Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Máte pokožku so sklonom k alergii na slnko a používate krémy s najvyšším faktorom? Robíte chybu

19.07.2019 (28/2019) Aj vy po dvoch dňoch na dovolenke zháňate antihistaminiká a obliekate si tričko s dlhými rukávmi? Alergia na slnko vás však môže postihnúť aj v kancelárii.
Máte pokožku so sklonom k alergii na slnko a používate krémy s najvyšším faktorom? Robíte chybu
2 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Namiesto jemného opálenia sa po vystavení slnečným lúčom objavia červené svrbiace fľaky a drobné pľuzgieriky. Alergia na slnko nie je taká zriedkavá, ako by sa mohlo zdať, trpí ňou až pätina Slovákov.

Objavuje sa zvyčajne na dovolenke alebo na jar pri prvých slnečných dňoch, keď sa pokožka po dlhej zime odkryje slnečnému žiareniu. Je zaujímavé, že ju môže vyvolať i slnečné žiarenie prenikajúce cez sklo. Možno ju teda dostať aj v kancelárii, ak je pracovný stôl pri okne.

Alergia na slnko má pomerne zložitý názov, odborne sa nazýva polymorfná svetelná erupcia (PLE). PLE je najbežnejšia fotodermatóza, teda kožné ochorenie vyvolané pôsobením UV žiarenia. Najviac ohrozuje mladé ženy so svetlou pleťou.

Charakteristické sú opakujúce sa oneskorené príznaky, ktoré sa objavia jeden alebo dva dni po pobyte na slnku. Ľudia, ktorí slnečnou alergiou trpia, s ňou teda väčšinou majú problémy každú sezónu, najmä ak sa u nich objavila v minulosti viackrát.

Neignorujte príznaky

Natrieť sa krémom s antihistaminikom a ďalej napriek pľuzgierikom ležať na slnku naozaj nie je dobrý nápad. Ak sa človek s príznakmi tejto fotoalergie ďalej vystavuje slnku, príznaky sa môžu zhoršiť a alergická reakcia môže byť pri ďalšom objavení horšia.

Hoci príznaky PLE vyzerajú hrozivo, táto dermatóza nie je infekčná a nemá žiadnu preukázanú súvislosť s rakovinou kože. Príčiny PLE nie sú ešte úplne známe.

Nedávne štúdie však naznačujú, že ľudia, ktorí trpia PLE, majú zmenené funkčné procesy v koži. Dlhovlnné žiarenie UVA, ktoré vyvoláva PLE až u 80 percent postihnutých ľudí, preniká totiž hlboko do pokožky, kde môže poškodzovať bunky. Pôsobením UV žiarenia vznikajú v pokožke voľné radikály a vytvárajú vysoko reaktívne chemické zlúčeniny, ktoré spôsobujú oxidačný stres a následné poškodenie kožných buniek.

Novšie zistenia naznačujú, že ľudia s PLE majú narušenú bunkovú obranu, a preto ich koža nie je schopná poradiť si s týmito voľnými radikálmi. Pri pobyte na slnku ich pokožka reaguje nadmernou imunitnou reakciou, ktorá sa prejaví začervenaním a zapálením pokožky.

Keď je pokožka vystavená nadmernému slnečnému žiareniu, môžu okrem jej vážneho poškodenia vznikať viaceré fotodermatózy. Ich príznaky sa môžu líšiť: od svrbivého začervenania väčšinou na trupe, vrchnej strane rúk a nôh cez „krupicu“ až po splývajúce mokvajúce pľuzgieriky.

Ak koža na priamom slnku sčervenie a vyhodia sa na nej drobné vyrážky, zdržiavajte sa iba v tieni. 2 fotografie v galérii Ak koža na priamom slnku sčervenie a vyhodia sa na nej drobné vyrážky, zdržiavajte sa iba v tieni. Zdroj: Shutterstock

Pripravte sa liekmi

U človeka s alergiou na slnko sú však prejavy vždy rovnaké, aj preto sa dá ľahko diagnostikovať. Zaujímavosťou je takzvaný hardening fenomén – s postupujúcim letom sa koža „otužuje“, prejavy alergie sú miernejšie, ani po návrate od mora sa ťažkosti v sezóne nevracajú.

Zriedkavejšia forma alergie na slnečné žiarenie je slnečná žihľavka, ktorá má však vážnejšie príznaky. Je to tiež alergická reakcia vyvolaná UV žiarením, vzniká však už po niekoľkých minútach slnenia. Na koži sa vytvoria svrbiace pupienky pripomínajúce popŕhlenie žihľavou. Môžu vznikať až opuchy kože, sprevádzané bolesťami hlavy, nevoľnosťou, poklesom tlaku alebo kolapsovým stavom.

V lepšom prípade príznaky zmiznú približne do dvoch hodín, väčšinou však treba podať lieky proti alergii. Ak už slnečná alergia vznikne, základom liečby je odísť z priameho slnka, to však nemusí vždy stačiť. Ak sú prejavy alergie silnejšie, využívajú sa antihistaminiká.

Ľudia, ktorí mali alergiu na slnko už v minulosti, ich však môžu užívať preventívne. Odporúča sa začať asi tri dni pred začiatkom dovolenky a užívať ich počas celej dovolenky.

Aj na dovolenke sa treba napoludnie vyhýbať slnečnému žiareniu a obmedziť prípravky či lieky, ktoré by mohli podporiť vznik alergie. Sú to napríklad antibiotiká, protizápalové krémy či bežne používaný obľúbený parfum.

Najdôležitejším preventívnym opatrením je používanie ochranných opaľovacích krémov proti UVA a UVB žiareniu. Dôležité je dbať na ideálny pomer ochranného faktora SPF UVA/UVB, aby si pokožka postupne na dávky slnečného žiarenia zvykla.

Pre pokožku so sklonom k alergii na slnko sa kedysi odporúčala extrémna slnečná ochrana s faktorom SPF 50+. Dnes sa však už vie, že ak pokožku extrémne chránime pred slnečným žiarením, stačí sa raz dôsledne nenatrieť a príznaky slnečnej alergie môžu veľmi rýchlo vzniknúť.

Preto je vhodnejšie používať špeciálne prípravky na kožu so sklonom k slnečnej alergii, ktoré dostať v lekárni.


Aké sú typy slnečných alergií?

Malorka akné pripomína bežné akné. Vzniká na koži vystavenej slnečnému žiareniu pri použití určitých chemických látok v nevhodných opaľovacích krémoch, parfumoch či kozmetických prípravkoch.

Fotoalergická reakcia vyvoláva ju vzájomné pôsobenie UV žiarenia a niektorých rastlín (zeler, petržlen, citrusové plody, ľubovník) či liekov.

Polymorfná slnečná dermatóza prejavuje sa červenými svrbiacimi fľakmi a pupienkami na opálených častiach tela.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×