Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chcem si kúpiť drahé auto, no som ženatý a nechcem, aby bolo v našom spoločnom vlastníctve. Dá sa to?

02.08.2019 (3/2019) Pozor na to, aby takáto dohoda nebola považovaná za absolútne neplatnú, t.j. hľadelo by sa na ňu, akoby uzavretá ani nebola.
Chcem si kúpiť drahé auto, no som ženatý a nechcem, aby bolo v našom spoločnom vlastníctve. Dá sa to?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Auto Bild

V najbližšej dobe si plánujem kúpiť auto vyššej hodnoty a keďže som ženatý, je mi jasné, že toto auto bude v našom bezpodielovom spoluvlastníctve. Chcel by som sa však informovať, či neexistuje nejaká možnosť, že toto auto bude výlučne moje. Manželka s tým súhlasí, tiež by si v budúcnosti chcela kúpiť veci vyššej hodnoty, ktoré by patrili iba jej. Viete mi prosím poradiť?

Karol

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

V prípade, ak máte záujem vylúčiť konkrétnu vec z bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), aby bolo vylúčenie považované za platné, je potrebné uzavrieť dohodu o zúžení BSM vo forme notárskej zápisnice. A teda samotné vyhlásenie ani dohoda či zmluva medzi vami a manželkou bez toho, aby bola uzavretá vo forme notárskej zápisnice nepostačuje na platné vylúčenie majetku z BSM napriek tomu, že by išlo o vôľu vás oboch. Rovnako nepostačuje, aby vám takúto dohodu spísal advokát. Takáto dohoda by bola považovaná za absolútne neplatnú, t.j. hľadelo by sa na ňu, akoby uzavretá ani nebola.

Ak teda máte záujem vylúčiť auto z BSM, o spísanie dohody o zúžení BSM môžete požiadať ktoréhokoľvek notára, bez ohľadu na adresu vášho trvalého pobytu. Je však potrebné, aby ste o spísanie požiadali predtým, ako si auto kúpite. Z BSM totižto možno platne vylúčiť len veci, ktoré nadobudnete v budúcnosti t.j. až po platnom uzavretí tejto dohody. Ak splníte všetky spomenuté podmienky a dohodu platne uzavriete, právnym následkom bude, že auto nadobudnete do svojho výlučného vlastníctva. Rovnako môžete postupovať aj v budúcnosti, keď budete chcieť z BSM vylúčiť ďalšie veci.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

 

Jadranské more ako ste ho ešte nezažili: Spoznajte jeho ostrovy a zákutia loďou!
V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj
Pri varení mala stále pocit, že v kuchyni nie je sama: Keď sa raz obzrela, neverila vlastným očiam!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×