Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Keď k píšťalkárovi Mišovi Smetankovi mieril japonský princ, drevenicu mu prehľadali tajní agenti z troch krajín

31.07.2019 (29/2019) Keď umelecký kováč Peter Gurnik z Vydrníka dostal ponuku ozvláštniť malé námestie Spišského Hrhova trojmetrovými postavami hudobníkov, hneď mal jasno v tom, že popri harmonikárovi, gitaristovi, fujaristovi a kontrabasistovi nesmie v železnom kvintete chýbať píšťalkár Mišo Smetanka (47).
Keď k píšťalkárovi Mišovi Smetankovi mieril japonský princ, drevenicu mu prehľadali tajní agenti z troch krajín
7 fotografií v galérii
Pre rodáka od Humenného je hudba alfou a omegou života.
Autor fotografie: Peter Ličák

Doma i vo svete je známy inštrumentalista, výrobca pôvodných ľudových nástrojov, excelentný hudobník do špiku kostí. Vďaka pánovi Smetankovi, rodákovi od Humenného, má Spišský Hrhov od prvých májových dní v niekdajšej grófskej sýpke novú atrakciu. MuzikMuzeum s podtitulom Interaktívne múzeum hudobných nástrojov.

Hudba z celého sveta

Netrvalo to dlho, už po niekoľkých jeho vetách som nadobudol silný dojem, že o hudbe mi tak úprimne vášnivo rozpráva umelec z doby renesančnej, skrátka renesančný človek, ktorého vonkoncom nepoznačili plané maniere dnešného sveta.

Keď som sa ktorousi vetou len tak zľahka a zďaleka obtrel o dnešnú podobu politickej kultúry na Slovensku, rýchlo ma zastavil: „Prepáčte, ale politika nestojí za to, aby sme si my dvaja pokazili dnešný pekný deň...“

Svätá pravda. Pre Miša Smetanku sú dôležitejšie iné veci, alfou a omegou jeho života je hudba. Ovláda každú jeho bunku, väčšinu myšlienok, patrí k jeho dňom, tak ako jeho rodina, s ktorou žije v neveľkej dedinke Brutovce, hore na dobre dostupných hrebeňoch Levočských vrchov.

Usadili sa tam v útulnej drevenici, ktorá má v rodnom liste zapísaný rok 1931, pravda, vtedy ju pôvodne miestny gazda postavil ako sýpku. A v druhej, v tom istom dvore, má dielňu, v ktorej vyrába ľudové hudobné nástroje, a do začiatku mája tam vystavoval viac ako 500 ľudových hudobných nástrojov z celého sveta: z Austrálie, Egypta, Thajska, Arménska, Japonska.

V MuzikMuzeu v Spišskom Hrhove je od mája vystavených viac ako 500 hudobných nástrojov z celého sveta. 7 fotografií v galérii V MuzikMuzeu v Spišskom Hrhove je od mája vystavených viac ako 500 hudobných nástrojov z celého sveta. Zdroj: Peter Ličák

Nechýbajú medzi nimi unikáty, ktorými by sa rady pochválili aj najslávnejšie svetové múzea. Lenže ani jeden kus nie je na predaj. Svoju jedinečnú zbierku spočiatku orientoval na ľudové hudobné nástroje z oblasti slovenských Karpát, dominovali v nej aerofóny, postupne k nim pribúdali chordofóny, membranofóny, idiofóny.

„Aj keď som za tie roky dal dohromady celkom slušnú zbierku funkčných ľudových nástrojov zozbieraných po všetkých končinách sveta, návštevníkom múzea vysvetľujem, že zbieram úžasne znejúce zvuky, ktoré vydávajú.

Napríklad také píšťaly, ktoré ma doslova fascinujú, patria k životu ľudského rodu už zo 30 000 rokov. Tie prvé si vyrábali zo zvieracích kostí, drevo prišlo na rad až neskôr. Aj píšťaly mám zo všetkých kútov sveta – klinové, jazýčkové, náustkové,“ vysvetľuje majiteľ výnimočnej zbierky.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×