Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mal smolu, bol vodič nákladného auta. V Černobyli likvidoval následky havárie, jeho 8 kolegov zomrelo na rakovinu

12.07.2019 (28/2019) Ivan Petruš bol ako jediný z presídlencov priamo v elektrárni. Má problémy so žalúdkom. Ôsmi jeho kolegovia zomreli krátko po výbuchu na rakovinu.
Mal smolu, bol vodič nákladného auta. V Černobyli likvidoval následky havárie, jeho 8 kolegov zomrelo na rakovinu
1 fotografia v galérii
Ivan Petruš
Autor fotografie: Pavol Bartonek

„Na nič si nepamätám,“ kričí smerom k nám 74-ročný Ivan Petruš, polievajúc zeleninové záhony. On jediný zo svojich rodákov, ktorí dnes žijú v Smolníku, bol na mieste, likvidoval následky havárie. Pracoval ako vodič nákladného auta a jedného dňa prišiel príkaz, že do Černobyľa vycestujú od nich z podniku dvanásti. Čierny Peter sa ušiel aj jemu. Takéto nariadenie dostávali všetky firmy, ktoré mali vlastnú dopravu.

„Strávil som tam našťastie iba sedem dní, potom ma vystriedali ďalší kolegovia od nás. Bývali sme v unimobunkách. Žiadne ochranné oblečenie nám nedali, to sa ušlo iba vojakom. Autami sme vozili betón, ktorým sa zalieval zdevastovaný reaktor s tlejúcim jadrovým palivom. Po vypustení nákladu nasledovalo tridsať kilometrov na železničnú stanicu a potom naspäť priamo k centru výbuchu. Takto som sa otočil niekoľkokrát denne.“ Dobre vedel, kam ho vyslali aj čo sa mu môže stať, nič však proti tomu nezmohol.

Po tragédii sa v krajine začali šíriť klamstvá a desivé správy aj o tom, že lekári radia rodičom, aby dali dcéram vyoperovať maternice. Aj preto rodina Ivana Petruša spolu s ďalšími 17 ukrajinskými rodinami ušli na Slovensku. Sľubovali im tu raj, no prišiel ďalší podvod...

Ako ukrajinské rodiny na Slovensku oklamali?

 

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×