Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Z pitného režimu sa stal dobrý biznis,“ upozorňuje odborník. Ktorým mýtom netreba veriť?

30.07.2019 (29/2019) Na Slovensku 40 percent ľudí zomiera zbytočne. Holdujú alkoholu, fajčia, majú nedostatok pohybu, zle sa stravujú a volia nesprávny pitný režim. Ako tomu predísť, hovorí vedec, nestor slovenskej klinickej biochémie a spoluzakladateľ odboru laboratórna medicína Pavel Blažíček (77).
„Z pitného režimu sa stal dobrý biznis,“ upozorňuje odborník. Ktorým mýtom netreba veriť?
7 fotografií v galérii
Na Slovensku máme 1 600 prameňov minerálnych vôd, treba si vedieť vybrať podľa...
Autor fotografie: Tony Štefunko

Cestovala som k vám mestskou hromadnou dopravou, vedľa mňa sedela pani, ktorá neustála pila z fľaše vodu. Je v poriadku, že tak veľmi dbáme na pitný režim?

Poviem vám iný prípad. Britská bežkyňa Kate Morio skolabovala po tom, ako absolvovala maratón, dostala edém mozgu. Vypila totiž naraz 5 litrov vody. Je správne piť dostatočné množstvo tekutín. Lenže ľudia podliehajú reklame a neovereným informáciám, z pitného režimu sa preto stal veľmi dobrý biznis.

Z domu sa nepohneme bez toho, aby sme v ruke nemali plastovú fľašu. Lenže nadmerné množstvo tekutín v našom tele nám zaťažuje obličky a spôsobuje veľmi vážne zdravotné problémy.

Progresívnym odporcom bezhraničného nalievania sa vodou je český plastický chirurg Jan Měšťák. Bez okolkov okrikuje na svojich prednáškach študentov, ktorí majú na stole fľaše s vodou a ustavične popíjajú. Kto je smädný, radšej, možno zo strachu, sa vyjde napiť vody na chodbu. Stáva sa to aj mne. Prednášam, pozerám sa na ľudí a v duchu sa hovorím – už sa zase nalievajú, pred chvíľou predsa pili. Ale nediskutujem s nimi.

Tak koľko litrov denne máme vypiť?

Na kilogram váhy je to 30 mililitrov vody. Človek, ktorý váži 50 kíl, má denne vypiť jeden a pol litra tekutín. Stokilový človek potrebuje denne 3 litre vody. Ale pozor, vodu obsahuje aj ovocie, zelenina, na obed si dáme polievku. To všetko treba zarátať do pitného režimu. Som zástancom dvoch litrov denne.

Najlepšou radou je – napiť sa, keď je človek smädný. Potom sú špecifické prípady – nadmerne fyzicky pracujeme, vonku je veľmi horúce počasie, máme zvýšenú telesnú teplotu. Vtedy sa viac potíme, musíme viac piť. Problémom sú aj starí ľudia, ktorí smäd necítia. V ich prípade môže ľahko dôjsť k dehydratácii, ktorá je veľmi nebezpečná.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×