Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prizerám sa, ako sa sestra nedokáže starať o svoju 6-ročnú dcérku. Nepočúva ma, čo viem urobiť?

24.07.2019 (1/2019) Súd môže prostredníctvom výchovného opatrenia vhodným spôsobom rodiča napomenúť, ak zanedbal výkon rodičovských práv a povinností, poprípade aj uložiť dohľad nad výchovou maloletého dieťaťa.
Prizerám sa, ako sa sestra nedokáže starať o svoju 6-ročnú dcérku. Nepočúva ma, čo viem urobiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moja sestra má 6 ročnú dcéru. Až donedávna bolo všetko v poriadku, no posledný rok nemá robotu a žije dosť neusporiadane. O dcéru sa síce stará, avšak zanedbáva svoje rodičovské povinnosti. Napríklad ju nestihla nahlásiť na čas do školy alebo s ňou neabsolvovala povinnú lekársku prehliadku. Sestra si povedať odo mňa nedá, preto by som sa chcela opýtať či sa dá niečo s týmto stavom urobiť respektíve či by som mohla malú dočasne v týchto veciach zastupovať ja, keďže jej otec zomrel.

Ela

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

V prípade, ak vaša sestra zanedbáva svoje rodičovské práva a povinnosti, v prvom rade by ste mali kontaktovať orgán sociálnoprávnej ochrany detí, ktorý buď sám vykoná vhodné opatrenie alebo podá podnet súdu na nariadenie výchovného opatrenia, poprípade tak môžete spraviť aj vy. Súd môže prostredníctvom výchovného opatrenia vhodným spôsobom vašu sestru napomenúť, ak zanedbala výkon rodičovských práv a povinností, poprípade aj uložiť dohľad nad výchovou maloletej. Až v prípade, ak by takéto výchovné opatrenie neviedlo k náprave možno pristúpiť k zásahu do rodičovských práv a povinností.

Vo vami popísanej situácii prichádza do úvahy podanie návrhu na obmedzenie rodičovských práv a povinností, v ktorom špecifikujete, v akom rozsahu a z akých dôvodov obmedzenie žiadate. Súd bude v prvom rade skúmať, či je takéto obmedzenie v záujme maloletej. V prípade, ak súd návrhu vyhovie, v rozhodnutí vymedzí presný rozsah obmedzenia práv a povinností vašej sestry vo vzťahu k maloletej. Ostatné práva a povinnosti ako aj vyživovacia povinnosť jej ostanú zachované. Keďže otec maloletej nežije, následne súd rozhodne o ustanovení opatrovníka, teda osoby, ktorá bude konať za maloletú v rozsahu obmedzenia. Súdy v prvom rade preferujú príbuzných maloletej a teda už v samotnom návrhu na obmedzenie môžete uviesť, že v prípade, ak súd návrhu vyhovie, máte záujem stať sa opatrovníkom maloletej. Za predpokladu, že by sa vaša sestra časom začala správať zodpovedne, súd môže aj bez návrhu toto obmedzenie zrušiť.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Pre film všetko! Česká herečka Eliška Balzerová zmenila kvôli úlohe imidž
Zasmejte sa s nami!
Doteraz najväčší ďalekohľad prekoná štvornásobne: Pozrite sa, ako bude vyzerať nová nádej astronómie!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×