Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ohrozené jaskyne? Slovenskí jaskyniari len krútia hlavami nad tým, čo robia turisti!

02.08.2019 (31/2019) Vraj keď svieti slniečko, cítiť to aj v jaskyniach. Ľudia sú milší a tolerantnejší. Len výkvet medzi turistami dráždi personál.
Ohrozené jaskyne? Slovenskí jaskyniari len krútia hlavami nad tým, čo robia turisti!
1 fotografia v galérii
Očarujúce, efektne osvetlené podzemie každoročne do našich jaskýň priláka približne...
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Riaditeľ Správy slovenských jaskýň Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Ján Zuskin (56) sa na záujem návštevníkov nesťažuje napriek tomu, že nie všetci robia jaskyniarom radosť.

„Návštevnosť je solídna, ročne prekračuje 600-tisíc návštevníkov na nami prevádzkovaných jaskyniach dokopy a v posledných rokoch je vyrovnaná. Nemôžeme však brať do úvahy len absolútne čísla. Návštevnosť je tiež závislá od počasia či od toho, na ktoré dni vyjdú sviatky. Sú to fenomény, ktoré neovplyvníme,“ hovorí. Ťažko ovplyvniteľné sú aj nálada a správanie návštevníkov.

„Tí vďační prídu obdivovať hodnoty v podzemí. Sú však aj takí, pri ktorých si kladieme otázku, načo tam vôbec chodili. Na Belianskej jaskyni sa skupina zahraničných motorkárov najprv domáhala vstupu a keď sa ich podarilo vo vyťaženom čase uspokojiť a pustili sme ich dnu, tak sa v polovici prehliadky začali dožadovať návratu von. To ozaj nešlo, pretože sprievodca sa naozaj nemôže rozdeliť. To nie je len tak. Keď sa im nepodarilo vrátiť, ako chceli, začali narúšať priebeh prehliadky a tí ostatní z toho mali zlý zážitok. Keď vyšli von, od zlosti rozmlátili interiér našich toaliet. Žiaľ, nemali sme priamy dôkaz, a tak odišli beztrestne.“ Niektorí návštevníci si neváhajú z jaskýň spraviť obchod so suvenírmi.

Čo všetko sú schopní turisti v jaskyniach stvárať?

 

 

 

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×