Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Keď Ján Berky-Mrenica s Louisom Armstrongom spustili spoločnú cigánsku improvizáciu, džezový klub šalel

27.07.2019 (29/2019) Postavou nevysoký sa výšin dotkol svojím famóznym interpretačným a hudobným umením. Jána Berkyho-Mrenicu st. si vážili domáce i svetové osobnosti.
Keď Ján Berky-Mrenica s Louisom Armstrongom spustili spoločnú cigánsku improvizáciu, džezový klub šalel
8 fotografií v galérii
Primáš Berky-Mrenica s orchestrom SĽUK-u.
Autor fotografie: Archív Aniny Botošovej

Spomienky Aniny Botošovej na svojho otca sú dodnes živé. „Hrdšieho človeka, ako bol môj otec, nepoznám. Neľutoval, že zostal žiť na Slovensku,“ prezradila na úvod hudobníkova dcéra. A ponúk na odchod mal počas svojej vyše 50-ročnej kariéry dosť.

Jednu dostal aj od slávneho trubkára a speváka Louisa Armstronga. Stalo sa to na zájazde do Ameriky. Ľudový orchester s primášom Jánom Berkym-Mrenicom starším mal svoje posledné vystúpenie v New Yorku a zožal opäť obrovský úspech.

Keď si Američania mysleli, že už nemôžu počuť nič temperamentnejšie ako vrchárske melódie zo Slovenska, primáš s orchestrom zahrali zmes ohnivých čardášov a rómskych piesní. Publikum sa dostalo do varu, vy­tlieskali a vydupali si 6 prídavkov.

Po koncerte oslovil Jána Berkyho jeho známy, slovenský emigrant žijúci v Amerike. Pozval ho na koncert do vychýreného newyorského džezového klubu, že pre neho ako muzikanta to bude nezabudnuteľný zážitok.

Ján Berky-Mrenica vždy s úsmevom a husličkami. 8 fotografií v galérii Ján Berky-Mrenica vždy s úsmevom a husličkami. Zdroj: Archív Aniny Botošovej

Hoci bol unavený po vlastnom vystúpení, neváhal ani chvíľu. To ešte netušil, že na práve dohranom koncerte slovenských ľudových umelcov bola aj svetová džezová hviezda a pozvanie je od nej. Klub bol plný.

Známy viedol Jána Berkyho k stolíku pri pódiu. Keď sa usadili, bodový reflektor zamieril k dverám a cez celú sálu sprevádzal impozantného Louisa Armstronga až k stolíku, pri ktorom sedel náš umelec.

Zdvihol ruku smerom k Jánovi a typickým zachrípnutým hlasom ho predstavil publiku: „John from Slovakia!“ Potom ho chytil za rameno a viedol na pódium. Tam si spolu zahrali melódiu z muzikálu My Fair Lady, pri ktorej Ján Berky predviedol vlastnú džezovú husľovú improvizáciu.

Nasledovalo sólo nášho huslistu a ďalšie skladby, pri ktorých sa veľký džezový mág prispôsoboval jeho hre. Publikum bolo v tranze – stálo, mohutne tlieskalo, a keď obaja zrýchlili tempo pri cigánskych a vrchárskych piesňach, to už rozbíjalo stoličky.

A v šatni po skončení vystúpenia prišla od Armstronga ponuka – ročný angažmán v džezovom klube a honorár, z ktorého sa točí hlava. Na veľký údiv hviezdneho džezmena ju Ján Berky odmietol. Nevedel si predstaviť, že by opustil rodinu, priateľov hudobníkov, Slovensko. Vysvetľoval mu, že rodičia majú byť pri svojich deťoch, že ich nevymení za nijaké bohatstvo a rodnú Očovú za žiadnu luxusnú americkú ulicu.

Louis Armstrong so záujmom počúval, potom s vážnou tvárou povedal: „Neviem, či som doteraz stretol človeka, ktorý by odmietol takúto lákavú ponuku, veľa peňazí a dal prednosť rodine. O to viac si vás vážim.“

Málo sa tiež vie, že na jednom turné robil Ján Berky so svojím ľudovým orchestrom predskokana vtedy ešte nie veľmi známej skupine ABBA. Ján Berky nebol nadšený, „aby mi tam hrala nejaká baba“. Ale Abbu potom počúval rád, ich piesne boli podľa neho ľúbivé a rozumel im každý.

Na jednom zo zájazdov v USA zašiel Ján Berky-Mrenica (vpravo) aj k Niagarským vodopádom s operným spevákom Paľom Gáborom. 8 fotografií v galérii Na jednom zo zájazdov v USA zašiel Ján Berky-Mrenica (vpravo) aj k Niagarským vodopádom s operným spevákom Paľom Gáborom. Zdroj: Archív Aniny Botošovej

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×