Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako sa zbaviť stresu z hypotéky? Odkedy sme si ju s manželom vzali, myslím len na samé katastrofy!

25.07.2019 (1/2019) Úzkosť je prirodzený stav, upozorňujúci nás na možné ohrozenie.
Ako sa zbaviť stresu z hypotéky? Odkedy sme si ju s manželom vzali, myslím len na samé katastrofy!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Zobrala som si s manželom hypotéku a odvtedy mávam stavy úzkosti. Stále rozmýšľam, čo keby... Čo ak jeden z nás ochorie? Čo ak nedokážeme hypotéku splácať? Čo ak banka zmení podmienky? Nedokážem v niektoré dni na nič iné myslieť, stále si dávam pozor, aby som neprechladla, nezranila sa. Viem, že takto žije väčšina Slovákov, ale ja to nedávam. Nemám žiadne zázemie a ani nikoho, kto by mi vedel finančne pomôcť. Ale bývať potrebujem. Ako sa zbaviť stresu a úzkosti?

Júlia

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Trápiť sa s hypotékou patrí do kultúry dnešných dní. Vieme, že záťaž finančných záväzkov je celkom obstojný stresový faktor. A príliš veľa stresu má často za následok úzkosti a existenciálny strach a strach z budúcnosti. Skúste najskôr popracovať s vlastnými postojmi a hodnotami. Tešíte sa z toho, že máte vlastné bývanie? Ste schopná vnímať aspoň časť tejto aktuálnej radosti a uspokojenia? Rozumiete tomu aká je iná možnosť, napríklad si byt prenajímať? A čo potom následne je pre vás výhodnejšie? Úvery v dnešnej dobe majú tú možnosť, že sa dajú naozaj dobre poistiť a to znamená, že sa aj reálne viete ubrániť niektorým katastrofickým scenárom. Čo spôsobuje, že im neveríte?

Úzkosť je prirodzený stav, upozorňujúci nás na možné ohrozenie. Naznačuje, že máme byť v strehu a uvedomelý, a konať v prospech našej celistvosti. A k tej samozrejme patrí aj naša odvaha a radosť zo života. Porozprávajte sa s manželom, zhodnoťte svoje možnosti a rozoberte najhoršie scenáre. Spolu potom skúste nájsť dobré riešenie každej ťažkej situácii. Mohlo by to pomôcť zreálniť vaše strachy a teda z nich ubrať. Ak to nepomôže, odporučím vám vyhľadať odborníka.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×