Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Perla hornej Nitry: Mesto, v ktorom sa žijú príbehy nenaplnených lások, veľkých snov a ťažkých rozhodnutí

07.08.2019 (30/2019) Nájdete tu rozprávkový zámok, najstaršiu a najnavštevovanejšiu zoo i luxusné kúpele. Bojnice sú však aj mestom skvelých nápadov, odvážnych plánov a kvalitných reštaurácií.
Perla hornej Nitry: Mesto, v ktorom sa žijú príbehy nenaplnených lások, veľkých snov a ťažkých rozhodnutí
20 fotografií v galérii
Perla hornej Nitry, mestečko s dušou, jedno z najromantickejších miest Slovenska.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

 

Malá rozloha, veľké meno

Prednosta mestského úradu Bojnice Daniel Palacka (30) hovorí, že v predchádzajúcom aj v tomto programovom období sa mesto Bojnice uchádzalo o podporu rozvoja z fondov EÚ, ale získali značné finančné prostriedky aj zo štátneho rozpočtu.

„Celková suma investícií, ktorú mesto za posledných 5 rokov zrealizovalo, presahuje 3 milióny eur. V súčasnosti pracujeme na viacerých projektoch, ktoré sa nachádzajú v rôznych fázach, ako napríklad zníženie energetickej náročnosti objektu mestského úradu, zlepšenie technického stavu odborných učební v našej základnej škole, podpora predchádzania vzniku biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov či rekonštrukcia materskej školy.

Podľa finančných možností mesta realizujeme rekonštrukciu miestnych komunikácií, ktoré už nie sú v najlepšom technickom stave. V poslednom období sme zrekonštruovali miestne komunikácie a chodníky na uliciach v celkovej hodnote cez 850-tisíc eur.

Na sídlisku Lúčky sme zrenovovali detské ihrisko a v miestnej časti Dubnica plánujeme vybudovať viacgeneračné multifunkčné ihrisko, ktoré bude obsahovať detské preliezačky, prvky na cvičenie a ihrisko na kolektívne športy. No asi najväčšia výzva, ktorá nás do blízkej budúcnosti čaká, je zavedenie parkovacieho systému v uliciach nášho mesta.“

Huňadiho sála Bojnického zámku s výtvarnými dielami regionálnych autorov. 20 fotografií v galérii Huňadiho sála Bojnického zámku s výtvarnými dielami regionálnych autorov. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Zámok ako z rozprávky

Ak by sme mali prisúdiť niektorému zámku na Slovensku prívlastok „romantický“, určite by to bol ten bojnický.

„Pri hľadaní odpovede na otázku, čím je Bojnický zámok pre turistov lákavým, som si vytvoril teóriu troch „v“. Prvé je výtvarnosť, znamená to, že objekt má veľmi dobrú architektúru, línie, tvary a plochy. Toto všetko sústredené na takom malom objeme, ako je travertínová kopa, ho robia výnimočným.

Druhé „v“ je vizuálnosť, pohľad na samotný objekt človeka upokojuje. A tretie je výpravnosť, o čom svedčí aj fakt, že je to najviac využívaný zámok na filmovanie. Všetky tieto veci návštevníkov v podvedomí priťahujú,“ hovorí riaditeľ Múzea Bojnice Ján Papco (69).

„Začiatkom 90. rokov sme začali robiť podujatia ako Vianoce na zámku, rozprávky či Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Dnes, keď už azda niet pamiatkového objektu, kde by nestrašilo a v ktorom by sa neodohrávali nejaké scénky pre verejnosť, prichádzame s niečím úplne iným.

Tento rok sme sa rozhodli otvoriť dva rovnocenné okruhy, jeden je zámocký okruh, kde môžu návštevníci vidieť bývanie a zvyky šľachty, a druhý okruh je galerijný okruh. Rozdiel medzi týmito okruhmi, ktoré sú rovnocenné z hľadiska rozsahu a množstva umeleckých diel, je to, že zámocký okruh záujemcovia absolvujú v skupinách s lektormi a galerijným okruhom prechádzajú sami a môžu v ňom stráviť toľko času, koľko potrebujú.

Tento spôsob by sme chceli prehlbovať aj vďaka využitiu digitálnych technológií. Lektori by mali v budúcnosti návštevníkov do deja len uvádzať, ale opisovať im známe i menej známe udalosti im budú tie historické osobnosti, ktoré tu žili. Sme si vedomí, že tento interaktívny spôsob nie je v múzeách a pamiatkových objektoch bežný, ale keďže chceme stále prichádzať s niečím novým, rozhodli sme sa ísť týmto smerom.“

Romantický zámocký park s jazierkom je vyhľadávaným miestom. 20 fotografií v galérii Romantický zámocký park s jazierkom je vyhľadávaným miestom. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×