Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

To, že sa stane prezidentom, nečakal ani on. Všetky svoje sily venoval komunistickej strane

03.08.2019 (30/2019) Po nástupe do funkcie si dal znížiť plat, manželstvo chápal ako veľmi vážny zväzok a jeho celoživotná záľuba bol mariáš. Aj taký bol tretí československý prezident Antonín Novotný (1904 – 1975).
To, že sa stane prezidentom, nečakal ani on. Všetky svoje sily venoval komunistickej strane
6 fotografií v galérii
Marec 1968 – Antonín Novotný oznamuje rezignáciu na post prezidenta republiky.
Autor fotografie: Getty Images

To, že sa stane prezidentom, nečakal ani on. Všetky svoje sily venoval komunistickej strane. Hneď po jej založení v roku 1921 sa stal členom, pre ňu v tom istom roku vystúpil z cirkvi. V strane prešiel rôznymi funkciami, až sa dostal do tej najvyššej: v rokoch 1953 – 1968 bol prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.

Stačilo však priateľské odporučenie rovnajúce sa rozkazu od sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova, aby sa funkcie prezidenta ujal Antonín Novotný, a československá komunistická delegácia, ktorá bola v čase smrti vtedajšieho prezidenta Antonína Zápotockého na návšteve v Moskve, predniesla návrh sovietskeho vedenia našim najvyšším straníckym orgánom.

Tí ani len nepomysleli na to, že by sa protivili sovietskym „bratom“. Za Antonína Novotného hlasovali všetci poslanci Národného zhromaždenia. A tak sa 19. novembra 1957 stal aj prezidentom Československa.

Jeho prezidentovanie malo zvláštnu formu, dalo by sa povedať, že bolo na polovičný úväzok. Na Pražskom hrade úradoval len v pondelok, stredu a piatok dopoludnia, ostatný čas venoval funkcii prvého tajomníka v centrále komunistickej strany. Pri jeho mene sa vždy najprv objavila funkcia prvý tajomník a až na druhom mieste prezident republiky. 

Na rozdiel od svojich predchodcov Klementa Gottwalda i Antonína Zápotockého nahradil pána súdruhom a ako prvý sa dal oslovovať „súdruh prezident“. Súčasníci ho charakterizovali ako trápneho človeka bez inteligencie, ktorý mal strach zo vzdelaných ľudí. Bál sa, že sa spoločensky znemožní.

Kolovalo o ňom množstvo vtipov. Najmä preto, že nerozumel významu mnohých slov a cudzie komolil. Neustále sa oháňal demokraciou, no bolo nad jeho sily vysloviť ju správne. Z jeho úst vyšlo „demogracia“. Svojrázne vyslovoval i socializmus – „socálismus“, či soudružky a soudruzi – „soušky a souzi“. Imperializmus bol „imprialismus“ a balkón „balgon“.

Keď do prejavu pridal vlastné úvahy, katastrofa bola na svete. O nedostatku papiera mudroval takto: „Papier, to je vážny problém. Papier. Veľký problém je to... Veľa sa ho minie na hygienu a ľudia veľa čítajú. Literatúra ich zaujíma. Preto nie je papier.“

Do prezidentského kresla navrhol Antonína Novotného (uprostred) jeho ochranca, sovietsky politik Nikita Sergejevič Chruščov (vpravo v bledom klobúku). Záber zo stretnutia v roku 1957 v Čiernej nad Tisou. 6 fotografií v galérii Do prezidentského kresla navrhol Antonína Novotného (uprostred) jeho ochranca, sovietsky politik Nikita Sergejevič Chruščov (vpravo v bledom klobúku). Záber zo stretnutia v roku 1957 v Čiernej nad Tisou. Zdroj: Getty Images

V novoročnom prejave sa obul do obyvateľov, že nakupovaním vytvárajú rady pred obchodmi, v príhovore na oslavách 1. mája sľúbil, že „maso bude vbrzku“. A posmešníci hneď pátrali, kdeže to Brzko je. Inokedy si zasa poplietol nemeckú armádu Bundeswehr s nacistickým Wehrmachtom.

Viditeľne mu chýbalo vzdelanie a prirodzená inteligencia. Neprerástol proletárske pomery, v ktorých vyrastal. Napriek tomu podľa žien vyžaroval určitú charizmu. Nazývali ho krásny Tony. Charakterizovali ho ako fešáka, ale ani jedna si nepamätala nič z jeho prejavov.

Svojím výzorom zapôsobil aj na manželky diplomatov na zasadaní Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Tie ho zvolili za najkrajšieho prezidenta na rokovaní. Podobne sa o ňom vyjadrili v 60. rokoch čitateľky v ankete nemeckého časopisu Stern. Označili ho za najkrajšieho prezidenta sveta.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×