Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Delfíny majú s nami ďalšiu spoločnú vec: Aha, čo robia, keď sa kŕmia!

17.07.2019 (27/2019) Máme s nimi mnoho spoločného. Delfíny si rovnako ako ľudia nachádzajú nových priateľov na základe spoločných záľub.
Delfíny majú s nami ďalšiu spoločnú vec: Aha, čo robia, keď sa kŕmia!
2 fotografie v galérii
Vzťahy medzi delfínmi sa v mnohom podobajú vzťahom v ľudskej spoločnosti.
Autor fotografie: Shutterstock

Zaraďujú sa medzi najinteligentnejšie živočíchy a sú obľúbenými objektmi skúmania. Delfíny v mnohých výskumoch prekvapili svojím analytickým myslením pri riešení pomerne zložitých úloh. Keď treba a ide napríklad o získanie potravy, dokážu rozlúsknuť priam logické hádanky, aby sa k svojmu cieľu dostali.

Odborníkov dokážu vždy prekvapiť – najnovšie spoločenským životom. Hrať pexeso ich zrejme neuvidíte, ale zabávať sa spolu pri jedení určite. Biológovia totiž pozorovali, že si hľadajú kamarátov medzi „svojimi“, v tomto prípade medzi jedincami, ktoré pri kŕmení využívajú rovnaké techniky.

Vedci intenzívne pozorovali 37 delfíních samcov žijúcich v Žraločej zátoke na západe Austrálie a všimli si, že niektoré využívajú ako nástroj na zháňanie potravy morské špongie.

V skúmanej skupine nakoniec rozlíšili 13 „špongiových“ jedincov a 24 „nešpongiových“ a všimli si, že sa správali presne ako ľudia. Ako sa my schádzame s priateľmi pri obľúbenom jedle, stretávali sa aj delfíny s rovnakými zvykmi.

Aj obyčajná morská špongia dokáže byť impulzom pre vznik nového priateľstva. 2 fotografie v galérii Aj obyčajná morská špongia dokáže byť impulzom pre vznik nového priateľstva. Zdroj: Shutterstock

„Špongiové samce trávia s inými špongiovými viac času než s tými druhými, tieto väzby sú založené na podobných technikách zháňania potravy a nie na príbuzenstve či iných faktoroch,“ vyjadrili sa odborníci z Bristolskej univerzity, ktorá bola súčasťou výskumu.

Predošlý výskum dokonca ukázal, že rovnako sa správajú delfínie samice: priateľky si vyberajú na základe podobného životného štýlu.

Zdá sa, že spoločenské väzby sú základným stavebným kameňom nielen v životoch ľudí. Vedci tvrdia, že samce vytvárajú putá, ktoré môžu trvať aj celé desaťročia, spoločenstvá im totiž pomáhajú lepšie sa ubrániť i páriť sa so samicami.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×