Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rím mení pravidlá, turistom hrozia mastné pokuty. Na toto si pri prechádzke mestom dajte pozor!

12.07.2019 (27/2019) Bájne mesto na riekach Tiber a Aniene so svojráznou atmosférou, čarovnými zákutiami architektúry, romantickými uličkami a kolosálnymi pamiatkami čiastočne priviera štedrú náruč.
Rím mení pravidlá, turistom hrozia mastné pokuty. Na toto si pri prechádzke mestom dajte pozor!
2 fotografie v galérii
Pôsobivé Španielske schody v kolorite čarovného skorého rána.
Autor fotografie: Shuttesrtock

Nik sa na „rande so svojím mestom“ neželá ocitnúť v ľudskom mravenisku, v nekomfortnej tlačenici, netúži vyčkávať v zástupoch na pamiatky či sledovať, ako sa pre nedisciplinovaných turistov nepriaznivo mení charakter miesta.

Turizmom ťažko skúšaný Rím, zastúpený mestskou radou, tento rok dospel k ráznemu rozhodnutiu vziať si späť to, čo stratil. Nastolil nové pravidlá správania, ktorými sa turisti povinne musia riadiť. V opačnom prípade im hrozia pokuty až do výšky 450 eur a zákaz ďalšej návštevy.

Predtým ako sa vydáte po kultúrno-historických stopách večného mesta, mali by ste vedieť, že muži už nesmú mať na verejnosti obnažený trup alebo že v blízkosti Fontány di Trevi si už nemožno pochutnávať na jedlách, z ktorých by ste po sebe mohli zanechať nečistoty, ako sú napríklad mastné pokrmy, fast food a podobne.

Nové pravidlo platí aj v okolí iných známych pamiatok. Vo fontánach s pitnou vodou je zakázané piť tak, že pritisnete pery k zdroju tečúcej vody. Namiesto toho si turisti môžu nabrať pitnú vodu do fliaš.

Láske a peniazom odzvonilo

Pod nemilosrdnú taktovku mestskej rady sa dostali aj miesta, ktoré podľahli nežiaducemu zahraničnému trendu vešania zámkov. Zaľúbené páry a snúbenci z celého sveta prichádzajú symbolicky spečatiť svoju lásku pripnutím zámku o zábradlie mosta.

Stovky visiacich zámkov síce môžu vyzerať pôsobivo a navodzovať romantickú atmosféru večnej lásky, ale tú párom nezaručia a rozhodne nezabezpečia ani to, že sa konštrukcie pod ich ťarchou nezrútia.

Navyše, samotným vešaním zámkov sa opotrebúva povrchový náter, ktorý vplyvom poveternostných podmienok rýchlejšie koroduje. Tento trend nie je oficiálne povolený a hneď v zárodku ho začalo postihovať aj naše hlavné mesto.

Aj tým, ktorí v hlavnom meste Talianska vyberali peniaze za to, že ľudí fotili, klepli nové pravidlá po prstoch. Za fotky si viac nesmú pýtať peniaze. Ponúkanie a propagácia lístkov umožňujúcich dostať sa do vatikánskych múzeí či Kolosea bez čakania v rade dostali takisto červenú.

Turisti si túžia urobiť spomienkovú fotografiu pri nádhernej Fontáne di Trevi. 2 fotografie v galérii Turisti si túžia urobiť spomienkovú fotografiu pri nádhernej Fontáne di Trevi. Zdroj: Shuttesrtock

Kolieskové kufre a detské kočíky? Nie!

Tak znie ďalší, logický verdikt v prípade Španielskych schodov, po ktorých sa najnovšie ľudia nesmú pohybovať s kuframi a kočíkmi. Zatiaľ čo sa turistom niektoré priestupky prepečú iba s upozornením, za iné môžu zaplatiť pokutu. V horšom prípade dostanú zákaz vstupu do mesta a ako pridanú hodnotu aj poriadnu hanbu.

Primátorka Virginia Raggi sa vyjadrila, že turisti sú v Ríme srdečne vítaní, no obyvatelia mesta nie sú povinní znášať ich nevhodné správanie a mesto viac nebude tolerovať spôsobené škody. Zahraničné veľvyslanectvá už dostávajú informácie o nových pravidlách správania v Ríme, aby ich mohli prezentovať občanom.

Minulý rok mesto zakázalo nočnú konzumáciu alkoholu na verejnosti, kúpanie vo fontánach a voľný pohyb v kostýme centúria – dôstojníka rímskej armády.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×