Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Uvezie 530 cestujúcich a zníži emisie o 20 percent. Pozrite si prvú hybridnú loď na svete

23.07.2019 (28/2019) Prvá hybridná loď na svete, ktorá si pri plavbe pomáha batériami, vyplávala na cestu do Arktídy.
Uvezie 530 cestujúcich a zníži emisie o 20 percent. Pozrite si prvú hybridnú loď na svete
13 fotografií v galérii
Hybridná loď Roald Amundsen zahájila svoju prvú plavbu.
Autor fotografie: Shutterstock

Loď Roald Amundsen, nazvaná po mužovi, ktorý ako prvý v roku 1911 dosiahol južný pól, prepisuje históriu výletných plavieb.

Hoci motory stále poháňa hlavne námorné palivo, pri prevádzke si dokážu pomáhať aj batériami. V prípade, že motory vyprodukujú energiu navyše, uskladnia ju do batérií, a keď im chýba, z batérií si ju vezmú späť. Loď Roald Amundsen však možno prevádzkovať aj výlučne na batérie. Za ideálnych podmienok jej akumulátory zabezpečia 45- až 60-minútovú plavbu.

Nórska spoločnosť Hurtigruten, ktorá loď prevádzkuje, odhaduje, že hybridný pohon zníži spotrebu paliva a súčasne aj produkciu emisií oxidu uhličitého približne o 20 percent. Tiež verí, že batériové technológie pre lode budú napredovať, o čisto výletných elektrolodiach však snívať nemáme. Kameňom úrazu sú dobíjacie stanice. Na šírom otvorenom mori sa hľadajú ťažko...

Loď vyplávala z nórskeho mesta Tromsø do Arktídy, čaká ju prechod na Aljašku a napokon zamieri na Antarktídu. Nemala by s tým mať žiadny problém. Je 140 metrov dlhá a navrhnutá tak, aby plávala v drsných klimatických podmienkach a poradila si aj s menšími ľadovými kryhami.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×