Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prípad týranej Simony zo Senice postavil na nohy celé Slovensko: Toto je naozaj trest?

19.07.2019 (28/2019) O prípad týranej ženy zo Senice, Simony Mičovej, sa zaujímajú ministerka vnútra Denisa Saková aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Prípad týranej Simony zo Senice postavil na nohy celé Slovensko: Toto je naozaj trest?
5 fotografií v galérii
SIMONA MIČOVÁ krátko po útoku, ku ktorému v ich domácnosti došlo vlani v júli.
Autor fotografie: Archív S.M.

Má lekárske správy, z ktorých vyplýva, že zranenia ako zlomené rebrá či poškodený ušný bubienok a mnoho iných si nemohla spôsobiť sama. K takémuto záveru došiel aj súdny znalec. To, že je obeťou domáceho násilia, skonštatovala vo svojom pilotnom posudku aj uznávaná odborníčka na sociál­ne vzťahy Ida Želinská.

Najprv polícia a neskôr aj súd rozhodli, že jej dnes už bývalý manžel musí odísť zo spoločného obydlia a nesmie sa k nej a jej dcére priblížiť na vzdialenosť minimálne desať metrov. Vcelku presvedčivé argumenty.

Polícia v Senici prípad vyšetrovala takmer rok. Po takom dlhom čase skonštatovala, že páchateľ sa síce dopustil hrubého správania, spáchal však iba priestupok. A z toho, že celé roky fyzicky napádal svoju manželku a v dvoch prípadoch aj jej dcéru, maloleté dieťa, vyviazol iba s peňažnou pokutou.

Zbité dieťa

„Zvažujem, či sa odvolám, alebo nie. Zase to môže trvať veľmi dlho. Toto je Slovensko,“ trpko poznamenala Simona Mičová.

Jej príbeh domáceho násilia sa začal niekedy v roku 2006. Vtedy sa z inej časti Slovenska prisťahovala za svojou známosťou spolu s 2-ročnou dcérou. Kedy prišla prvá bitka, si presne nespomína. Násilie sa však stupňovalo, v máji v roku 2013 manžel prvýkrát zdvihol ruku aj na jej dcéru.

Pri príprave domácich úloh ju zbil tak, že mala opuchnutú časť tváre a poranené oko. Simona vtedy konečne nabrala odvahu a prípad ohlásila na polícii. Jej manžel sa podľa mužov zákona dopustil iba priestupku a dostal pokutu.

SIMONA MIČOVÁ krátko po útoku, ku ktorému v ich domácnosti došlo vlani v júli. 5 fotografií v galérii SIMONA MIČOVÁ krátko po útoku, ku ktorému v ich domácnosti došlo vlani v júli. Zdroj: Archív S.M.

K dramatickému zvratu v ich domácnosti došlo vlani v júli. Opäť ich násilník napadol, dcéru chytil pod krk a hodil o stôl, poranila si koleno, liečila sa celý mesiac. Simone okrem iného obúchal hlavu o stenu. Na mieste zasahovala polícia.

Policajné vyšetrovanie sa však vlieklo slimačím tempom, Simona zatiaľ v meste, kde žila, čelila nedôvere a podozrievaniu. Keďže on tu bol doma, ich rodinní priatelia boli predovšetkým jeho priatelia. Jej bývalý manžel navonok pôsobil ako muž, ktorý je „v pohode“.

Okrem toho v malom meste má jeho rodina vplyvných známych. Ide napríklad o súčasného primátora mesta, ktorý v minulosti vykonával advokátsku prax a násilníka právne zastupoval. Ďalší blízky rodinný známy je jeden z vysokých policajných funkcionárov.

A akoby toho násilia nebolo dosť, pred niekoľkými týždňami Simonu v prítomnosti syna na ulici fyzicky napadli aj svokrovci. Polícia to vyriešila ako priestupok. Keď už jej zúfalstvo nemalo konca-kraja, svoju bolesť zverejnila na sociálnej sieti. Tisícky ľudí jej adresovali súcitné komentáre a začali sa o ňu zaujímať médiá.

Iba teória?

Pre civilizovanú spoločnosť by malo byť akékoľvek násilie neprípustné. Ministerstvo vnútra SR preto nedávno spustilo kampaň s názvom Od zajtra zameranú na boj proti týraniu v domácnosti. Rezort zároveň sľubuje balík opatrení.

„Najdôležitejšie je včasné rozpoznanie týraných osôb a ich ochrana. Môžeme však pomôcť len tomu, kto nám problém nahlási a keď o tomto probléme vieme,“ povedala šéfka rezortu Denisa Saková na tlačovej konferencii.

Ministerka rezortu a hudobníčka Dara Rolins sa dohodli na spolupráci, aby pomohli obetiam domáceho násilia. 5 fotografií v galérii Ministerka rezortu a hudobníčka Dara Rolins sa dohodli na spolupráci, aby pomohli obetiam domáceho násilia. Zdroj: Archív NMH

Simona Mičová zo Senice svoj problém ohlásila, výsledky vyšetrovania polície však znejú ako výsmech pre všetky obete domáceho násilia. Kampaň mediálne podporila slovenská speváčka Dara Rolins, ktorá ju propaguje prostredníctvom piesne a klipu s názvom Od zajtra.

„Počet zhliadnutí, ale aj reakcie divákov už po prvých dňoch od zverejnenia na sociálnych sieťach hovoria o tom, že ľuďom nie je táto téma cudzia a stále vzbudzuje veľký záujem,“ takéto optimistické vyjadrenie nám poslali z tlačového odboru ministerstva.

Dara Rolins za túto spoluprácu zinkasovala od štátu sumu 10-tisíc eur. Z pohľadu bežného pracujúceho človeka je to vysoká suma, z ministerstva nám však vysvetlili, že čo sa týka financovania hudobného diela, ide o zákazku s nízkou hodnotou.

„Umelkyňa tieto peňažné prostriedky využila len na vytvorenie diela, nie na svoju odmenu.“

Na ministerstve sme sa pýtali, či sa zaujímajú aj o individuálne prípady, alebo je Od zajtra zase len ďalší z projektov v rovine teórie. Odpoveď z rezortu znie veľmi povzbudivo.

„Okamžite, ako sa ministerka vnútra Denisa Saková o prípade Simony Mičovej dozvedela, kontaktovala viceprezidentku PZ Janu Maškarovú. Podľa našich informácií úrad kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru sa týmto prípadom zaoberá a prebieha metodická previerka postupu vyšetrovateľky a aj jej nadriadeného pri vyšetrovaní. Ak sa potvrdí, že prišlo k zlyhaniu, nebudeme takéto pochybenie tolerovať a vyvodíme patričné dôsledky.“

Viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová. 5 fotografií v galérii Viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová. Zdroj: Archív NMH

Prokuratúra koná

Záujem o prípad v Senici prejavil aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Pri nástupe do svojej funkcie označil ako jednu z hlavných priorít práve boj proti domácemu násiliu.

Z tohto dôvodu inicioval vznik bezplatnej telefonickej linky a emailu pre týrané osoby. Ako nám vysvetlila hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová, na Jaromíra Čižnára sa obete obracajú aj priamo.

„Ak sa dozvie, že by mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, respektíve nezákonného postupu v trestných veciach, koná ex offo. Dôkazom toho sú desiatky aj medializovaných prípadov. V prípade pochybenia pri postupe zo strany prokurátorov neváhal vyvodiť ani personálneho konzekvencie.“

Čo sa týka Senice, Simony Mičovej a jej dcéry, prokuratúra podľa slov hovorkyne koná.

„Prokurátorka trestného odboru Generálnej prokuratúry SR bezodkladne kontaktovala dozorovú prokurátorku Okresnej prokuratúry v Senici s cieľom preverenia skutočností. Prokurátorka trestného odboru GP SR v predmetnej trestnej veci vykonáva takzvanú dohľadovú právomoc.“

Z polície nám do našej uzávierky neboli schopní dodať stanovisko, prečo v prípade Simony Mičovej rozhodli, ako rozhodli. Policajná vyšetrovateľka totiž nie je niekoľko dní v práci.

Jaromír Čížnár sľuboval pri nástupe do svojej funkcie pomoc týraným ľuďom. 5 fotografií v galérii Jaromír Čížnár sľuboval pri nástupe do svojej funkcie pomoc týraným ľuďom. Zdroj: TASR

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×