Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Perla hornej Nitry: Mesto, v ktorom sa žijú príbehy nenaplnených lások, veľkých snov a ťažkých rozhodnutí

07.08.2019 (30/2019) Nájdete tu rozprávkový zámok, najstaršiu a najnavštevovanejšiu zoo i luxusné kúpele. Bojnice sú však aj mestom skvelých nápadov, odvážnych plánov a kvalitných reštaurácií.
Perla hornej Nitry: Mesto, v ktorom sa žijú príbehy nenaplnených lások, veľkých snov a ťažkých rozhodnutí
20 fotografií v galérii
Perla hornej Nitry, mestečko s dušou, jedno z najromantickejších miest Slovenska.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

 

NAJ ZOO

Prívlastky najstaršia, chovom zvierat najväčšia a najnavštevovanejšia patria bojnickej zoologickej záhrade. Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR si tento rok pripomína už 64. výročie svojho založenia.

V súčasnosti chová viac ako 430 druhov zvierat, s celkovým počtom 3 500 exemplárov. Do voľnej prírody v rámci záchranných programov vypúšťa rysy ostrovidy, plamienky driemavé, bociany biele i jasone červenooké.

Súčasťou zoo je i zooškola, ktorá bola otvorená ako prvá v bývalom Československu, dnes je z nej environmentálne výchovné centrum, ktoré slúži na vzdelávanie žiakov i študentov, ale aj skupín so špeciálnymi potrebami. Národná zoologická záhrada Bojnice je jediným zariadením na Slovensku, ktoré chová slony africké.

Chránená lipa Matúša Čáka Trenčianskeho má 700 rokov, patrí medzi najstaršie stromy rastúce na Slovensku. 20 fotografií v galérii Chránená lipa Matúša Čáka Trenčianskeho má 700 rokov, patrí medzi najstaršie stromy rastúce na Slovensku. Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Naši návštevníci môžu vidieť, že v ostatných rokoch sme pre nich i pre zvieratá pripravili niekoľko noviniek, zlepšení a investičných aktivít, najväčšou je stavba nového pavilónu slonov. Súčasný pavilón slúžil celé desaťročia, no z hľadiska moderného chovu bol už nevyhovujúci.

Projekt nového pavilónu sa pripravoval dlhší čas, pretože ide o náročnú a špecifickú stavbu. Objekt bude členený na priestor pre ustajnenie zvierat a zázemie pre zamestnancov, vnútorný a vonkajší výbeh pre zvieratá a časť určenú návštevníkom. Tí budú môcť pozorovať slony nielen zo zeme, ale aj z nadzemných lávok.

Nový pavilón bude spĺňať najprísnejšie kritériá chovu slonov a zároveň ponúkne zvieratám komfortnejšie prostredie a väčší priestor na pohyb. Ak budú práce prebiehať podľa plánov, tak naše slonice by sa do nového pavilónu mali presťahovať v roku 2020,“ hovorí vedúca odboru propagácie a marketingu Andrea Klasová.

Luxusné kúpele

Prvá písomná správa o bojnických horúcich prameňoch sa zachovala v listine kráľa Kolomana z roku 1113. Termálne pramene v Bojniciach sa v nej spomínajú ako fons fervidus (horúce žriedlo) a už v tomto období sa využívali kúpele na liečenie. Juraj Werhner v roku 1549 opisuje tunajšie kúpele ako vodné nádrže s rozličnou teplotou vody.

Po ich prestavbe Pavlom Pálfim tu bolo päť bazénov pod spoločnou strechou, dobový dokument uvádza, že „najlepší kúpeľ bol vybudovaný z kameňa, ostatné bazény boli z dreva, ale vkusné a čisté“.

Na prelome 19. a 20. storočia uskutočnil posledný hradný pán gróf Ján Pálfi nielen rekonštrukciu zámku, ale aj kúpeľov. Ich novodobý rozvoj sa spája s menom Ján Baťa a začal sa v 30. rokoch minulého storočia.

Dnes poskytujú kúpeľnú starostlivosť nielen domácim, ale aj zahraničným pacientom. Procedúry sa vždy určia lekárom na základe zdravotného stavu klienta, ale v ponuke Kúpeľov Bojnice nájdete aj voľnopredajné pobyty, ktoré sa dajú kúpiť aj bez lekára.

Priamo v areáli sa nachádzajú Kúpeľná kaviarnička, Bašta pri prameni a reštaurácia Pod platanom, v ktorých sa konajú rôzne zábavy pre hostí, ako aj príjemné posedenia pri živej hudbe.

 Štatút kúpeľného miesta získali Bojnice v roku 1959, dnes poskytujú kúpeľnú starostlivosť nielen domácim, ale aj zahraničným pacientom. 20 fotografií v galérii Štatút kúpeľného miesta získali Bojnice v roku 1959, dnes poskytujú kúpeľnú starostlivosť nielen domácim, ale aj zahraničným pacientom. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×