Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako z hollywoodskeho filmu. Bezdomovec sa vďaka darcovi vrátil po viac ako 30 rokoch na univerzitu!

21.07.2019 (28/2019) Viac ako štyridsať rokov po tom, čo Američan David Carter (67) získal štipendium a nastúpil na Texaskú univerzitu v Austine, sa naňho opäť usmialo šťastie.zaujalo nás
Ako z hollywoodskeho filmu. Bezdomovec sa vďaka darcovi vrátil po viac ako 30 rokoch na univerzitu!
2 fotografie v galérii
Davidovi Carterovi, ktorý roky žije na ulici, anonymný absolvent Texaskej univerzity...
Autor fotografie: Youtube

Talentovaný muž začal študovať na univerzite v sedemdesiatych rokoch a do úspešného konca mu zostával iba jeden semester. Potom ako si David vážne poranil ruku a štúdium zo zdravotných dôvodov prerušil, sa diplom dostal na čakaciu listinu neistého zajtraj­ška.

Neskôr mladý Texasan začal užívať lieky, pomocou ktorých sa pasoval so schizofréniou. Budúceho historika umenia životná hojdačka napokon doslova odhodila na zem a stal sa z neho bezdomovec.

Slnko však svieti pre všetkých rovnako a nádej zomiera posledná, hoci sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať. Stačí sa naučiť venovať pozornosť zdanlivo neviditeľným možnostiam, ktoré život priebežne ponúka, a chopiť sa príležitosti.

Niekedy netreba veľa – stačí aj obyčajný ľudský rozhovor. Prostý kus reči a zlomok svojho času, ktorý Davidovi venoval mladý študent žurnalistiky, mu zmenil život.

Nesúď, kým nezažiješ

Študent bezdomovca pravidelne vídal na potulkách v okolí univerzity, až sa jedného dňa rozhodol podrobiť ho svojmu študijnému výskumu o problémoch ľudí bez strechy nad hlavou, žijúcich v dome zvanom ulica.

Z rozhovoru sa dozvedel o peripetiách mužovej životnej cesty a presvedčil sa, že pod špinavým oblečením a zanedbaným zovňajškom sa skrýva cieľavedomý a životaschopný človek, ktorý, zdá sa, čakal na malé postrčenie a povzbudivé slovo.

Keď študent žurnalistiky napokon pretavil priateľský rozhovor do článku, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, rozprúdil živú diskusiu s podnetnými komentármi.

Dotyk ľudskosti

Anonymný absolvent univerzity ukázal pozoruhodné gesto, keď Davidovi zaplatil doplňujúce štúdium na jeho niekdajšej alma mater, aby mohol školu riadne dokončiť.

Staronového poslucháča tak tento rok znova prijali na Texaskú univerzitu v Austine, ktorá medzitým zmenila jeho študijný program, a vysokoškolák v rokoch bude musieť najnovšie študovať minimálne štyri semestre. Začiatkom júna David znova vkročil do fakultnej učebne.

„Robím všetko, čo je v mojich silách, aby som dosiahol, čo treba, a uvedomil som si, že to za to školné stojí.“

Pod ufúľaným oblečením sa neraz skrýva životom zranený človek, ktorý čaká na druhú šancu. 2 fotografie v galérii Pod ufúľaným oblečením sa neraz skrýva životom zranený človek, ktorý čaká na druhú šancu. Zdroj: Shutterstock

David sa vzdeláva v dvoch triedach, kde sa venuje dejinám Ameriky a čiernym myšlienkam v politike.

„Chcel by som napísať dve knihy. Prvú o hnutí za občianske práva s praktickým všeobecným prehľadom a druhá by sa týkala americkej histórie – vývoj americkej metafory.“ V súvislosti s danými témami plánuje urobiť výskumy: „Myslím, že to rozšíri moje vzdelanie.“

Anonymnému sponzorovi je veľmi vďačný, keďže by nemal šancu hradiť si školné sám, no v snahe preraziť a prežiť stále zápasí s ťažkosťami. Hoci to vyslovene neznáša, musí denne tráviť približne šesť hodín žobraním.

„Nemám na výber,“ hovorí. Bez finančnej pomoci by si jednoducho nemohol dovoliť študijné pomôcky a knihy. „Vložil som všetku svoju energiu do štúdia, som skutočne nadšený a mám skvelé nápady.“

David nedávno požiadal o nový študentský preukaz. „Je to také povzbudzujúce, sníval som o tom viac ako tridsať rokov,“ zdôveril sa emotívne.

Napriek tomu, že sa denne borí s problémami, jeho odhodlanie premeniť svoj sen na realitu je väčšie.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×