Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Brat mi nedáva polovicu nájomného! Prenajali sme byt, ktorý nám darovali rodičia, no po hádke nedodržiava dohodu

06.08.2019 (4/2019) Ten spoluvlastník, ktorý nájomné prijal, je následne povinný sa s druhým spoluvlastníkom vyrovnať.
Brat mi nedáva polovicu nájomného! Prenajali sme byt, ktorý nám darovali rodičia, no po hádke nedodržiava dohodu
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S bratom vlastníme na polovicu byt, ktorý nám darovali rodičia. Keďže je byt v Bratislave a momentálne obaja bývame mimo nej, rozhodli sme sa ho prenajať. Nájomník celé nájomné vypláca na ruku môjmu bratovi a ja z neho nič nedostanem. Boli sme dohodnutí, že brat mi polovicu nájomného následne vždy pošle na môj osobný účet. S bratom sme sa však pohádali a prestal mi peniaze posielať. Odôvodňuje to tým, že celú nájomnú zmluvu pripravil on a rovnako chodí aj po nájomné a ja sa o nič nestarám. Môže si celé nájomné nechať?

Karol

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Pokiaľ ide o spoločnú vec, ste s vaším bratom ako podieloví spoluvlastníci oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne, a to vo všetkých právnych úkonoch týkajúcich sa spoločnej veci. Ide o takzvaný princíp aktívnej a pasívnej solidarity. Z uvedeného vyplýva, že ktorýkoľvek z vás môže od nájomníka požadovať celé nájomné týkajúce sa spoločného bytu a nájomník je povinný zaplatiť nájomné v plnej výške tomu z vás, kto o to požiada ako prvý. Následne od nájomníka druhý spoluvlastník nemôže opätovne žiadať už vyplatené nájomné. Tu hovoríme o tzv. práve prednosti. Ten z vás, ktorý nájomné prijal, je následne povinný sa s druhým spoluvlastníkom vyrovnať. A teda, ak váš brat prijal od nájomníka viac, ako na neho pripadá podľa veľkosti jeho spoluvlastníckeho podielu, teda viac ako polovicu, je voči vám povinný a mal by vám poskytnúť polovicu nájomného a takto sa s vami vyrovnať.

Keďže sa však váš brat odmieta s vami vyrovnať, môžete mu zaslať písomnú výzvu na vyrovnanie (predžalobnú výzvu), v rámci ktorej mu stanovíte primeranú lehotu na vyplatenie polovice nájomného. V tejto výzve je potrebné uviesť, že žiadate o vyplatenie časti nájomného, ktoré váš brat prijal od nájomníka a na ktoré máte ako podielový spoluvlastník nárok. Následne, ak by vám brat odmietol vyplatiť polovicu nájomného, a to v lehote určenej vo výzve, máte možnosť podať na príslušný súd (podľa trvalého pobytu žalovaného) žalobu o zaplatenie sumy, na ktorú máte ako podielový spoluvlastník nárok.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

 

Jadranské more ako ste ho ešte nezažili: Spoznajte jeho ostrovy a zákutia loďou!
V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj
Pri varení mala stále pocit, že v kuchyni nie je sama: Keď sa raz obzrela, neverila vlastným očiam!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×