Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Žijem s manipulátorkou! Žena ma citovo vydiera, všetkých len kritizuje a hrá sa na obeť. Čo s ňou?

29.07.2019 (1/2019) Zo všeobecného hľadiska sa dá uvažovať, že ak sa ľudia uchyľujú k manipulácii, môžu sa cítiť nesvoji, slabí, v ohrození.
Žijem s manipulátorkou! Žena ma citovo vydiera, všetkých len kritizuje a hrá sa na obeť. Čo s ňou?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Väčšinou majú takýto problém ženy, avšak ja mám doma manipulátorku - ženu. Citovo ma vydiera, prenáša zodpovednosť na iných, na všetky otázky mi odpovedá vyhýbavo, všetkých stále len kritizuje, hrá sa na obeť, neznáša kritiku, tvári sa ako majsterka sveta. Proste žiť s ňou je čoraz väčšia hrôza. Ja už začínam mať pocit, že som neschopný, čudný, psychicky chorý...Čo s ňou?

Pavol

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Vyzerá to akoby sa vo vašom spolužití niečo zmenilo. Vedeli by ste určiť, kedy a v akých súvislostiach nastala táto zmena u manželky? Ide o rozvinutie manželkiných povahových čŕt, zmenila prácu alebo čosi iné sa v jej a vašom živote deje? Okolnosti zmeny môžu byť dôležité, lebo pomôžu pochopiť priestor, v ktorom sa ona teraz nachádza. Zo všeobecného hľadiska sa dá uvažovať, že ak sa ľudia uchyľujú k manipulácii, môžu sa cítiť nesvoji, slabí, v ohrození. Je to indikátor hlavne vtedy, ak sa dovtedy správali výrazne inak. Ohrozenie, na ktoré reagujú nemusí byť vždy reálne, niekedy sa na človeka prenesie z príliš veľkých očakávaní, zo snahy o dokonalý život, porovnávanie sa s druhými a podobne…

Myslím si, že úprimný rozhovor je nevyhnutný. Nepíšete, či ste skúšali dať manželke spätnú väzbu a povedať jej o svojich pocitoch z toho, čo cítite ako vydieranie a čomu v jej komunikácii nerozumiete, či sa vám nepáči. Je dôležité dôverovať, že to má význam a môže to pomôcť preklenúť nepohodu, v ktorej ste sa ocitli. Pokiaľ je hlbší rozhovor nemožný, skúste individuálne alebo párové poradenstvo, ktoré by vám mohlo umožniť túto situáciu nejak uchopiť. Jej výsledkom môže byť následná párová alebo individuálna terapia či otvorenie sa novým možnostiam spoločnej komunikácie.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×