Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Od 14 rokov šije, dnes stojí na čele unikátnej dielne. Spolu s piatimi krajčírkami zachraňuje kroje

04.08.2019 (30/2019) Svoje pracovné postupy nepotrebuje konzultovať s etnológmi ani neštuduje odbornú literatúru. Zuzana Dovalovská (83) je žijúca legenda. Od svojich 14 rokov šije kroje, dnes to učí ďalšie ženy v Rejdovej v okrese Rožňava.
Od 14 rokov šije, dnes stojí na čele unikátnej dielne. Spolu s piatimi krajčírkami zachraňuje kroje
7 fotografií v galérii
Zuzana Dovalovská
Autor fotografie: Pavol Bartonek

Rejdová je pojmom v slovníku milovníkov folklóru. Každoročne v lete sa tu koná festival, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie podujatia tohto druhu na Slovensku. Stretnutie folkloristov od nás aj zo zahraničia, tak to je prehliadka ľudových tradícií, piesní, tancov, tradičných remesiel a dokonca aj jedál.

Tretí augustový víkend bude v tejto gemerskej dedine patriť 46. ročníku chýrneho festivalu. Keď sme prechádzali cez túto obec, ktorej sa premodernizovaná doba, našťastie, oblúkom vyhýba, natrafili sme na pôvodné drevenice, gánky s vyrezávaným zábradlím a miestnych seniorov, ktorí ešte aj dnes nosia kroj ako každodenný odev.

V 30. rokoch 20. storočia objavil výnimočnú Rejdovú významný výtvarník, fotograf, filmový režisér, kameraman, folklorista a hudobný vedec Karol Plicka. Vďaka jeho výskumu sa dodnes zachovalo množstvo snímok, ktoré poukazujú na rozmanitosť a krásu tejto dediny na Gemeri. Ľudové zvyky a tradície sú dodnes živé aj vďaka miestnemu folklórnemu súboru Hôra, ktorý je aktívny neuveriteľných 65 rokov.

Ako uliaty

Ochota a snaha miestnych zachovať tradičné zvyky nemá hranice. Iba nedávno tu otvorili obecný sociálny podnik, kde miestne krajčírky šijú kroje. Zákazky sa im hrnú ako na páse. Už dnes vedia, že celý budúci rok budú mať čo robiť, aby vybavili všetkých zákazníkov, medzi ktorých patria hlavne folklórne súbory z blízkeho aj širšieho okolia.

Zaujímavou klientelou sú aj záujemcovia, ktorí chcú mať doma kroj len tak pre radosť. Takíto nadšenci si musia pripraviť niekoľko stovák eur a trpezlivosť, ktorá je nutná pri skúškach. Kroj musí sedieť na postave ako uliaty, dôležitý je každý milimeter. Zuzana Dovalová je v unikátnej dielni, ktorá nemá na Slovensku konkurenciu, lektorkou, radí piatim krajčírkam pri ich práci.

Slávnostný rejdovský kroj pre mladé dievčatá. Ušitý je z bielučkého plátna a zdobí ho bohatá výšivka. 7 fotografií v galérii Slávnostný rejdovský kroj pre mladé dievčatá. Ušitý je z bielučkého plátna a zdobí ho bohatá výšivka. Zdroj: Pavol Bartonek

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×