Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zistil som, že policajt berie úplatky, na koho sa brátiť? Nechcem to nechať tak!

26.07.2019 (1/2019) Je dôležité upozorniť, že ak sa hodnoverným spôsobom dozviete, že niekto spáchal jeden z trestných činov korupcie, máte povinnosť to bezodkladne oznámiť príslušným orgánom.
Zistil som, že policajt berie úplatky, na koho sa brátiť? Nechcem to nechať tak!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

Môj známy pracuje na polícii a zistil som, že prijíma úplatky. Za malé protislužby si berie peniaze akože pre kolegov, ktorí vraj potom všetko vybavia. Vzhľadom na to, že je to policajt, tak na políciu ísť nemôžem, ale nechcem to nechať tak. Ako ho mám nahlásiť a aké dôkazy musím predložiť?

Vlasto

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Nahlásenie korupcie sa realizuje podaním trestného oznámenia. Odporúčam písomné podanie. Vo všeobecnosti môžete podať oznámenie na oddelení policajného zboru alebo prokuratúre. Odporúčam sa však obrátiť priamo na národnú kriminálnu agentúru alebo úrad špeciálnej prokuratúry. Ak sa rozhodnete podať trestné oznámenie, odporúčam, aby ste si zozbierali a časovo zoradili čo najviac indícií, že ide o korupciu. Vhodné bude ak najskôr vyhľadáte odbornú pomoc advokáta. Takto môžete znížiť riziko, že sa dotknutá osoba bude brániť, že ide o krivé obvinenie, ktoré je taktiež trestným činom.

Je dôležité upozorniť, že ak sa hodnoverným spôsobom dozviete, že niekto spáchal jeden z trestných činov korupcie, máte povinnosť to bezodkladne oznámiť príslušným orgánom. V prípade, že tak neurobíte, môžete sa sám dopustiť trestného činu neoznámenia trestného činu. Toto neplatí v situácii, ak by ste svojím oznámením seba alebo blízku osobu uviedol do nebezpečenstva smrti, ublíženia na zdraví, inej závažnej ujmy alebo trestného stíhania. Ako dôkazy môžu slúžiť rôzne nepriame dôkazy a výpovede svedkov. Zásadnými dôkazmi bývajú odposluchy a sledovanie, ktoré si už ako dôkazy ale zabezpečujú orgány činné v trestnom konaní.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×