Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Historická lekáreň: Pazúry rysa „ochránili“ pred kŕčmi a lebka medveďa „liečila“ erektilnú dysfunkciu

27.07.2019 (29/2019) Pri veľmi nízkej úrovni medicíny ľudia v minulosti siahali po prostriedkoch opradených poverami, ktoré boli len zriedka účinné. Dokonca až do začiatku minulého storočia sa udržiavala viera v liečivú moc nespočetných substancií pochádzajúcich zo zvierat.
Historická lekáreň: Pazúry rysa „ochránili“ pred kŕčmi a lebka medveďa „liečila“ erektilnú dysfunkciu
12 fotografií v galérii
Verilo sa, že medvedie oči nosené ako prívesok na krku liečia.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Pátranie po liečivých látkach odjakživa ovplyvňovali sociálne a kultúrne faktory. Prvé pokusy o liečenie chorôb sa zakladali na praktickej skúsenosti a využívali poznanie, že niektoré časti a orgány zvierat sa môžu použiť na výrobu mastí, práškov, nálevov a tinktúr ako priaznivo pôsobiaci prostriedok na rôzne ochorenia.

Prvým učiteľom náuky o liečivách živočíšneho a rastlinného pôvodu bol Dioskorides, ktorý žil v 1. storočí pred naším letopočtom. Na vojnových lodiach Rímskej ríše ako vojenský lekár precestoval mnoho krajín, pričom si osvojil rozsiahle vedomosti o rastlinnej a živočíšnej ríši.

Svoje poznatky spracoval do päťzväzkového po grécky písaného diela Peri hýlés iatrikés (po latinsky De materia medica), v ktorom zoskupil do akéhosi prirodzeného systému približne 600 rastlín, 35 živočíchov, 90 minerálov a ich možné liečivé účinky. Toto dielo sa stalo smerodajným pre liečiteľstvo až do 16. storočia.

Bez toho, aby Európania pridali k týmto poznatkom niečo podstatné, počas celého stredoveku z nich ťažili všetci liečitelia. Až v priebehu 20. storočia sa uviedli do praxe mnohé chemické liečivá, ktoré doslova zachránili nespočetné milióny zvieracích životov.

Dioskorides zaznamenal vo svojom diele 35 rôznych živočíchov a ich možných liečivých účinkov. 12 fotografií v galérii Dioskorides zaznamenal vo svojom diele 35 rôznych živočíchov a ich možných liečivých účinkov. Zdroj: Reprofoto: Jaroslav Slašťan

Medikamenty a všelieky

V stredoveku sa vo veľkej miere využívali prvky ľudového liečiteľstva. Rozdiel medzi jedom a liekom bol v tomto období veľmi nejasný. Napríklad Paracelsus v 16. storočí vyhlásil, že jediný rozdiel medzi jedom a liekom je v podávanom množstve. Liečivá boli buď neúčinné, alebo toxické.

Napriek mnohým zlyhaniam a zbytočným úmrtiam pacientov boli liečivá z orgánov a častí zvierat veľmi populárne. Rôzne ochorenia liečili a odstraňovali babky korenárky, ľudoví liečitelia, šamani, kúzelníci, potulní chirurgovia, okultisti či naprávači kostí.

Medzi tých, o ktorých sa tvrdilo, že dokážu liečiť rany, ovládajú recepty na rôzne choroby a majú zázračné schopnosti, patrili mastičkári, bylinkári, ale aj pastieri, rybári a poľovníci. Na každú ľudskú chorobu či hendikep existoval liek, pričom hlavným zdrojom „liečiv“ boli zvieratá.

Pazúry rysa „zaručovali“ ochranu pred kŕčmi. Po spopolnení a konzumácii vraj účinkovali ako liek proti všetkým chorobám. 12 fotografií v galérii Pazúry rysa „zaručovali“ ochranu pred kŕčmi. Po spopolnení a konzumácii vraj účinkovali ako liek proti všetkým chorobám. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Na liečiteľské účely sa najčastejšie používali rôzne časti tela ulovenej zveri, ale v niektorých prípadoch postačovali na vyliečenie „medikamenty“, ktoré sa dali získať zo živého zvieraťa. Nebolo orgánu alebo časti tela, ktorá by nemala liečivý účinok.

Krv, oči, mozog, tuk, kosti, parohy, rohy, lebka, mäso, uši, zuby, miecha, srdce, pľúca, žlč, trus, mlieko, vajcia, šľachy, pazúry, srsť, perie i pohlavné orgány. Tieto časti zvieracieho tela sa buď požili v surovom stave, alebo sa rôznym spôsobom upravovali – piekli, varili, sušili, lúhovali, pálili na popol, alebo drvili na prášok. Často sa miešali s inými prísadami – s medom, masťou alebo s rastlinnými zložkami.

Aplikovali sa rôznym spôsobom, slúžili na lokálnu symptomatickú liečbu bolestí, pri akútnych poraneniach, na krátkodobú liečbu, ale aj na „liečenie“ inak nevyliečiteľných chorôb. Užívali sa perorálne alebo slúžili na vonkajšie použitie natieraním, prikladaním či naparovaním. Nosili sa ako talizmany, aby chorobu nielen liečili, ale jej aj predchádzali.

Pazúry rysa „zaručovali“ ochranu pred kŕčmi. Po spopolnení a konzumácii vraj účinkovali ako liek proti všetkým chorobám. 12 fotografií v galérii Pazúry rysa „zaručovali“ ochranu pred kŕčmi. Po spopolnení a konzumácii vraj účinkovali ako liek proti všetkým chorobám. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×