Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Povie, čo je nové vo svete a navrhne, čo na obed. Česi by chceli z Pepu kamaráta pre seniorov

05.08.2019 (30/2019) Osamelejší dôchodcovia by mohli v budúcnosti tráviť čas s humanoidným Robotom Pepperom
Povie, čo je nové vo svete a navrhne, čo na obed. Česi by chceli z Pepu kamaráta pre seniorov
3 fotografie v galérii
Vďaka oblým tvarom a veľkým očiam pôsobí robot Pepper milo.
Autor fotografie: Shutterstock

Na tom, aby sa vízia stala realitou, intenzívne pracujú v Česku. Tamojší vedci od začiatku roka skúmajú, ako by dokázal robot skvalitniť život seniorom. Veria, že by mohol byť nielen partnerom na jednoduchšiu konverzáciu, ale že dokonca zvládne popohnať starších k zdraviu prospešnej aktivite.

Českí vedci si na pomoc prizvali robota Peppera, ktorého domácky premenovali na Pepu. Prioritou nového projektu je zistiť, aký vzťah má človek v staršom veku k humanoidnému robotovi. K technológiám mávajú ženy a muži zväčša odlišný vzťah, obe pohlavia ju aj rozdielne využívajú. Dobrou správou pre výskumníkov preto bolo, že si s Pepom veľmi dobre rozumeli aj staršie dámy. Nebáli sa s ním komunikovať ani sa ho dotýkať.

Voľba padla na Peppera jednoducho. Je bielej farby a vďaka svojim oblým tvarom a veľkým očiam pôsobí ako milá hračka. Pre vedcov je ideálny, domnievajú sa, že z väčšieho stroja by mohli mať ľudia strach. Odborníci Peppera teraz učia konverzovať na rôzne témy, už vie tancovať a zvláda aj rozcvičku.

Peppera Česi premenovali na Pepu. 3 fotografie v galérii Peppera Česi premenovali na Pepu. Zdroj: Shutterstock

Vďaka zabudovanej kamere dokáže snímať pohyby a výraz tváre, dokonca aj rozpoznávať základné emócie. Keďže je pripojený na internet, mohol by byť schopný informovať o aktuálnych správach, predpovedi počasia či nájsť nové recepty pre nadšené kuchárky a kuchárov. Práve jedlo je jedna z tém, o ktorej by mal vedieť Pepa slušne „debatovať“.

Pepper nie je žiadny nováčik, vo svete je už viac ako 20-tisíc kusov a svoje využitie našiel v oblasti výskumu, vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, mnohé firmy ho využívajú na prvý kontakt so zákazníkom. Od decembra minulého roka má Peppera za pomocníka aj jedna zo slovenských bánk, klientom pomáha pri jednoduchých bankových operá­ciách.

Českí vedci chcú Peppera kvalitatívne posunúť ešte ďalej. Pepa by mal so seniormi nielen konverzovať, ale ich aj naučiť nové veci či motivovať na aktívnejší životný štýl.

Pepper má aj tablet, ktorý mu pomáha s komunikáciou. Internetové pripojenie je samozrejmosťou. 3 fotografie v galérii Pepper má aj tablet, ktorý mu pomáha s komunikáciou. Internetové pripojenie je samozrejmosťou. Zdroj: Shutterstock

 

Humanoid Pepper

Pochádza z dielne SoftBank Robotics, prvý prototyp vznikol v roku 2014.

Má 120 centimetrov a váži 29 kilogramov.

Na hlave má 4 mikrofóny, vďaka ktorým komunikuje a identifikuje emócie z hlasu.

3D fotoaparát a HD kamery mu umožňujú pohyb v prostredí a identifikáciu tváre a jej emócií, v rukách má hmatové senzory na sociálnu interakciu.

Pohybuje sa maximálnou rýchlosťou 3 km/h, cez detektory v nohách rozpoznáva prekážky, vysokokapacitná batéria mu poskytuje 12 hodín autonómie.

V prednej časti má tablet, vďaka ktorému prináša informácie, zároveň mu uľahčuje komunikáciu.

 

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×