Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako sa dá komunikovať s neempatickými a neinteligentnými ľuďmi a nestratiť svoju dôstojnosť a čestnosť?

05.08.2019 (3/2019) Keď okolo seba vnímame neempatických ľudí, vyzýva nás to pozrieť sa na vlastnú empatiu a prípadne ju používať ešte viac.
Ako sa dá komunikovať s neempatickými a neinteligentnými ľuďmi a nestratiť svoju dôstojnosť a čestnosť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Ospravedlňujem sa vopred za otázku, nemyslím si o sebe, že som niečo viac, ale potrebujem to vedieť. V poslednej dobe som narazil na množstvo nevzdelaných, neinteligentných, neempatických ľudí, ktorí žijú v domnení vlastnej nadradenosti, úžasnosti a nenahraditeľnosti. Pritom sú to obyčajní lúzri a nímandi. Títo ľudia robia rozbroje a primitívne šíria špinu spôsobom, ktorí je pod moju úroveň a ja sa neviem brániť, pretože by som musel použiť ich zbrane. Ako sa dá komunikovať s takýmito ľuďmi a nestratiť svoju dôstojnosť a čestnosť?

Emil

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Je to asi tak, že si naozaj myslíte, že váš spôsob je lepší, empatickejší, inteligentnejší. Máte na tento názor nárok a je to v poriadku, dúfajme, že svet je schopný prijať viac rôznych perspektív naraz. Zároveň čítam, že spôsob komunikácie druhej strany vás veľmi vyvádza z miery a nesúhlasíte s ním. Podľa vašej emočnej reakcie súdim, že cítite veľké angažmá a ja vás podporím ho nasledovať. Jeden z možných pohľadov na vašu situáciu je, že život vás pozýva, aby ste boli vzorom a predobrazom toho ako ľudskejšie a milšie komunikovať. Aké hodnoty prinášať do sveta cez to ako sa správame a stáť si za nimi, aj keď iní tvrdia opak.

Keď okolo seba vnímate neempatických ľudí, vyzýva vás to pozrieť sa na vlastnú empatiu a prípadne ju používať ešte viac, napriek tomu, že iní radšej šíria rozbroje. Viac si dôverujte a prijmite výzvu zvoliť iný spôsob komunikácie a vo svete presadiť niečo, čo vnímate, že je toho málo. Viac racionálnosti, rovnocennosti, otvorenosti, pravdy, menej nátlaku… Veľmi vám držím palce a myslím si, že vás život žiada, aby ste naozaj boli kreatívny a tento nový spôsob začali testovať a prinášať ho.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

 

Jadranské more ako ste ho ešte nezažili: Spoznajte jeho ostrovy a zákutia loďou!
V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj
Pri varení mala stále pocit, že v kuchyni nie je sama: Keď sa raz obzrela, neverila vlastným očiam!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×