Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Priateľ sa mi mení pred očami! Športoval, staral sa o seba a zrazu veľa pije a fajčí, čo za tým je?

01.08.2019 (3/2019) Pri prílišnom strese človek ľahko podľahne vplyvu prostredia a „ľahších ciest“ na jeho kompenzovanie.
Priateľ sa mi mení pred očami! Športoval, staral sa o seba a zrazu veľa pije a fajčí, čo za tým je?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Neviem si už rady so svojím priateľom. Sme spolu už naozaj dlho, vyše desať rokov a v poslednej dobe sa veľmi zmenil. Začal holdovať alkoholu, reálne pije ako sa hovorí ako dúha. Rovnako začal aj fajčiť, i keď vie, ako mi to prekáža. Dovtedy športoval, staral sa o seba a zrazu toto. Viem, že je frustrovaný zo zamestnania a svojho zdravotného stavu, ale nič iné sa nestalo, prečo by sa mal takto správať. Čo s ním mám robiť? Dať mu ultimátum?

Klára

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Nie som si istá, či povahe priateľovej frustrácie rozumiete. Práca a zdravotný stav sú dosť zásadné zdroje frustrácie a jeho popíjanie alkoholu a cigarety zrejme predstavujú spôsob ako stres a frustráciu týchto časov zvládať. Pri prílišnom strese človek ľahko podľahne vplyvu prostredia a „ľahších ciest“ na jeho kompenzovanie. Desať rokov už znamená zrelý vzťah, v ktorom ak sa máte mať obaja dobre, musíte mať spoločné perspektívy a ciele, taktiež by ste mali o sebe a svojich trápeniach vedieť a chápať ich, lebo inak sa budete sebe navzájom vzďaľovať. Namiesto porozumenia sa budete chcieť navzájom meniť a zdá sa, že to sa vám asi začalo diať.

Píšete, že mu chcete dať ultimátum. Toto mi hovorí, že sa nestretávate vo svojich očakávaniach na vzťah, že vy sama sa necítite byť priateľom dosť vnímaná a počutá. A taktiež, že máte potrebu žiť inak a on sám ešte nie je pripravený veci meniť a vybočiť z doterajších koľají. Ak v sebe nájdete energiu a záujem, mohli by ste pátrať a pýtať sa priateľa, čo sa deje a byť zvedavá na jeho perspektívu a nechcieť ju meniť. Úprimne sa o neho zaujímajte a počúvajte. Možno sa odhodlá načrieť do hĺbky a povie, čo ho trápi a prečo sa uzatvára a prečo má potrebu popíjať. Potom budete mať lepšiu predstavu o tom, čo by mohlo byť užitočné pre neho a pre vás a pre váš vzťah a na základe toho sa aj rozhodnúť či ultimátum má alebo nemá význam.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Jadranské more ako ste ho ešte nezažili: Spoznajte jeho ostrovy a zákutia loďou!
V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj
Pri varení mala stále pocit, že v kuchyni nie je sama: Keď sa raz obzrela, neverila vlastným očiam!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×