Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zničili pamiatku? Slováci svojvoľne pretreli kostol zo zoznamu UNESCO na Orave

29.07.2019 (29/2019) Evanjelický Cirkevný zbor v Leštinách v okrese Dolný Kubín čelí sankcii za to, že svojvoľne natreli miestny drevený artikulárny chrám na čierno. Výrazne narušili jeho originalitu a historickú hodnotu. Niektorí odborníci navrhovali trest až vo výške 100-tisíc eur.
Zničili pamiatku? Slováci svojvoľne pretreli kostol zo zoznamu UNESCO na Orave
10 fotografií v galérii
Leštinský kostol spolu s ďalšími siedmimi podobnými stavbami je v centre svetového...
Autor fotografie: Matej Kalina

V roku 2008 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO pribudol súbor ôsmich jedinečných drevených chrámov a jedna zvonica, ktoré sa nachádzajú v slovenskej časti karpatského oblúka.

Keďže ich naši predkovia postavili pred niekoľkými storočiami a dodnes sú takmer neporušené, teda autentické, majú výnimočnú svetovú hodnotu. Ich originalitu sa snažia príslušné štátne orgány chrániť ako oko v hlave, hoci to niekedy zahŕňa aj náročné hľadanie spoločnej reči s vlastníkmi pamiatok.

V malej oravskej dedine Leštiny, kde žije 260 ľudí, narazila kosa na kameň. Cirkevný zbor bez povolenia od Krajského pamiatkového úradu Žilina nariadil celý kostol natrieť na čierno, čím sa výrazne narušil jeho pôvodný vzhľad.

Vyvolalo to rad úradníckych a neskôr súdnych rozhodnutí, no hlavne to narušilo medziľudské vzťahy. UNESCO má okrem iného za úlohu spájať národy a krajiny. Na Orave však nastal presne opačný prípad.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×