Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Záhrady pre milovanú ženu, pravá Sacherova torta, predajne so storočnou históriou. Salzburg je plný pokladov

14.07.2019 (27/2019) Mozartovo mesto, javisko sveta, mesto piva a soli. alzburg si vyslúžil množstvo mien, klišé mu však neprekáža. Práve naopak, veselo si v ňom hovie. A takto mu to svedčí.
Záhrady pre milovanú ženu, pravá Sacherova torta, predajne so storočnou históriou. Salzburg je plný pokladov
9 fotografií v galérii
Dielo Sphaera pod pevnosťou Hohensalzburg.
Autor fotografie: Shutterstock

Len jedna udalosť mesto každoročne vytrhne zo zabehnutej rutiny a zaplaví ho okrem davov turistov aj explóziou emócií. Reč je o Salzburských hudobných slávnostiach, ktoré sú ovenčené niekoľkými „naj“ vrátane najprestížnejších a najdrahších.

Letné dni klasickej hudby vznikli pred 99 rokmi ako reakcia na 1. svetovú vojnu a mali ukázať, že umelecké hodnoty dokážu vzdorovať aj bezcitným hrôzam. Ich posolstvo pretrváva dodnes, rovnako ako enormný záujem hostí. Hoci za dobré miesto treba z vrecka vytiahnuť 105 až 490 eur, okolo 80 percent vstupeniek sa vypredá ako teplé rožky v deň spustenia predaja, teda 8 mesiacov pred festivalom.

„Minulý rok sa na lístkoch vyzbieralo 1,2 milióna eur. To, čo festival prinesie, sa však číslami vyjadriť nedá,“ hovorí sprievodca Sebastian, keď vchádzame do Festspielhausu.

Jedinečná scéna

V zákulisí troch sál, ktoré poslúžili ako inšpirácia aj architektom opery v Sydney, to už od jari bzučí ako v úli. V Skalnej jazdiarni za neúnavného hluku vŕtačiek práve testujú zdvižné hľadisko. Ide o neobyčajné priestory s arkádami, ktoré krompáčmi vytesali priamo do hory Mönschsberg. Kedysi sa tu ozýval dupot žrebcov, keď však Napoleonove vojská skonfiškovali celý jazdecký pluk, stratili svoju funkciu a takmer 120 rokov ležali ladom.

„K životu ich prebudil až Max Reinhardt, keď hľadal priestory na hudobné slávnosti. Z kamenných arkád sa neskôr stala súčasť veľkolepého javiska, cvičisko sa zmenilo na hľadisko. Priestor uzavreli tromi stenami a otváracou strechou, ktorá však kvôli dobrej akustike zostáva zatvorená. Použitie mikrofónov je na tradičných koncertoch prísne zakázané,“ vysvetľuje Sebastian.

Zámky láskyna moste Makarsteg. 9 fotografií v galérii Zámky láskyna moste Makarsteg. Zdroj: Zuzana Zimmermannová

V sále Veľkého festivalového domu vojdeme na impozantné javisko s 24 metrov vysokými stropmi, odkiaľ sa v radoch koľajníc hompáľajú lampy a rekvizity, na stoloch ležia komplikované nákresy.

„Jedno predstavenie sa hrá ráno, druhé večer. Okolo 800 pracovníkov má 5 hodín na to, aby zmenili celú scénu. Je to tu jedna nekonečná prestavba.“

Vzduch nabitý hudbou

Okrem kultúrneho kalendára, ktorý s vyše 4 000 predstaveniami ročne praská vo švíkoch, sa Salzburg riadi heslom – čo je staré a tradičné, to je dobré. Ľahko si to všimnete na oboch stranách rieky Salzach, po ktorej sa kedysi prevážala soľ.

Pôvabné mesto rieka delí na dve časti: kompaktné barokové centrum, nad ktorým sa vypína pevnosť Hohensalzburg na pravom brehu, a zámok Mirabell s Novým Mestom na ľavom. Brehy zošíva niekoľko mostov. Pohľadu najviac ulahodí peší Makartsteg obťažkaný farebnými zámkami lásky.

Aj napriek veľkolepej architektúre mesta zostáva ikonickou stavbou práve nenápadný žltý domček na Obilnej ulici. Práve tu na 3. poschodí domu číslo 9 od piatich rokov „fidlikal“ na husliach hudobný génius Wolfgang Amadeus Mozart.

Dnes je v jeho rodnom dome múzeum s pôvodným vybavením, rodinnými portrétmi a listami, ktoré posielal z dlhých ciest po Európe. Historici vypočítali, že v koči strávil až 3 zo svojich nedožitých 35 rokov.

Svojím bohatstvom múzeu kontrastuje neďaleký DomQuartier. Veľkolepá štvorica budov v podobe reprezentačných a obytných miestností arcibiskupov a kniežat, galérie, Dómskeho múzea a Múzea svätého Petra je po takmer 200 rokoch dostupná ako ucelená prehliadka.

Mozart strávil v koči až 3 zo svojich nedožitých 35 rokov. Záber z Múzea marionet v pevnosti Hohensalzburg. 9 fotografií v galérii Mozart strávil v koči až 3 zo svojich nedožitých 35 rokov. Záber z Múzea marionet v pevnosti Hohensalzburg. Zdroj: Zuzana Zimmermannová

Okrem pohnutej histórie ukrýva vyše dvoch tisícok stálych exponátov. Aktuálna výstava nazvaná O výrobe obrazov zasväcuje aj do tajov miešania farieb v dávnych časoch.

Po krátkej prehliadke, kde sa naučím pomenovať ďalších 15 odtieňov modrej, zastanem v obrazárni s kobaltovou stenou (facebooková modrá). Visí tu drobný obraz starej ženy s rukami zopnutými v modlitbe a pod ním tabuľka s nápisom Rembrandt.

„Je to najcennejšie dielo tejto výstavy, má hodnotu 50 miliónov,“ šepká mi dozorca.

Po Anjelskom schodisku

V uličkách mesta sa zatiaľ ľudia rozpŕchli všetkými smermi. Deti rozohrali partiu šachu pod obrovskou zlatou guľou so soškou muža navrchu (Sphaera), ktorá vznikla spolu s ďalším tuctom inštalácií ako súčasť umeleckého projektu pre verejný priestor. Páry popíjajú kávu na terasách alebo zamierili k pevnosti Hohensalzburg najstaršou rakúskou zubačkou.

Veľa času za hradbami strávil aj arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau, ktorý spoznal aj ich temné zákutia ako doživotný väzeň. Do nemilosti sa dostal po konfliktoch s bavorským vládcom.

Nepomohol mu ani vzťah s dcérou židovského kupca Salome Altovou, s ktorou mal 15 detí. Pre svoju drahú dal postaviť zámok Mirabell s najkrajšími záhradami v celej krajine.

Hudobno-turistická atmosféra na námestí Mozartplatz. 9 fotografií v galérii Hudobno-turistická atmosféra na námestí Mozartplatz. Zdroj: Zuzana Zimmermannová

Záhony begónií a pelargónií pri Pegasovej fontáne, vínne labyrinty, oranžéria a séria trpaslíkov z unterberského mramoru sú pastvou pre oči najmä v ranných hodinách, keď tam nestretnete ani živú dušu. Stačí si sadnúť na lavičku, vdýchnuť vôňu kvetov a započúvať sa do kombinácie spevu vtákov a zurčania vody.

Hoci arcibiskup požehnanie od Ríma na sobáš nedostal, v Mramorovej sále zámku, ku ktorej vedie Anjelské schodisko, lemované tučnučkými cherubínmi, si svoje áno každoročne povedia tisícky párov.

Príroda v centre

„Dnes je veľmi obľúbenou témou overtoursim – nadmerné zaťaženie turistami, ktoré mestám škodí a komplikuje život domácich. Hovorí sa o ňom najmä v súvislosti s Benátkami či Barcelonou. Videla som, že médiá tento fenomén spájali aj so Salzburgom, je to však len bublina,“ hovorí Češka Andrea, ktorá sem emigrovala ešte ako dieťa.

Okrem barokových skvostov si pochvaľuje najmä prírodu, ktorá tu leží priamo v centre mesta.

„Mnohí turisti sa na hrad dajú vyviezť zubačkou, k Múzeu moderného umenia zasa výťahom v skalnej stene. My domáci zbožňujeme chodník vedúci k hradu a následnú prechádzku nad strechami mesta až k Mönchsbergu,“ dáva nám skvelý tip.

Za krásnou prírodou sa vydávame aj necelých 20 kilometrov za mesto.

Päťdesiat odtieňov jazernej modrej

Aby to bolo všetkým jasné, naša sprievodkyňa hláskuje svoje meno: „Som Bir-git, nie Beer God (boh piva), ako to občas ľudia hovoriaci po anglicky spletú.“ Dodáva však, že v meste piva sa to dá prepáčiť.

V Salzburgu okolo roku 1860 napočítali 75 pivovarov. Dnes ich je v okolí mesta 11, v dvoch z pôvodných – Stiegl a kláštornom Augustiner Bräu – dokonca môžete sledovať pivovarníkov pri práci.

Krásny výhľad na pevnosť Hohensalzburg. 9 fotografií v galérii Krásny výhľad na pevnosť Hohensalzburg. Zdroj: Shutterstock

My však mierime k jazernej oblasti Salzkammergut, kde rád trávil dovolenky František Jozef I. V odtieňoch azúrovej a tyrkysovej sa tu pretekajú jazerá Mondsee a Fuschlsee s loveckým zámkom a Wolfgangsee, ktoré loďou spája rodisko Mozartovej matky Sankt Gilgen a malebnú dedinku Sankt Wolfgang.

V dedinke Fuschl am See má svoje sídlo druhý najbohatší muž Rakúska Dietrich Mateschitz. Jeho rozprávkový príbeh sa začal písať v čase, keď na dovolenke v Thajsku ochutnal miestny nápoj. Ten ho zbavil únavy z dlhého letu, a tak výrobcu presvedčil, aby ho rozšírili do Európy, kde vtedy energetické nápoje nikto nepoznal.

Z Red Bullu sa čoskoro stala vyhľadávaná značka, ktorá dnes zastrešuje adrenalínové športy. Mateschitz na salzburskom letisku postavil Hangar 7 a stojí za organizáciou charitatívneho behu Wings for Life.

Muž s tradíciou

Po návrate do mesta zamierime do vychýrenej kaviarne hotela Sacher. Sympatický senior, ktorý akoby z oka vypadol hercovi Michaelovi Cainovi, sem vraj chodí každý deň.

V tmavom obleku by do interiéru s lavičkami s vínovočerveným čalúnením, lákavými zákuskami vo vitríne a stenou plnou čiernobielych fotografií smotánky, ktoré Anna Sacher so záľubou zbierala zopár desaťročí, nemohol zapadnúť lepšie.

Kým predo mňa čašníčka stavia miestnu klasiku – Sacherovu tortu s espresom, prezradí mi, že ako grafický dizajnér pracoval v Nemecku, USA a v Anglicku a na dôchodkové časy sa vrátil do rodného Salzburgu.

Dirndl – z pôvodného oblečenia sedliakov sa stali šaty na slávnostné príležitosti. 9 fotografií v galérii Dirndl – z pôvodného oblečenia sedliakov sa stali šaty na slávnostné príležitosti. Zdroj: Zuzana Zimmermannová

„Mám to tu rád. Mesto sa za tie roky takmer nezmenilo, je tu nádherne. Aj keď letnú tlačenicu počas festivalovej sezóny príliš neobľubujem,“ hovorí v kaviarni na brehu rieky Salzach.

Pri odchode sa mladého čašníka spýta, či tam bude aj na druhý deň, a keď ten s úsmevom prikývne, rozlúči sa slovami: „Tak dovidenia zajtra.“ Tradícia je tradícia.

Tri sladké bodky

Pustím sa do dezertu vyrobeného podľa 34 krokov originálneho receptu Franza Sachera. Tajomstvom lahodnej chuti, ktorou v roku 1832 ohúril celý cisársky dvor, sú rôzne druhy čokolády dodané na objednávku, domáci marhuľový džem a nesladená šľahačka. Ročne takto vznikne až 360 000 pravých tort.

Sladkou špecialitou mesta sú i salzburské knedličky v podobe troch zlatohnedých kopčekov z vaječných bielkov, ktoré predstavujú tri zasnežené salzburské vrchy Mönchs­berg, Kapuzinerberg a Gais­berg.

S mestom je do tretice nerozlučne spojená Mozartova guľa. Za originálom treba zamieriť do cukrárne Fürst na námestí Alter Markt. Práve v nej cukrársky majster Paul Fürst v roku 1890 vyrobil prvú čokoládovú pralinku z marcipánu, pistácií, jemného nugátového krému a horkej čokolády. V rodinnej tradícii dnes pokračuje Fürstov pravnuk. Jeho pralinky však v supermarketoch nenájdete, tie totiž s kaviarenskou kultúrou neladia.

Remeslá (ne)vymierajú

O obchodíky s históriou siahajúcou do minulých storočí v Salzburgu nie je núdza. Najviac ich leží na Obilnej uličke, ktorá je zdobená umeleckými cechovými štítmi s názvami obchodov. Stredovekej tradícii sa museli prispôsobiť aj moderné butiky ako Zara či fastfoodový reťazec McDonald’s, aby ich neónové nápisy nepôsobili ako päsť na oko.

Vývesné cechové štíty na Getreidegasse. 9 fotografií v galérii Vývesné cechové štíty na Getreidegasse. Zdroj: Shutterstock

Deň môžete začať čerstvým chrumkavým pečivom z pekárne Stiftsbäckerei St. Peter, ktorá vznikla v 12. storočí a dodnes používa pôvodnú pec vykurovanú drevom.

V najužšom dome na Obilnej uličke od roku 1903 sídli rodinný obchod s likérmi a vínami Sporer. Vnútri ležia vyše storočné drevené sudy s vínom, ale aj alkohol vlastnej výroby.

„Ak sa náhodou prejete salzburských delikates, uľaví vám bylinný likér Hausmischung alebo pomarančový punč, ktorý vznikol podľa receptu starej mamy v roku 1927,“ hovorí predavač Michael.

Poctivosť a kvalita

Zaujímavá je zastávka v najstaršom kníhkupectve Rakúska Höllrigl. Zdobí ho drevené točité schodisko ako vystrihnuté z knižnice Harryho Pottera. Na cenovkách nájdete aj tvár arcibiskupa Wolfa Dietricha, ktorý zohral dôležitú úlohu pri budovaní nového barokového mestečka.

Gombíkový raj, ručná výroba topánok, poctivé dáždniky, cukrovinky, dirndle či opasky, všetko tu leží s know-how starým aspoň jedno storočie. Poctivá a kvalitná výroba vydrží aj celý život, a tak ma zaujíma, ako sa tradičným remeselníkom darí.

Elegantný kroj vám tu ušijú za 2-3 týždne. 9 fotografií v galérii Elegantný kroj vám tu ušijú za 2-3 týždne. Zdroj: Zuzana Zimmermannová

„O zákazníkov nemajú núdzu. Napríklad výrobca krojov Lanz, ktorému sa zo sedliackeho oblečenia podarilo urobiť módu do salónov, získava až 80 percent tržby len z letných objednávok. Módny dom vznikol v rovnakom roku ako Salzburské hudobné slávnosti. Dirndle nosili festivaloví umelci a čoskoro im neodolali ani návštevníci. Dnes sú už tradičnou výbavou kufrov hostí mieriacich na festival, a kto taký nemá, rýchlo si ho dokúpi,“ hovorí Andrea.

Pritakáva aj krajčírka v ďalšom obchode so záplavou krojov s moderným šmrncom Salzburger Heimatwerk. Pri mojom nerozhodnom pohľade ma bleskovo uistí, že ak by mi ani jeden nepadol do oka, nový na mieru mi ušijú za dva-tri týždne.

Letohrádok na rozveselenie

Kým kniežací arcibiskupi s naškrobenými goliermi zväčša budia seriózny dojem, Markus Sittikus bol zjavne z iného cesta. Scestovaný panovník mal dušu vizionára, pôžitkára, estéta i zabávača, ktorý si neváhal vystreliť zo seba ani z druhých.

V roku 1612 svojmu dvornému architektovi Santinovi Solarimu prikázal, aby mu na okraji Salzburgu, na mieste, kde vyvierali minerálne pramene, postavil letohrádok na rozveselenie ducha.

Najväčšej obľube sa na zámku Hellbrunn dodnes teší záhradná časť, takzvané vodné hry, kde sa to hemží tajomnými jaskyňami, „neviditeľnými“ fontánami či vodou poháňanými divadielkami. V areáli ukrýva hudobnú sálu, výstavu s názvom Rozkoš z dívania, Sálu pominuteľnosti či jednorožca v životnej veľkosti. Prepychová stavba patrí medzi najkrajšie príklady architektúry manierizmu.

Je toho ešte toľko, čo sa dá v Salzburgu obdivovať – Múzeum moderného umenia na hore Mönchs­berg alebo starobylý Cintorín svätého Petra, kde odpočíva aj hudobný skladateľ M. Haydn a sestra W. A. Mozarta Nannerl.

Poklady Salzburgu čakajú takmer za každým rohom, bránou či arkádou. Najlepšie je rozbaľovať ich pomaly, po jednom, ako škatuľku s Mozartovými guľami. A potom už len vychutnávať.

Hellbrunn obklopujú krásne záhrady. 9 fotografií v galérii Hellbrunn obklopujú krásne záhrady. Zdroj: Zuzana Zimmermannová


Salzburg

Je to štvrté najväčšie mesto Rakúska, ktoré sa rozprestiera na 65,68 km2, žije v ňom vyše 156 000 obyvateľov. Zároveň ide o metropolu spolkovej republiky Salzbursko. Leží na rieke Salzach na úpätí Salzburských Álp. Salzburg je dopravnou križovatku s vlastným letiskom, patrí medzi významné veľtrhové a kongresové mestá krajiny s mnohými obchodnými spoločnosťami. Miestnu ekonomiku tvorí strojársky, drevospracujúci, textilný a polygrafický priemysel. Cestovný ruch tu prekvitá vďaka hudobným tradíciám a architektonickým pamiatkam. Historické jadro mesta je od roku 1996 zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×