Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Z chlapca z osady, na ktorého zazerali ako na zlodeja, sa stal pedagóg a vedecký pracovník

22.07.2019 (28/2019) Má takmer neuveriteľný príbeh. Z chlapca, na ktorého zazerali ako na zlodeja, sa stal pedagóg a vedecký pracovník. Martin Kaleja (38) sa dokázal vymaniť z nástrah osudu.
Z chlapca z osady, na ktorého zazerali ako na zlodeja, sa stal pedagóg a vedecký pracovník
9 fotografií v galérii
Učiteľom chcel byť odmala. Rád sprostredkováva informácie.
Autor fotografie: Archív M.K.

Hovorili ste v tom čase po česky ako teraz alebo po slovensky?

Po česky. Dovtedy som sa so slovenčinou stretával len veľmi málo. Všetci to rešpektovali a ja som mal zrazu zo štvoriek takmer samé jednotky už na konci druhého polroku. Neviem posúdiť, či to bolo v Jarovniciach jednoduchšie, pretože som bol v tom čase ešte veľmi malý.

Robili niekde chybu učitelia v Ostrave či v Jarovniciach?

To tiež nedokážem posúdiť. Ale celkom určite ma príchod do Jarovníc výrazne posunul. Videli ma tam tak, ako som sa cítil.

Dom ste mali v osade alebo v dedine?

Vtedy nefungovalo to, čo dnes funguje aspoň trochu. V tom čase museli byť Cigáni takmer výlučne v osade. Bol dokonca vymedzený čas, keď nesmeli prekročiť hranice osady a vstúpiť do dediny. Ak si niekto trúfol, policajti zasiahli a zbili ho.

Eštebáci mali k dispozícii služobný dom na pomedzí osady a dediny. Spoza vysokej brány a múra, za ktoré nebolo vidno, sa občas ozývali bolestivé výkriky. Domáhať sa vtedy nejakých práv bolo takmer nemožné.

Aká to bola skúsenosť – žiť v Jarovniciach v tom čase?

Isto nebola zlá. Nie všetko som si pripúšťal. Veď aj dnes je to tak, že keď skinhed nastúpi do električky a chce vidieť niekoho špecifického, tak ho vidí. Je ťažké mu vysvetliť, že som docent a učím na niekoľkých školách... Nepomôže ani to, že som mimoriadny profesor na zahraničnej univerzite. Čo by mi asi tak na to povedal? Možno, že on je prezidentom sveta.

Aj v osade v Jarovniciach mňa a moju rodinu vnímali inak. Moja babička a dedko boli na vyššej úrovni než väčšina osady. Keď k nám prichádzali Cigáni niečo kúpiť alebo dohodnúť, prišli len k bráne a nevstupovali k nám len tak. Čakali na dovolenie.

Šiesta B. s triednou učiteľkou Magdalénou Šomskou, ktorá Martinovi pomohla dostať sa na gymnázium. 9 fotografií v galérii Šiesta B. s triednou učiteľkou Magdalénou Šomskou, ktorá Martinovi pomohla dostať sa na gymnázium. Zdroj: Reprofoto: Vladimír Kampf

Používate označenie Cigán a nie Róm...

Nerozlišujem medzi Cigánmi, Rómami, gadžami či negadžami, ale využívam tieto výrazy cielene v tej chvíli, keď je ich nevyhnutné využiť na porozumenie podstate veci. V mojom vlastnom svete ma nezaujíma, kto je čo. To je mi ukradnuté.

Po základnej škole ste sa dostali na jazykové Gymnázium svätej Moniky v Prešove. Akým jazykom rozumiete?

Po česky, slovensky, rómsky, poľsky, taliansky, anglicky. Na základnej škole som sa cudzí jazyk učil iba počas dvoch ročníkov a aj to bola ruština.

Po gymnáziu ste sa stali asistentom prváčikov v Ostrave a potom ste sa vrátili opäť do Prešova vďaka učiteľom z jarovnickej základnej školy.

Na Pedagogickú fakultu Prešovskej univerzity ma prijali po odvolaní. Študoval som tam však iba jeden semester. Cítil som, že to chce zmenu. Ráno som vstával a z osady som cestoval na univerzitu. Vracal som sa v noci. Čosi ma limitovalo už v čase, keď som cestoval na gymnázium.

Spomínal som na časy v Ostrave, kde nikto v mojom okolí neriešil, či mám už na prvý pohľad nejaký negatívny potenciál. V Prešove som to cítil neustále úplne všade. Už keď som ráno opustil teritórium osady, vnímal som, že ma sledujú aj pohľady, ktoré automaticky predikovali niečo zlé.

Zvláštne bolo pozorovať, ako sa nejaká skupina ľudí presunie na iné miesto, keď sa vedľa nich postavím. Časom som si začal uvedomovať, že oni odchádzajú kvôli mne.

Portrét z tabla z Gymnázia svätej Moniky v Prešove. 9 fotografií v galérii Portrét z tabla z Gymnázia svätej Moniky v Prešove. Zdroj: Archív M.K.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×