Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cestuje sám vlakom alebo autobusom, pracuje v rozhlase a zakladá si rodinu. Ondrej od narodenia nevidí

28.07.2019 (29/2019) Prečo nevidí, nikto netuší. Namiesto hľadania odpovedí sa však Ondrej Rosík (28) naplno vrhol do života. Rozhlasový redaktor s bielou palicou si zakladá rodinu a nemá obavy, že by sa o ňu nedokázal postarať.
Cestuje sám vlakom alebo autobusom, pracuje v rozhlase a zakladá si rodinu. Ondrej od narodenia nevidí
9 fotografií v galérii
Za mikrofónom Rádia Lumen „zarezáva“ na plný úväzok od júna 2015.
Autor fotografie: Archív O.R.

S bielou palicou v teréne

Ponuka novej, naživo vysielanej relácie s pozvanými hosťami prišla na začiatku piateho ročníka vysokej školy. Pre nádejného moderátora výzva ako hrom, ale zároveň aj veľká dilema.

„Čakalo ma písanie diplomovky a štátnice, takže mi bolo jasné, že ak to prijmem, nevyhnem sa obdobiu plného stresov a nervov. Tak aj bolo,“ bilancuje časy, keď sa dostal až na pokraj psychického vyhorenia.

Nakoniec si termín odovzdania diplomovky posunul, a keďže aj pracovný nápor sa sčasti upokojil, opäť sa mohol s chuťou zahryznúť do svojich povinností. Od júna 2015 už mal vo vrecku zmluvu na trvalý pracovný pomer a dostal možnosť cestovať za hosťami, čo v jeho prípade vyznievalo naozaj zaujímavo.

„Keďže služobné auto by mi nezverili, šofér k dispozícii nebol a zviezť sa s kolegom sa podarilo skôr výnimočne, ostávali už len prostriedky hromadnej dopravy. Prvú takúto skúsenosť som mal už na gymnáziu a bola to naozaj komédia. Jeden študent, ktorý ma mal odprevádzať do Bratislavy, totiž zaspal.

Mama ma z autobusového nástupiska nechcela pustiť ani za svet, ale keď sa jedna spolucestujúca prihovorila, že sa o mňa postará, nakoniec povolila. V cieli ma už čakali „moji ľudia“, takže nakoniec všetko dopadlo dobre.

V prípade mojich respondentov sa nemôžem zakaždým spoliehať na to, že ma budú čakať na stanici. Vtedy využijem ochotných ľudí, ktorí ma z autobusovej či vlakovej stanice nasmerujú až do cieľa. Do odľahlých dedín s komplikovanou dopravou však, samozrejme, necestujem,“ vysvetľuje.

Pri svojej práci využíva rôzne aplikácie, napríklad čítačku. Púšťa z mobilu absolútne neidentifikovateľné hlasové švitorenie a lakonicky ma informuje, že mu banka stiahla sedem eur z účtu. Žasnem a uznávam, že s takto nastavenou syntézou reči by som proti nemu v rýchlosti čítania textu nemal najmenšiu šancu.

S priateľkou Ivanou navštívili už aj Rím. 9 fotografií v galérii S priateľkou Ivanou navštívili už aj Rím. Zdroj: Archív O.R.

Banková tortúra a spoločný život

V mimoriadne turbulentnom období spred štyroch rokov, keď si začal budovať pracovnú kariéru, spoznal svoju partnerku Ivanu.

„Napísala mi raz na sociálnu sieť a pýtala sa na možnosti štúdia žurnalistiky, keďže mala tiež problém so zrakom. Začali sme si písať a neskôr sa stretávať, až sme sa dali dokopy,“ spomína Ondrej.

Na dovolenku do Chorvátska v roku 2017 už potajomky prevážal snubný prsteň, netušiac, že náhoda ich zväzok ešte urýchli.

„Ivke na poslednú chvíľu zrušili internát na Katolíckej univerzite v Ružomberku, a tak nás napadlo, že prišiel čas vyskúšať spoločné bývanie. Prvý rok v prenájme, potom sme si našli vlastný byt,“ otvára nevidiaci žurnalista veľmi kurióznu tému vybavovania hypotéky.

Človeku hneď napadne, že mu v banke pri jeho diagnóze nechceli požičať, problém bol však celkom inde. „Vyhodnotili totiž, že ako nevidiaci neviem čítať ani písať, a tak treba notársky overiť celú zmluvu za účasti dvoch svedkov. S tým by na rozdiel od všeobecných obchodných podmienok ešte nebol taký problém,“ dodnes ho oblieva studený pot pri vyslovení tohto termínu.

„Zrejme tušíte, o čom hovorím – hrubý fascikel k zmluve o pôžičke, ktorý klient ani nečíta, len podpíše a ide domov. Mne overovanie každej strany predražilo úver asi o 400 eur, ale podarilo sa. Ba čo viac – nakoniec som si vydupal aj vytvorenie prístupu k svojmu účtu,“ usmeje sa.

V septembri vstúpi s Ivanou do stavu manželského a podobne ako mnohí iní rozmýšľa o založení rodiny. Ondrejova nastávajúca je na tom so zrakom síce oveľa lepšie, ale pri jej slabozrakosti nemožno vylúčiť, že očné ochorenie zdedí aj ich potenciálny potomok.

Pôvodne sa zdalo, že by z neho mohol byť klavirista, nakoniec sa dal na inú cestu. 9 fotografií v galérii Pôvodne sa zdalo, že by z neho mohol byť klavirista, nakoniec sa dal na inú cestu. Zdroj: Archív O.R.

„Toto naozaj neriešim. Boli by sme, samozrejme, radšej, keby bolo dieťatko zdravé, ale ani v opačnom prípade nevidím problém. Ak sa niečoho obávam, tak len toho, že pri svojej práci nebudem mať na rodinu dosť času,“ dodáva.

Zabezpečiť najbližších, utiahnuť hypotéku. Dlhoročné bremeno, mátajúce väčšinu zdravých ľudí, Ondreja o pokoj nijako neoberá. Odhliadnuc od novinárskeho zamestnania, už dostal viacero ponúk – napríklad pri testovaní softvéru pre nevidiacich alebo z knižnice v Levoči. Kde je vôľa, tam je aj cesta, povedal by klasik. Ondrej po nej kráča s obdivuhodnou istotou napriek tomu, že na ňu nevidí.

 

 

Mickey Rourke si vyšiel s priateľmi na pizzu: Mickey, toto oblečenie nemôže byť tvoje!
Rodové rozdiely? Muži sú priemerne vyšší a majú viac sily a ženy môžu vynosiť dieťa, bodka, hovorí feminista
Smutné priznanie Kataríny Hasprovej o Soni Valentovej: Mama sa už nikdy nevráti na javisko


‹ 123 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×