Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenský babylon: Od roku 2016 je opäť mestom, slávu si začalo užívať počas výstavby vodného diela

01.08.2019 (29/2019) V dochovaných písomnostiach je to jedno z najstarších mestečiek v regióne. O štatút mesta prišlo Gabčíkovo v povojnovom období. Stala sa z neho stredisková obec miestneho významu. Slávu si začalo užívať až počas výstavby spočiatku medzinárodného vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros.
Slovenský babylon: Od roku 2016 je opäť mestom, slávu si začalo užívať počas výstavby vodného diela
14 fotografií v galérii
Farský kostol sv. Margity Antiochijskej je jednou z mála historických budov.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Gabčíkovo

Tak, ako Ľudovít Štúr pravdepodobne nikdy nebol v Štúrove, nebol ani Jozef Gabčík v Gabčíkove. Pochádzal z Poluvsia v okrese Prievidza. Historický slovenský názov Gabčíkova bol po slovensky Beš, po maďarsky Bős a po nemecky Bösch. Od roku 1948 je to Gabčíkovo.

Prvá písomná zmienka:

Usadlosť Beys je v listinách zaznamenaná už v roku 1102. V roku 1264 už dokumenty spomínajú Terra castri Zolgageur Bews, v preklade: Bews, územie hradu Szolgagyőr. Hrad Szolgagyőr ležal pri Malom Blahove. Keď aj do tejto časti Uhorska v roku 1241 vpadli Mongoli, bolo po ňom.

Lokalizácia: Centrálna časť Podunajskej nížiny, 10 kilometrov na juh od Dunajskej Stredy.

Počet obyvateľov: 5 431, stav k 31. 12. 2018.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Dunajská Streda v máji 2019:

2,19 %

Nedostatkové profesie v okrese Dunajská Streda:

Lekár, zdravotná sestra, kuchár, mäsiar, operátor, vodič, murár, tesár a ďalšie. O zamestnancov má dlhodobo núdzu aj spoločnosť, ktorá vyrába pracovné odevy.

Naše najväčšie vodné dielo urobilo známou dedinu, pri ktorej ho postavili. 14 fotografií v galérii Naše najväčšie vodné dielo urobilo známou dedinu, pri ktorej ho postavili. Zdroj: Vladimír Kampf

 

Po tom, ako Maďarsko odstúpilo od dobudovania priehrady v Nagymarosi a odmietlo aj dokončenie spoločného projektu, zlé jazyky začali vodnému dielu hovoriť Gabčíkovo – Gabčíkovo. Dnes už je to bez žartov len Gabčíkovo. Spory s Maďarskom sú zatiaľ zažehnané.

Od 1. januára 2016 je Gabčíkovo opäť mestom. Ako správne mesto sa dočkalo aj kruhového objazdu, ktorý tu nemá tvar kruhu ani oválu, ale podlhovastej piškóty.

V mestečku nie je veľa historických objektov na obdivovanie. Farský kostol sv. Margity Antiochijskej, kaštieľ Amade v parku slúži ako zariadenie pre seniorov. Vo vchode je orientačná tabuľa, na ktorej „svieti“ na prvom mieste s číslom 001 márnica. Trochu nešťastné usporiadanie...

Mesto má niekoľko parkov a veľa zelene. Na cintoríne sú pochovaní aj bezmenní utopení, ktorých vytiahli z prívodného kanála vodného diela či z koryta Dunaja. Okrem nich tu majú svoje hroby aj niekoľkí moslimovia či utečenci, ktorí zomreli v pobytovom a utečeneckom tábore zriadenom v ubytovniach po stavbároch.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×