Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako dostávajú učitelia zaplatenú dovolenku za mesiace júl a august? Mám nárok na preplatenie dovolenky?

08.08.2019 (4/2019) Náhrada mzdy je rovnako ako mzda splatná pozadu za mesačné obdobie.
Ako dostávajú učitelia zaplatenú dovolenku za mesiace júl a august? Mám nárok na preplatenie dovolenky?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Pracovala som ako učiteľka. Po dovŕšení dôchodkového veku som požiadala o dôchodok od 1. februára, ale pracovnú zmluvu som mala do 30. júna. Odpracovala som teda celý školský rok a od februára som súbežne poberala dôchodok aj mzdu. Ako dostávajú učitelia zaplatenú dovolenku za mesiace júl a august? Mala som nárok na preplatenie dovolenky? Môžem to vymáhať?

Emília

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS          

V minulosti sa často stávalo, že učitelia prichádzali o prácu vždy pred letnými prázdninami a od prvého septembra opäť nastúpili do práce. Z uvedeného dôvodu podľa zákona o pedagogických zamestnancoch od 1. marca 2015 pracovný pomer na určitý čas možno dohodnúť najkratšie do 31. augusta, teda na celých 12 mesiacov školského roku. Toto neplatí v prípade, ak ide o zastupovanie z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky. Z uvedeného teda vyplýva, že posúdenie nároku na náhradu mzdy za uvedené 2 mesiace bude predovšetkým závisieť od dátumu dohodnutia pracovného pomeru a dĺžky dohodnutej lehoty trvania pracovného pomeru.

Ak by bol váš pracovný pomer dohodnutý minulý rok, teda na začiatku školského roka, predpokladám, že máte nárok na náhradu mzdy za uvedené 2 mesiace, keďže pracovná zmluva mala trvať až do konca augusta. Náhrada mzdy je rovnako ako mzda splatná pozadu za mesačné obdobie, pokiaľ v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nebolo dohodnuté iné obdobie, a to v najbližšom výplatnom termíne po uplynutí obdobia, za ktoré sa poskytuje. V trojročnej premlčacej lehote sa premlčujú preto jednotlivé náhrady mzdy za ten-ktorý mesiac podľa toho, kedy u nich nastala splatnosť.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected] 

 

 

Jadranské more ako ste ho ešte nezažili: Spoznajte jeho ostrovy a zákutia loďou!
V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj
Pri varení mala stále pocit, že v kuchyni nie je sama: Keď sa raz obzrela, neverila vlastným očiam!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×