hviezd, v dôsledku čoho je slabo viditeľná.

Antlia 2 je však na tom s jasnosťou ešte horšie, keďže pri zrážke s Mliečnou cestou prišla takmer o všetky hviezdy. Kolíziou však utrpela na kráse aj Mliečna cesta, na ktorej badať zvrásnenie vonkajšieho disku. Aspoň tak jeho zvlnenie odôvodňujú vedci.

Poloha neveľkého vesmírneho sveta galaxie Antlia 2 sa podriaďuje dominujúcej sivej hmote, o čom sa vo svojej dynamickej analýze zmienila vedkyňa Sukanya Chakrabarti už v roku 2009.

Pomocou záznamu z pozorovacej družice Gaia vypočítala jeho niekdajšiu dráhu v kozmologicky nedávnej minulosti (stovky miliónov rokov) a zistila, že zrážkou s Galaxiou Mliečnej cesty sa vytvorili rozsiahle vlny badateľné na vonkajšom disku Mliečnej cesty, ktorý pozostáva z plynného vodíka.

Farebná konštelácia novoobjaveného nebeského telesa - minigalaxie Antlia 2. 2 fotografie v galérii Farebná konštelácia novoobjaveného nebeského telesa - minigalaxie Antlia 2. Zdroj: Shutterstock

Galaxia duchov

Vedci sa domnievajú, že budúce záznamy z družice pomôžu odkryť ďalšie tajomstvá. Napríklad umožnia vysvetliť, čo je vlastne temná hmota, a vnesú viac svetla do metodiky pátrania po tmavých galaxiách prostredníctvom vesmírneho laboratória menom Antlia 2.

„Nevieme, aká je povaha elementárnych častíc temnej hmoty, ale ak vezmeme do úvahy, že vieme, koľko temnej hmoty tam existuje, potom zostáva neurčená zmena hustoty v závislosti od polomeru,“ uviedla 12. júna na zasadnutí Americkej astronomickej spoločnosti v St. Louis vedkyňa Sukanya Chakrabarti.

Ak sa skutočne potvrdí teória, že galaxie sa v minulosti zrazili, pre astronómov sa spriechodní ďalšia cesta v skúmaní trpasličej galaxie a pôvodu jej temnej hmoty.

V snahe stopercentne odôvodniť zvrásnenie vonkajšieho disku Mliečnej cesty odborníci skúmali aj iné možné príčiny, no prílivová sila trpasličej eliptickej galaxie Strelec (satelitná galaxia Mliečnej cesty a naša najbližšia galaxia) sa javí ako nedostatočná a Veľké či Malé Magellanovo mračno sú zasa príliš vzdialené.

 

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×