Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nevládzete v lete športovať? Tieto aktivity prospejú vášmu telu aj v horúcich dňoch

26.07.2019 (29/2019) Nie každý je ochotný tráviť čas vo fitnescentre, najmä v letných mesiacoch. Ako sa hýbať vonku v prírode?
Nevládzete v lete športovať? Tieto aktivity prospejú vášmu telu aj v horúcich dňoch
2 fotografie v galérii
Dnes si dokážeme pomôcť rôznymi aplikáciami, ktoré nám denne rátajú počet krokov.
Autor fotografie: Shutterstock

Asi najprirodzenejším pohybom, pri ktorom sa dá kochať okolitou krajinou, je chôdza. Je vhodná aj na unavenú psychiku, pretože odbúrava napätie a z dlhodobého hľadiska pomáha znižovať krvný tlak. Dnes už existujú mnohé aplikácie, ktoré rátajú odporúčaných 10 000 krokov denne. Ak však chcete chôdzou urobiť niečo aj pre svoje srdce, musíte kráčať cielene.

Klasická prechádzka či skôr vlečenie z nohy na nohu, sa do aktívnej chôdze nepočíta. Chôdza na čerstvom vzduchu musí mať svoje tempo – vtedy zapojíte do činnosti všetky svalové skupiny a môžete spáliť pomerne vysoký počet kalórií.

Určite vyskúšajte severskú chôdzu (nordic walking). Je to chôdza so špeciálnymi palicami, ktorá má svoju špecifickú techniku. Zvládnuť ju nie je náročné, spočiatku však budete potrebovať inštruktora. Na základy postačí jednoduchý kurz, ktorý možno absolvovať na mnohých miestach Slovenska.

Pravidelná chôdza s palicami vám precvičí 90 percent svalstva a zlepší elasticitu ciev. Posilňuje srdce, väzivá a kĺby. Na rozdiel od iných druhov športu je pri nej minimálne riziko zranenia.

Ak ste už skúsili výhody, ktoré prináša telu i psychike beh, zrejme naň nedáte dopustiť. Štúdie potvrdzujú, že ľudia, ktorí pravidelne behajú, sú vďaka opakovanému prísunu eu­forigénov emocionálne stabilnejší a ľahšie sa vyrovnávajú so stresom.

Beh znižuje pulzovú frekvenciu a z dlhodobého hľadiska znižuje krvný tlak. Trénované srdce udrie za minútu len 120-krát a do ciev napumpuje 40 litrov krvi, kým netrénované potrebuje až 150 úderov. Ak si na beh netrúfate, môžete zvoliť indiánsky beh, pri ktorom sa strieda rýchla chôdza s behom.

Tempo by sa malo zvyšovať len postupne a dôležité je pravidelné dýchanie. Pred začiatkom bežeckých tréningov by ste mali navštíviť podológa, aby ste si prípadne mohli dať do tenisiek správne vložky a zbytočne nezaťažovali kĺby.

Hory a kolesá

Je pre vás turistika to pravé? V lete je na pohyb vo vysokých horách ideálny čas. Ak ste na jeseň a na jar trénovali na kopcoch s nižšou nadmorskou výškou, môžete si trúfnuť aj na náročné túry. Vďaka hlbokým nádychom sa pri výstupoch do kopcov lepšie okysličia orgány a zvýši sa kapacita pľúc.

Telo dokáže výborne prekrviť aj bicyklovanie – cirkulácia sa zlepší už po desiatich minútach tohto pohybu. Výhodou cyklistických tréningov je minimálna záťaž kĺbov a pomerne vysoká spotreba energie, ktorá pomáha pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov.

Na sedadle spočíva 60 až 70 percent hmotnosti tela, takže kolená a členky sú odľahčené. Pozor si treba dať na driekovú chrbticu, ktorá sa pri bicyklovaní nadmerne zaťažuje a treba ju chrániť. Preto zverte výber bicykla odborníkovi.

Vhodný je trekingový bicykel, ktorý bez problémov zvládne aj mierne kamenistý povrch a oproti horskému má tenšie kolesá, takže sa na ňom jazdí rýchlejšie. Výskumy potvrdili, že pravidelné bicyklovanie znižuje riziko infarktu. Takže hor sa do toho!

Pobyt pri vode je najmä v horúcich dňoch veľmi osviežujúci. Ak si aj zaplávate, urobíte niečo pre svoje zdravie. 2 fotografie v galérii Pobyt pri vode je najmä v horúcich dňoch veľmi osviežujúci. Ak si aj zaplávate, urobíte niečo pre svoje zdravie. Zdroj: Shutterstock

Plávanie rozpumpuje krv

Plávanie sa považuje za jeden z najzdravších športov. Voda totiž spôsobuje, že pohyb v nej je jednoduchší než na suchu a zároveň účinne posilňuje telo. Vďaka nadľahčeniu sa vo vode môžu hýbať aj ľudia s obezitou, artrózou, bežnými bolesťami chrbta a kolien. Odpor vody pôsobí ako masáž, a to nielen na svaly, ale aj na cievy.

Plávanie má priaznivý účinok na chrbticu, ale len vtedy, keď plávate správne. Inak nadmerne zaťažíte krčnú chrbticu. Ak neviete plávať, driekovej chrbtici veľmi pomáha chôdza vo vode zhruba do výšky pása. Je to jedna z najúčinnejších rehabilitačných metód.

Plávanie je veľmi dobré aj na trénovanie srdca, pri pravidelnom tréningu dokáže pracovať efektívnejšie, čo sa prejaví poklesom pulzu. Striedanie napätia a uvoľnenia svalstva zase uľahčuje prečerpávanie krvi z dolných končatín.

Ako každý vytrvalostný šport i plávanie znižuje riziko srdcovocievnych ochorení. Treba myslieť na to, že ak si urobíte v tréningu týždňovú prestávku, účinok pohybu bude minimálny a budete začínať akoby odznovu. Preto v tréningoch pokračujte aj na dovolenke, druhy športu môžete striedať.

Pri behu a rýchlej chôdzi je ideálny čas okolo 18.00 hodiny večer, treba sa však prispôsobiť denným teplotám. V horúčave by ste si namáhavým pohybom skôr uškodili, ako pomohli.


Počet spálených kalórií pri chôdzi

30 minút chôdze pri váhe 54 – 63 kilogramov: 100 – 185 kalórií v závislosti od rýchlosti

30 minút chôdze pri váhe 63 – 72 kilogramov: 112 – 214 kalórií v závislosti od rýchlosti

30 minút chôdze pri váhe 72 – 82 kilogramov: 127 – 245 kalórií v závislosti od rýchlosti

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×