Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Perla hornej Nitry: Mesto, v ktorom sa žijú príbehy nenaplnených lások, veľkých snov a ťažkých rozhodnutí

07.08.2019 (30/2019) Nájdete tu rozprávkový zámok, najstaršiu a najnavštevovanejšiu zoo i luxusné kúpele. Bojnice sú však aj mestom skvelých nápadov, odvážnych plánov a kvalitných reštaurácií.
Perla hornej Nitry: Mesto, v ktorom sa žijú príbehy nenaplnených lások, veľkých snov a ťažkých rozhodnutí
20 fotografií v galérii
Perla hornej Nitry, mestečko s dušou, jedno z najromantickejších miest Slovenska.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Pravek v meste

Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu Slovenska, v ktorej sídlil neandertálsky pračlovek. Kde inde by mohlo „vyrásť“ múzeum praveku, ak nie tu. Zostali sme prekvapení, aký krásny areál sa ukrýva v susedstve rodinných domov a záhradkárskej oblasti. Expozícia je sezónna, návštevníci ju môžu navštíviť v mesiacoch apríl až október.

V tomto roku je toto jedinečné múzeum, prezentujúce pradávnu históriu ľudského rodu, otvorené už 13. sezónu. Zaujímavý je aj príbeh jeho vzniku.

Na začiatku to bol nápad partie miestnych dobrovoľníkov, ktorým osud tohto cenného miesta nebol ľahostajný. Bolo im ľúto, že lokalita je dlhodobo zanedbávaná, a tak sa ju podujali vyčistiť a pretvoriť na prírodné múzeum, ktoré by záujemcom priblížilo nielen dni, keď sa každý deň zápasilo o holý život, ale aj históriu Bojníc a okolia.

Pozostatky dávnej minulosti tu boli objavené už v roku 1926 bývalým správcom bojnickej fary, prepoštom Karolom Antonom Medveckým. Preto aj travertínová jaskyňa nachádzajúca sa v areáli nesie názov Prepoštská.

Múzeum praveku. Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu osídlenú neandertálskym pračlovekom na Slovensku. 20 fotografií v galérii Múzeum praveku. Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu osídlenú neandertálskym pračlovekom na Slovensku. Zdroj: Jaroslav Slašťan

„História Bojníc sa začína už v období pravekých neandertálcov doby kamennej, keď sem naši predkovia prišli na dve miesta, jedno je v okolí dnešného romantického zámku a druhé tu v jaskyni. V nej, ako aj v blízkom okolí boli nájdené rôzne opracované kamene i zvieracie kosti. To je dôkaz, že neandertálci tu pobehovali v tlupách asi pred 90 000 rokmi,“ hovorí Zuzana Mocková (35).

„Denná prehliadka je individuálna, pričom sa na informačných tabuliach môžu návštevníci dočítať mnohé zaujímavé informácie počnúc vývojom človeka cez to, aké zvieratá tu žili a prečo sa práve tu usídlili ľudia. Ponúkame aj nočné prehliadky s odborným výkladom sprievodcu, ktoré sa absolvujú pri svetle zapálených pochodní. O ich úspechu svedčí aj veľký záujem ľudí, z ktorých sa mnohí k nám vracajú práve pre ich jedinečnú atmosféru.“

Virtuálna realita

Na pešej zóne nájdete nedávno otvorený Dom ilúzií a v ňom ukrytý fascinujúci svet optických klamov, ktoré podkopú dôveru vo vaše zmysly. Okrem lentikulárnych obrazov sa tu zoznámite s optickými ilúziami relatívneho vnímania veľkosti či ilúziami perspektívy a pohybu.

„Pri budovaní tejto myšlienky sme sa inšpirovali podobnými projektmi, ktoré sme pri svojich cestách videli na rôznych miestach v Ázii. Všade v nich sa ľudia zabávali, bolo to nesmierne zaujímavé tak pre deti, ako aj pre dospelých a nám sa tento nápad zapáčil.

V budúcnosti by sme chceli expozíciu rozšíriť, ale tiež priniesť niečo úplne nové. V objekte plánujeme otvoriť reštauráciu, v ktorej by návštevníkov obsluhoval robot. Otvorení sme len pár týždňov, ale na návštevnosť sa nemôžeme sťažovať, záujem ľudí je veľký,“ pochvaľuje si pozornosť domácich i turistov Ivana Tvarohová (59).

A prečo práve Bojnice? „Do Bojníc sme sa s rodinou presťahovali z Česka pred piatimi rokmi, prevádzkujeme cestovnú kanceláriu, cez ktorú ponúkame hlavne českým turistom pobyt, relax a zážitky v tomto krásnom meste. Keďže sme tu už boli viac ako doma, rozhodli sme sa presťahovať.

Kúpili sme 300-ročný novorenesančný dom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, takže všetky opravy, prestavby a zásahy sme robili v spolupráci s pamiatkovým úradom. Spojením vzdelávania a výtvarného umenia zábavnou formou sme chceli prísť s niečím novým a myslím, že sa nám to podarilo.“

Pri návšteve Bojníc zažije atmosféru ako nikde inde. Pochopíte, prečo tomuto miestu hovoria perla hornej Nitry, mestečko s dušou, jedno z najromantickejších miest Slovenska. Áno, toto mesto na romantike stojí i leží. Kto neverí, nech sem beží.

Dom ilúzií má čo ponúknuť deťom i dospelým. 20 fotografií v galérii Dom ilúzií má čo ponúknuť deťom i dospelým. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×